آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ

محرم رازهای ترامپ


مایکل وولف
مترجم: مهوش غلامی
پل مانافورت که در بازارمالی نیمه غیر قانونی بین‌المللی پول خوبی در می‌آورد، اکنون زیر ذره بین قرار داشت. محاسبات او از احتمال ریسک و خطر براساس احتمالات ضعیف اما پرسودی بود مبنی بر اینکه یک ناو مزدور سری هیچگاه مورد موشکافی دقیق قرار نمی‌گیرد. دشمن سرسخت او، اولگ دریپاسکا – که هنوز دادخواست 17 میلیون دلاری خود را علیه مانافورت دنبال می‌کرد و خودش در طلب برخورد مطلوب مقامات فدرالی بود که سفر او به امریکا را محدود کرده بودند – همچنان تحقیقات وسیع خود را در مورد روابط تجاری مانافورت و روسیه و اوکراین ادامه می‌داد.
 تام باراک، محرم راز جریان ذهن رئیس جمهوری و تاریخچه مالی او ناگهان به ارزیابی افشاگری‌های خود پرداخت. در واقع همه دوستان میلیاردری که ترامپ به آنها زنگ می‌زد و غیبت دیگران را می‌کرد و گپ می‌زد، شاهدان بالقوه او بودند.
در گذشته دولت‌ها مجبور بودند با دادستان ویژه‌ای که برای تحقیق و تفحص در مورد مسائل مربوط به رئیس جمهوری منصوب می‌شد کنار بیایند و معمولاً تمام توانشان صرف این تلاش می‌شد. دوران تصدی آنها به دو دوره «قبل» و «بعد» تقسیم می‌شد – و دوره «بعد» متأسفانه درگیر روند نمایشی تحقیق و بازجویی مأمور اف-بی-آی می‌شد. اکنون به نظر می‌رسید دوره «بعد» تقریباً کل دوره حکومت ترامپ را در بر می‌گیرد.
ایده تبانی رسمی و توطئه ماهرانه – آن‌طور که رسانه‌ها و دموکرات‌ها کم و بیش با هیجان معتقد  و امیدوار بودند بین ترامپ و روس‌ها اتفاق افتاده باشد – برای همه در کاخ سفید نامحتمل به نظر می‌رسید. (اظهار نظر بنن مبنی بر اینکه ستاد ترامپ حتی برای کنار آمدن با سازمان‌های دولتی خودش به قدر کافی منظم و دارای سازماندهی نبود چه رسد به تبانی با خارجی‌ها به موضوع صحبت مورد علاقه همه تبدیل شد – کمترین دلیلش این بود که این عین واقعیت بود.) اما هیچ‌کس معاملات زیرمیزی و عملیات آزاد یا موضوعات بی‌ارزش را که خوراک روزانه دادستان بود و باقیمانده‌های احتمالی انگل‌های وابسته به ترامپ، تأیید نمی‌کرد و همه معتقد بودند اگر تحقیقات به زنجیره طولانی معاملات مالی ترامپ کشیده شود، تقریباً قطعاً به خانواده ترامپ و کاخ سفید ترامپ هم می‌رسد و بعد از آن هم ادعای همیشگی رئیس جمهوری مطرح بود که قادر است کاری در این مورد انجام دهد. می‌گفت: می‌تونم اخراجش کنم. در واقع این نیز یکی دیگر از سلسله حرف‌های تکراری او بود: می‌تونم اخراجش کنم. می‌تونم. مولر. ایده یک آزمایش نیرو که در آن مرد قوی تر، مصمم تر، سرسخت تر و بی‌خیال نسبت به عواقب کار پیروز می‌شود، محور اصلی اسطوره شناسی شخصی ترامپ بود. او در یک دنیای مملو از جنگ و جدال زندگی می‌کرد؛ دنیایی که در آن اگر حس احترام و‌ شأن شخصی شما مسأله‌ای با بالاترین درجه اهمیت نبود – اگر ضعیف نبودید به این معنی که نیازی نداشتید که مثل یک شخص محترم و معقول به نظر رسید – دارای امتیازی بسیار بزرگ بودید و اگر به آن جنبه شخصی می‌دادید، اگر معتقد بودید که اهمیت واقعی جنگ و جدال در کشتن یا کشته شدن است، امکان نداشت فردی را ببینید که مایل است به اندازه شما به آن جنبه شخصی بدهد.
این دیدگاه اساسی بنن درمورد ترامپ بود: او به هرچیز جنبه شخصی می‌داد و نمی‌توانست از این کار خودداری کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6920/22/489049/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر