سخنگوی شورای نگهبان: فرض ما این است لایحه غیر قابل اصلاح است

شرط محال برای CFT


سخنگوی شورای نگهبان برای تأیید لایحه CFT شرطی را بیان کرده که به نظر تحقق آن بسیار سخت است. او گفته که «فرض ما این است که لایحه غیرقابل اصلاح است و با این فرض گفته شده خلاف منافع ملی است و اگر این ایرادات رفع شود، این مسأله هم مبیناً حل می‌شود.» جدای از اینکه تشخیص تطابق یک مصوبه با منافع ملی در حوزه اختیارات شورای نگهبان نیست، ابهام اصلی اینجاست که آیا اگر اساس لایحه CFT طبق خواسته این شورا تغییر کند، آن قانون نهایی استانداردهای لازم را برای تأیید شدن توسط کارگروه FATF خواهد داشت یا خیر؟
چراغ قرمز کدخدایی
دیروز عباسعلی کدخدایی در نشست خبری خود به موارد متعددی درباره لوایح چهارگانه مرتبط با FATF و از جمله CFT داشت. اما مهم‌ترین بخش سخنان او همان جمله‌ای است که در ابتدای این مطلب به آن اشاره شد. پیش‌تر هم البته برخی نمایندگان مجلس چون حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته بود که ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT آنچنان مبنایی است که در واقع آنها اصل این لایحه را مغایر منافع ملی دانسته بودند. با مقدمه و شرطی که کدخدایی در سخنان خود مطرح کرده، عملاً به نظر می‌رسد از نظر شورای نگهبان یا این لایحه باید کاملاً زیر و رو شود تا مورد قبول این شورا قرار بگیرد که از اساس امکان‌پذیر نیست یا اینکه در غیر این صورت مجدداً رد خواهد شد. چرا که اساس این لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم است که قابل تغییر نیست. کدخدایی نیز خود در سخنانش گفته که «فرض ما این است که لایحه غیرقابل اصلاح است» و این نشان می‌دهد که شورای نگهبان تا حد زیادی تکلیف خود را با این لایحه معلوم کرده است. مخصوصاً اینکه کدخدایی گفته است: «ماده 6 کنوانسیون CFT هیچ گونه حق شرطی را نپذیرفته و صرفاً درباره ارجاع داوری حق شرط را پذیرفته از این رو فقهای شورای نگهبان معتقدند وقتی حق شرطی از سوی کنوانسیون پذیرفته نشده است، اصل ماده بر آن حاکم است.» عمده ارجاع موافقان لایحه و دولت به اینکه پذیرش CFT مغایر با منافع ملی نیست، ناظر به الحاق همین حق شرط‌هاست که حالا سخنگوی شورای نگهبان معتقد است از اساس امکان آن وجود ندارد.
تقابل حقوقی
در مناقشه میان مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سر لایحه CFT نیز شورای نگهبان طرف مجمع را گرفته است. اختلاف اصلی بر سر تاریخ ارسال ایرادات لایحه از سوی هیأت نظارت است که مهلت 20 روزه در آن رعایت نشده و رئیس مجلس و رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته‌اند به همین دلیل آن ایرادات را بررسی نخواهند کرد. کدخدایی، سخنگوی این شورا در نشست خبری خود اعتراض مجلس به ارسال دیرهنگام ایرادات لایحه توسط هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را وارد ندانست. او گفته که «در آیین‌نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام نظر هیأت نظارت مقید به زمان مشخصی نشده است.» در حالی که مجلس بر نظر خود مبنی بر عدم بررسی این ایرادات و شورای نگهبان هم بر نظرش در مورد لزوم رفع آنها همچنان پافشاری می‌کند، هنوز هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه این اختلاف حقوقی از چه راهی رفع خواهد شد، به چشم نمی‌خورد. موضوع این اختلاف ‌نظر حقوقی البته جایی بسیط‌ تر می‌شود که به یاد بیاوریم دو لایحه دیگر از لوایح چهارگانه یعنی لایحه پالرمو و لایحه قانون مبارزه با پولشویی هم در مسیری مشابه و موازی گیر کرده‌اند.
ظریف: نباید از ترس مرگ خودکشی کرد
این مناقشه مسیر رفع ایرادات لایحه CFT و تبدیل آن به قانون را پیچیده‌تر از حالت معمول کرده است. مخصوصاً وقتی به یاد بیاوریم که در مهلــــت پیش رو برای کشورمان، مناقشاتی سیاسی هم وجود دارند که باید حل شوند. اوج این اختلاف‌ نظرها هم کمتر از اختلافات حقوقی نیست. روز جمعه حجت‌الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهران FATF را «ادامه کاپیتولاسیون» دانسته بود و از رد آن توسط شورای نگهبان تقدیر کرده بود و تنها یک روز بعد از آن یعنی همین دیروز وزیر خارجه کشورمان رد FATF را مترادف با «خودکشی از ترس مرگ» توصیف کرد.
محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با برنامه «پارک شهر »رادیو تهران با اشاره به روند بررسی لوایح مربوط به FATF در مجلس با رد ادعای ارتباط تحریم سپاه و بسیج با FATF ظریف در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه این منتقدان می‌گویند ممکن است برخی از کشورهای قدرتمند شورای امنیت را تحت فشار قرار دهند که سپاه و بسیج را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهند و در آن صورت ما چه کار باید انجام دهیم، خاطرنشان کرد: ما یک ضرب‌المثلی داریم که می‌گوییم از ترس مرگ نباید خودکشی کرد. وزیر امور خارجه  گفت: ما عضو FATF نمی‌شویم. بلکه ما از لیست کشورهای غیر همکار FATF خارج می‌شویم و به لیست کشورهای همکار FATF اضافه می‌شویم. در حال حاضر بیش از 200 کشور و سازمان‌های بین‌المللی همکار FATF هستند و تنها دو کشور ایران و کره شمالی به عنوان دو کشور غیر همکار FATF شناخته می‌شوند.
مجمع؛ آخرین امید
آن طور که دیروز فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به «خبرآنلاین» گفته، قرار است جلسات رفع ایراد CFT در این کمیسیون از اولین یکشنبه بعد از پایان سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه آغاز شود. آن تاریخ احتمالاً 27 آبان باشد. آبه گفته او این کمیسیون نامه‌ای را ضمیمه ایرادات شورای نگهبان کرده و برای معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزرای  امور خارجه و اطلاعات، اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی، ستاد کل نیروهای مسلح، اطلاعات سپاه و پدافند غیرعامل ارسال و دوباره از آنها دعوت کرده تا در این جلسه حضور داشته باشند.
او نیز البته گفته که کمیسیون ایرادات هیأت عالی نظارت مجمع را در این جلسه به دلیل تأخیر ارسال آنها بررسی نخواهد کرد. البته پیش‌تر هم در جریان دور اول بررسی CFT در همین کمیسیون، دستگاه‌های یاد شده در جلسه‌ای نظرات خود را اعلام کرده بودند. آن روز مجموع آن نظرات به گفته فلاحت پیشه بسیاری از نمایندگان  را برای دادن رأی مثبت به این لایحه متقاعد کرده بود. حالا اما برآیند همان نظرات به اضافه استدلال‌های حقوقی باید بتواند شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانع کند. در حالی که از معدود موضعگیری‌های منتسب به شورای نگهبان تا امروز بوی رضایت به مشام نرسیده  تنها امید موافقان FATF مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در همین هفته اخیر دو نفر از اعضای اصولگرای آن یعنی احمد توکلی و محمدرضا باهنر پیش‌بینی‌کرده‌اند بتواند رأی به موافقت با شروط FATF بدهد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6920/2/489106/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر