اخـــبار
حفره امنیتی در وزارت صمت برطرف شد

بتازگی یکی از کاربران که توسعه دهنده وب است در حساب کاربری توئیتر خود از وجود یک حفره امنیتی مهم در یکی از زیرپرتال‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت خبر داد؛حفره‌ای که با استفاده از آن و با وارد کردن کد ملی افراد می‌توان اطلاعات هویتی آنان را در کمتر از 30 دقیقه به سرقت برد. به‌گزارش«ایران آنلاین»، هرچند با انتشار این گزارش در توئیتر، این موضوع مورد توجه فعالان عرصه سایبری کشور در مرکز ماهر قرار گرفت و هم‌اکنون هم این سامانه از مدار خارج شده است ولی امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات معتقد است باید از این اشتباه چند درس گرفت.
درس۱: ذخیره‌سازی داده‌های شهروندان غیرقانونی است و به بهانه‌ سرعت یا سخت بودن نمی‌توان از اصول حریم خصوصی عدول کرد.  درس۲: امنیت برآمده از شهروندان مسئولیت‌پذیر است. آن شهروند به جای سوءاستفاده، زمینه‌ساز حفظ حریم خصوصی هموطنانش شد. رفتار او نشانه‌ وجود ‎سرمایه اجتماعی در جامعه‌ ماست.  درس۳: شبکه‌های اجتماعی اصلی‌ترین راه میانبر میان شهروند و دولت است همان طور که مشارکت این شهروند مسئولیت‌پذیر از طریق این شبکه امکان‌پذیر شد. وی از شبکه اجتماعی برای نقد و در همان حال تصحیح دولت بهره ‌برد.  درس۴: اصول اتصال به مرکز تبادل داده‌ ملی (NIX) برای تبادل داده‌ها طراحی شده و نه ذخیره‌سازی آن. رعایت اصول ‎دولت الکترونیک امکان ‎شفاف‌سازی را به دور از نقض ‎حریم خصوصی مدنظر قرار داده است.

 لوگوی گوگل تغییر کرد

روز گذشته لوگوی گوگل به مناسبت زادروز دومین مهندس زن جهان تغییر کرد.
به‌گزارش ایران آنلاین، 131 سال پیش در چنین روزی (۱۰ نوامبر ۱۸۸۷ میلادی) «الیسا لئونیدا زامفیرسکو» در شهر بندری Galati در رومانی متولد شد. وی در سال 1908 در دانشکده معماری بوچارست پذیرفته شد اما ورود وی به دانشکده به‌دلیل تبعیض جنسیتی با مشکل مواجه شد. وی اعتراض کتبی خود را به دانشکده ارسال کرد اما به هیچ نتیجه قابل توجهی نرسید. به‌همین دلیل تصمیم گرفت اعتراض خود را به گوش آکادمی فنی سلطنتی در آلمان برساند. وی در نهایت با صبوری بسیار نتیجه دلخواه را به‌دست آورده و در سال 1909 با رأی مثبت این دادگاه وارد دانشگاه فنی برلین شده و در سال ۱۹۱۲ میلادی به‌عنوان اولین زن رومانیایی در رشته مهندسی فارغ‌التحصیل شد.زامفیرسکو پس از بازگشت به کشورش، به رغم وجود تمام تبعیض‌های جنسیتی در انجمن عمومی مهندسان (AGIR) مشغول به کار شد. وی در جنگ جهانی اول به صلیب سرخ پیوست. این زن مهندس در سن ۷۵ سالگی بازنشسته شده و در تاریخ ۲۵نوامبر ۱۹۷۳ میلادی و در سن 86 سالگی درگذشت.

کروم جدید به جنگ وب سایت‌های کلاهبردار می‌رود

گوگل نسخه ۷۱ مرورگر اینترنتی کروم را طراحی کرده است تا در زمان بازدید کاربران از برخی وب سایت‌ها که به‌دنبال خالی کردن جیب آنها هستند، به آنها هشدار دهد.به گزارش مهر، نسخه ۷۱ مرورگر کروم که بزودی در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، اطلاعات مربوط به هزینه اشتراک چنین وب سایت‌هایی را به کاربران نشان می‌دهد. این امر شامل نمایش دقیق اطلاعات صورت حساب این سایت‌هاست.همچنین طراحی این مرورگر به گونه‌ای است که اگر کاربر بخواهد بابت استفاده از خدمات یادشده هزینه‌ای پرداخت کند اطلاعات مربوط به آن به دقت و با جزئیات نمایش داده شوند. به بیان دیگر هزینه‌های خدمات مذکور به تفکیک کاربری روزانه، ماهانه و هفتگی در دسترس قرار می‌گیرد.این مرورگر که در ماه دسامبر عرضه می‌شود تمامی تبلیغات موجود در صفحات اینترنتی که آگهی‌های زیادی را در قالب پنجره‌های مجزا نمایش می‌دهند را نیز مسدود می‌کند.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6920/17/488974/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر