دیـــگه  چه خبرتلاش امریکا برای متهم کردن ایران به نقض پیمان تسلیحات شیمیایی

 خبر اول اینکه،خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از «دو مقام امریکایی» از تلاش دولت دونالد ترامپ برای متهم کردن تهران به نقض پیمان تسلیحات شیمیایی خبر داد. بنابر این گزارش، در آستانه گردهمایی قدرت‌های جهانی در لاهه برای شرکت در اجلاس سازمان منع تسلیحات شیمیایی در شهر لاهه، ایالات متحده قصد دارد در همین اجلاس اتهام خود علیه جمهوری اسلامی را مطرح کند. طبق این گزارش، دولت ترامپ مدعی خواهد شد که تهران کنوانسیون تسلیحات شیمیایی متعلق به سال ۱۹۹۷ را زیر پا گذاشته است. کنوانسیونی که تولید و ذخیره و کاربرد هرگونه سلاح شیمیایی را ممنوع می‌داند. آن طور که آسوشیتدپرس گزارش کرده، طرح اتهام از سوی امریکا در حال حاضر مجازاتی برای ایران در پی نخواهد داشت، اما می‌توان «برای شکایت از ایران در سازمان منع شیمیایی» از آن بهره گرفت. این گزارش در ادامه به دست خالی امریکا برای اثبات این ادعا اشاره کرده و می‌گوید برهمین اساس قرار است ادعا شود «ایران تسهیلات و ابزار تولید سلاح‌های شیمیایی را در اختیار دارد.» 

تجمع مجدد داوطلبان پزشکی دانشگاه آزاد

خبر دیگر اینکه،گروهی از داوطلبان پزشکی دانشگاه آزاد صبح دیروز مقابل مجلس تجمعی اعتراضی برپا کردند. دانشگاه آزاد اسلامی 23 مهرماه سال‌جاری ثبت‌نام 4 هزار و 269 نفر از داوطلبان ذخیره رشته‌های علوم پزشکی را لغو کرد که تجمعات و اعتراض این داوطلبان و خانواده‌های آنها را در پی داشت.

واکنش امریکا به از سرگیری صادرات نفتی کرکوک

شنیدیم که،هیدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، گفت: ازسرگیری صادرات نفتی عراق از کرکوک، گام مهم دیگری در جهت تلاش‌های ما برای کاهش صادرات نفت ایران است. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دولت عراق روز جمعه اعلام کرد که صادرات نفت از کرکوک را که از یک سال پیش به‌دلیل اختلاف میان دولت مرکزی و منطقه کردستان متوقف شده بود، از سر می‌گیرد. صادرات نفت در کرکوک در روز جمعه تنها در حد ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه از سر گرفته شده که در بازار نفت عدد قابل توجهی نیست. سال گذشته صادرات از این منطقه در برخی مقاطع زمانی به ۳۰۰ هزار بشکه در روز هم ‌رسید.

ادعای دیدارهای محرمانه سوریه و ترکیه در ایران

دست آخر اینکه،رهبر حزب وطن ترکیه مدعی شد که هیأت‌های سوری و ترکیه‌ای شش بار به طور محرمانه و با درخواست دولت اردوغان در تهران با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، دوغو پرینچک در گفت‌و‌گو با اسپوتنیک ترکی با بیان اینکه«دیدارهای هیأت‌های سوری و ترکیه‌ای در تهران به درخواست مستقیم دولت اردوغان انجام شد» ادامه داد: در این دیدارهای سری فرماندهان اطلاعاتی و مسئولان بارز دو کشور حضور یافتند و این دیدارها تا به امروز ادامه دارد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6926/3/490033/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر