تیم اقتصادی دولت در جمع استانداران

همتی: سازوکارهای جدید ارزی در راه است نشست سراسری استانداران کشور به فرصتی تبدیل شد تا اعضای جدید تیم اقتصادی دولت با حضور در جمع آنان به بیان برنامه‌های خود پرداخته و آخرین وضعیت اقتصادی کشور را تشریح کنند. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و رضا رحمانی، وزیر صمت هر کدام پشت میکروفون قرار گرفتند و به ارائه توضیحاتی درباره آنچه اقتصاد ایران در دوره تحریم‌ها نیاز دارد پرداختند.
وزیر اقتصاد: اول مدیران مشقات تحریم را تحمل کنند
 اولین فصل از سخنان وزیر اقتصاد در این نشست معطوف به برنامه‌ریزی‌های وزارت اقتصاد در جهت کاستن از فشار تحریم‌ها بر جامعه ایرانی بود. فرهاد دژپسند در این باره با اشاره به این که ایران اولین بار نیست که در مواجهه با تحریم‌ها قرار می‌گیرد، گفت: ما از ابتدای انقلاب در حال تجربه فضای تحریم هستیم و آب دیده شده‌ایم اما آنچه در حیطه مسئولیت‌های وزارت اقتصاد قرار می‌گیرد استفاده حداکثری از زمان، ‌ظرفیت‌های انسانی و مالی برای غلبه بر تحریم هاست و از همین رو حتی در روز تعطیل هم جلسات برگزار می‌کنیم.
دژپسند، آن گونه که ایرنا گزارش داده است همکاری و همراهی جامعه را در این باره یک شرط اساسی و مهم دانست و گفت: عبور از این شرایط دشوار، سختی‌ها و مشقات خود را هم دارد. البته درست این است که اول مدیران و مسئولان این مشقات را تحمل کنند و در کنار مردم قرار بگیرند.
رئیس کل بانک مرکزی: سیاست صفر کردن صادرات نفتی ایران شکست خورد
عبدالناصر همتی دیگر سخنران اقتصادی جمع استانداران کشور بود. مهم‌ترین خبری که رئیس بانک مرکزی در همایش استانداران اعلام کرد مذاکرات جدی با کشورهای معاف از تحریم‌های امریکا در خرید نفت از ایران بود.  همتی در این باره گفت: سیاست امریکا مبنی بر صفر رساندن صادرات نفت ایران با شکست روبه‌رو شده و مذاکرات مثبتی با هشت کشور خریدار نفت ایران که از تحریم‌ها معاف شده‌اند در جریان است. او همچنین به اتخاذ تصمیمات جدید برای شیوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت بزودی ساز و کارهای این تصمیمات اعلام خواهد شد. همتی افزود: در هفت ماهه امسال ۳۱ میلیارد دلار برای واردات کالاها و خدمات ارز تأمین شده است که بیش از ۲۳ میلیارد دلار آن توسط بانک مرکزی و کمتر از هفت میلیارد آن توسط صادرکنندگان غیر نفتی درسامانه نیما تأمین شده است و از مبلغ تأمینی ارز تاکنون ۱۰ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص یافته است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6920/4/489115/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر