نگاه اول


آیناز محمدی
 خبرنگار

زن کاغذی
«زن کاغذی» مجموعه شانزده داستان کوتاه نوشته زهره مسکنی است که از سوی نشر داستان منتشر شد. داستان‌های این مجموعه اغلب از منظر راوی اول شخص روایت می‌شود و آن هم از زبان زن. دغدغه‌هایی که در زندگی روزمره یک زن در خانه، در خیابان ،در اداره و... با آن روبه‌روست. یکی مشکل نازایی دارد، یکی بیمار است و درگیر دارو و درمان است. یکی کارمند اداره‌ای است و مشکل‌اش قابل تعمیم به اغلب زنان اداری و کارمند. اما داستانی که عنوان کتاب از آن  وام گرفته شده است، داستانی متفاوت است و مضمونی متفاوت دارد.
زن کاغذی که در چهار صفحه نوشته شده و با این سطرها شروع می‌شود: «آخرهای شهریور بود که کاغذی شدم. یکی از همان روزهای نزدیک پاییز که باد بفهمی نفهمی می‌پیچید بین شاخ و برگ درخت‌های کوچه و گاهی محکم کوبیده می‌شد به پنجره ترک خورده اتاق خوابم.»
از منظر روانکاوی انسان زمانی که متولد می‌شود مانند یک صفحه سفید، مانند یک لوح بدون خط و خش است و در طول روزها و سال‌ها و با گذشت عمر خط‌هایی بر آن نوشته می‌شود. از سویی نویسنده با شگرد شخصیت‌ بخشی به اشیا، آن چه در طول یک روز در کوچه و خیابان و خانه بر این زن می‌رود (یا بر این کاغذ می‌رود) روایت می‌کند. این زن کاغذی هرجا که می‌رود یا به‌دست باد به هر سو کشیده می‌شود و در مواجهه با افراد گوناگون هر کس از دست و چهره او آنچه را به ظن خود می‌بیند، می‌خواند. اما هر کس نقش متفاوت بر لوح جبین این‌ زن کاغذی می‌بیند و می‌خواند. تا سرانجام مردی که به نظرش آشنا می‌آمد، او را بر می‌دارد و به چشم‌هایش نزدیک می‌کند.
 انگار می‌خواست جمله کم رنگ خط آخر این کاغذ (زن) را بخواند، مچاله‌اش می‌کند و دورش می‌اندازد. جمله پایانی داستان این است: افتادم توی جوی بی‌انتهای خیابان و با انبوه کلمات خرد شده و جملات به هم ریخته، گم شدم.


فوتبال سینماست
«فوتبال سینماست» یا «معجزه برن» عنوان کتابی است به‌قلم مهدی صادقی که از سوی نشر پژوهش رسم منتشر شد. مهدی صادقی که تألیف 9 عنوان کتاب سینمایی و تجسمی و گردآوری 24 عنوان کتاب دیگر در حوزه هنرهای تجسمی را در کارنامه‌اش دارد، در این کتاب به فیلم سینمایی معجزه برن می‌پردازد. کشور آلمان نخستین قهرمانی‌اش در جام جهانی را در سال 1954 به دست آورد که بازی فینال به «معجزه برن» مشهور شد. آلمانی‌ها در مرحله گروهی با نتیجه 8 بر 2 به مجارستان باختند. هشت گل تحقیر‌آمیز که چنین شکستی را تاریخ فوتبال آلمان به یاد نداشت، اما در بازی فینال دست تقدیر دوباره مجارها را در مقابل آلمان قرار داد. آلمان‌ها در بازی فینال ناباورانه مجارستان را 3 بر 2 شکست می‌دهند.
آلمانی‌ها نخستین قهرمانی‌ شان را 9 سال پس از شکست در جنگ جهانی دوم به‌دست می‌آورند. آنها که بابت شکست در جنگ سرافکنده بودند با این پیروزی سر بلند کردند، شکست در جنگ جهانی دوم آلمانی‌ها را تحقیر کرد اما پیروزی در جام جهانی به شهروندان مأیوس این کشور روحیه تازه‌ای داد تا بار دیگر بتوانند روی پای خود بایستند. تولید ملی را بارور کنند و تبدیل به یک قطب اقتصاد شوند و صنعت خود را مدرن و شکوفا کنند و اقتصادشان را رونق تازه‌ای ببخشند. پیروزی در جام جهانی 1954 یک پیروزی معجزه‌گونه بود که با داستان پسر نوجوان آلمانی تلفیق می‌شود و دستمایه فیلمی می‌شود که دوگانگی آلمانی‌ها- شرقی و غربی- را نشان می‌دهد. نویسنده در این کتاب به بررسی این فیلم می‌پردازد.
مهدی صادقی می‌نویسد: وقتی از پشت عینک فوتبال سینما را بنگریم و بنگاریم، نوشته‌ها قرمز و آبی خواهد شد. در هر دوره‌ای با توجه به داشته‌های آن زمان می‌توان این فیلم را تحلیل کرد. ماجرا ثابت است اما آنچه بر آن سوار می‌شود، تحلیلی است که از شرایط زمانه برخاسته است. فیلم «معجزه برن» نشان می‌دهد فوتبال نه فقط روابط پدر و پسر و یک خانواده را گرم و درست می‌کند، بلکه به یک ملت سرخورده و کشور ورشکسته از جنگ چنان امید و نیرویی تزریق  می کند که کشورشان را به یکی از پیشرفته‌ترین‌ کشورهای اقتصادی و صنعتی تبدیل کنند. بدین‌گونه است که فوتبال می‌تواند جهان را تغییر دهد.


پزشکی مردمانه
«پزشکی مردمانه در همدان» از مجموعه دانش نامه استان همدان کتابی است که عباس فیضی آن را گردآوری کرده و تدوین و بازنویسی آن را مهدی به‌خیال عهده‌دار شد.
ناشر این کتاب نشر طلایی (وابسته به حوزه هنری استان همدان) است. فرهنگ، تمدن و مشاهیر هر ملت، شناسنامه‌ای تاریخی از سرگذشت آن ملت است که شناخت فرهنگ بومی و اوضاع و احوال پیشینیان را در پی دارد، اما در زبان فارسی هنوز شناخت نامه و فرهنگی جامع که دارای همه ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی تمام مناطق ایران، همراه با تعبیرات، اصطلاحات، لغات و کاربردهای موردی و محلی باشد، موجود نیست. چه درباره ایران پیش از اسلام که گاهواره تمدن شرق و غرب بوده است و چه درباره دوران اسلامی که دین نو در جان و دل مردم ایران راه یافت و تمدنی نوین و جهانی پدید‌آورد. از خصوصیات دانش نامه‌ای مناطق مهم فرهنگی ایران، گردآوری و نگاهداشت عناصر و مواد این فرهنگ جامع است.
 «دانش‌نامه استان همدان» مجموعه‌ای است که با گردآوری و طبقه‌بندی اسناد با زبانی ساده به شناخت و معرفی پیشینه و چهره فرهنگی، تاریخی و تمدن استان همدان کمک می‌کند.
 این مجموعه اهدافی نظیر تدوین و ارائه پشتوانه و مرجعی علمی و پژوهشی برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استان، جمع‌آوری و طبقه‌بندی اسناد در حوزه‌های یاد شده و تشکیل آرشیو و بانک اطلاعات برای موضوعات مختلف، تهیه مواد خام برای خلق آثار جدید فرهنگی و هنری و... پیوند جوانان با گذشته تاریخی و فرهنگی خود و... را دنبال می‌کند. کتاب «پزشکی مردمانه در همدان» که در سه فصل تحت عنوان حکیم و حکیم‌نامه، دوا و درمان، بیماری ها و... تدوین شده مجموعه‌ای است که با تحقیق‌های میدانی در طول سال‌های مختلف گردآوری شده و با ثبت بخش‌های مختلف فرهنگی گامی ارزنده در پاسداری از فرهنگ بومی این دیار است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6920/15/488970/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر