500 هزار نفر قربانی ماحصل پروژه «مبارزه با تروریسم» امریکاگروه جهان/ طی سال‌های اخیر صدها هزار نفر در افغانستان، عراق و پاکستان کشته شده‌اند تا پروژه «جنگ با تروریسم» امریکا که پس از حمله11 سپتامبر در سال 2011 کلید خورد، به پیش برود.
به گزارش الجزیره، مؤسسه روابط عمومی و بین‌المللی واتسون دانشگاه براون در پی سلسله تحقیقاتی که در این راه کرده، تخمین زده شمار قربانیان این طرح از 480 هزار تا 507 هزار نفر است. این آمار شامل غیرنظامیان، نیروهای پلیس محلی، جنگجویان مسلح و نیروهای امنیتی می‌شود. در این گزارش آمده بین 182 هزار تا 204 هزار نفر غیرنظامی در عراق کشته شده‌اند؛ 38 هزار و 480 نفر در افغانستان و 23 هزار و 372 نفر در پاکستان قربانی خشونت‌های ناشی از اجرا کردن این پروژه شده‌اند. از سوی دیگر، طی همین دوران حدود 7 هزار نیروی نظامی امریکا در عراق و افغانستان کشته شده‌اند.
در این گزارش نوشته شده با وجود تلاش‌های تیم تحقیقاتی، نمی‌توان به آمار دقیق آن استناد کرد زیرا بر سر راه دستیابی به آمار حقیقی «موانع بی‌شماری» وجود داشت و معمولاً آمار دقیق جنگی منتشر نمی‌شود. نرا کرافورد نویسنده این گزارش تحت عنوان «هزینه انسانی جنگ‌های پس از 11 سپتامبر» نوشته است: «ممکن است ما هرگز نتوانیم آمار دقیق کشته‌ شدگان جنگی را به دست آوریم. به طور مثال، ده‌ها هزار نفر غیرنظامی در جریان بازپس‌گیری موصل و دیگر شهرها از چنگال داعش کشته شده‌اند اما اجسادشان تاکنون پیدا نشده است.» ضمن آنکه این آمار تنها شامل کسانی که می‌شود که به طور مستقیم در جنگ کشته شده‌اند و کسانی را که غیرمستقیم مثلاً بر اثر بیماری و قحطی جان سپرده‌اند، شامل نمی‌شود. همچنین در این سه کشور درمجموع 362 خبرنگار و 566 کارمند سازمان‌های بشردوستانه در 17 سال گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6920/22/489046/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر