رئیس جمهوری عراق در مذاکرات خود با روحانی :

پیام روشن  از بغداد آورده‌ام
حسن روحانی رئیس جمهوری روز گذشته به طور رسمی از «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد استقبال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، رؤسای جمهور دو کشور از یگان تشریفات سان دیده و سپس هیأت‌های عالیرتبه همراه را به یکدیگر معرفی کردند.رؤسای جمهور ایران و عراق پس از این مراسم وارد محل مذاکرات دوجانبه شدند و پس از آن در نشست مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.
رئیس جمهوری، روابط ایران و عراق را از لحاظ تاریخی، فرهنگی، مصالح ملی و منطقه‌ای، روابطی مهم و ویژه برشمرد و تأکید کرد: امروز ارزش مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و عراق به حدود 12 میلیارد دلار می‌رسد که با توجه به ظرفیت‌های گسترده‌ای که دو کشور از آن بهره‌مند هستند، این رقم می‌تواند به 20 میلیارد دلار افزایش یابد.
حسن روحانی روز گذشته در نشست خبری با «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق، ضمن تبریک به ملت عراق به خاطر برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات مجلس و تشکیل دولت جدید و انتخاب رئیس جمهوری جدید، به روابط دیرینه مسئولان دو کشور اشاره کرد و گفت: همه مسئولان فعلی جمهوری عراق با مسئولان جمهوری اسلامی ایران یک همکاری بیش از 30 ساله در مبارزه با استبداد در عراق و استقرار امنیت در آن کشور دارند.روحانی با اشاره به نشست هیأت‌های عالیرتبه دو کشور اظهارداشت: در این نشست ضمن بررسی روابط دو کشور، دو طرف ضمن تأکید بر ادامه روند توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بر این نکته نیز اذعان داشتند که ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روابط وجود دارد که باید از آنها بهره گرفت.رئیس جمهوری گفت: ما امروز در زمینه روابط و تبادل برق، گاز، فرآورده‌های نفتی و همچنین فعالیت‌های دو کشور در زمینه‌های کشف و استخراج نفت و اتصال راه‌آهن دو کشور از سمت غرب و جنوب، گفت‌و‌گو کردیم.
روحانی افزود: مقدمات اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره کاملاً مهیا است و با اقدامات وزارت دارایی عراق، شرکت ایرانی می‌تواند کار خود را شروع کند و با تکمیل این 35 کیلومتر خط آهن، روند انتقال محموله‌های تجاری و مسافر میان دو کشور بویژه در ایام اربعین تسهیل خواهد شد.
رئیس جمهوری مسأله لایروبی در اروندرود و شط‌العرب را برای دو کشور حائز اهمیت برشمرد و تأکید کرد: این اقدام باعث آبادانی بیشتر خرمشهر، آبادان، بصره و فاو خواهد شد.
قول محیط زیستی رئیس جمهوری عراق
روحانی، مسأله محیط زیست را نیز از دیگر مسائل حائز اهمیت برای دو کشور خواند و افزود: امروز بخشی از مردم ما در مرزهای غربی و جنوبی با مشکل ریزگردها مواجهند و این مشکل و معضل با همکاری دو کشور باید حل و فصل شود.
رئیس جمهوری با ابراز خرسندی از قول مساعد رئیس جمهوری عراق گفت:رئیس جمهوری عراق وعده دادند که شخصاً این موضوع را پیگیری خواهند کرد و بی‌تردید همان‌طور که دو کشور با کمک یکدیگر موفق شدند مردم را از رنج داعش نجات دهند، اکنون نیز با کمک یکدیگر می‌توانند مردم دو کشور را از رنج ریزگردها رهایی و نجات دهند.روحانی ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان دو کشور را از دیگر موضوعات مورد توافق در نشست هیأت‌های عالیرتبه ایران و عراق ذکر کرد و اظهارداشت: در این منطقه آزاد تجاری می‌توانیم صنایع مشترک را ایجاد کنیم و این موضوع مهم مورد توافق دو کشور بود که کمیسیون مشترک می‌تواند اجرای آن را سریعاً پیگیری کند.رئیس جمهوری در ادامه به همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور اشاره کرد و گفت: ایران و عراق، تقویت ثبات و امنیت منطقه را به نفع مردم منطقه می‌دانند و معتقدند که کشورهای منطقه بدون نیاز به مداخله خارجی و با گسترش همکاری‌های مشترک، قادرند امنیت و ثبات منطقه را تأمین کنند.روحانی ابراز امیدواری کرد که با تلاش مشترک کشورهای منطقه و بویژه دو کشور ایران و عراق، امنیت و ثبات منطقه تقویت شود و جنگ ویرانگر و ظالمانه یمن پایان یابد و ثبات و امنیت در سوریه و کل منطقه ایجاد شود. رئیس جمهوری در پایان تأکید کرد که ما امنیت و توسعه عراق را امنیت و توسعه ایران می‌دانیم و معتقدیم روابط بسیار نزدیک دو ملت، باید روز به روز عمیق‌تر و همکاری‌های مشترک اقتصادی و سیاسی دو کشور دوست، بیش از پیش تقویت شود.
رئیس جمهوری عراق نیز در این نشست خبری، با قدردانی از میزبانی شایسته و گرم رئیس جمهوری و مسئولان جمهوری اسلامی ایران، ‌گفت: امروز پیامی روشن از بغداد آورده‌ام که در عراق اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران را درک می‌کنیم و این روابط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بین دو کشور، ریشه در تاریخ دارد.
تأکید برهم صالح بر نظام منطقه‌ای جدید
برهم صالح افزود: اشتراکات عمیقی دو ملت همسایه و مسلمان را به یکدیگر پیوند داده است و همچنین شرایط جغرافیایی که در همسایگی یکدیگر قرار دارند، این پیوندها را بیشتر تقویت می‌کند.
رئیس جمهوری عراق با تأکید بر اینکه ملت‌های ایران و عراق در بسیاری از حوادث مهم منطقه حامی یکدیگر بوده‌اند، تصریح کرد: ما حمایت‌های شما از مردم عراق را برای مبارزه با استبداد صدام فراموش نمی‌کنیم. همچنان که موضع اخیر ایران در مبارزه با تروریسم فراموش نمی‌شود و ایران نقش بزرگی در شکست تروریسم داشت.وی با تأکید بر اینکه اهمیت فراوانی برای این پیوندهای مشترک قائل هستیم و می‌خواهیم به شرایطی بهتر از آنچه در آن قرار داریم، برسیم، گفت: این شرایط و روابط بهتر، امری است که ملت‌های دو کشور و منطقه شایسته آن هستند.
رئیس جمهوری عراق با اشاره به اینکه امروز عراق بعد از شکست نظامی داعش، بازسازی و تقویت ثبات سیاسی را پیش رو دارد، ادامه داد: تحقق این دو امر نیازمند اقدامات، برنامه‌ها و اصلاحات سیاسی و اقتصادی داخلی و همچنین وجود فضای منطقه‌ای باثبات است.
برهم صالح با تأکید بر اینکه زمان آن رسیده که در منطقه نظام منطقه‌ای جدیدی شکل گیرد که تأمین‌کننده منافع ملت‌ها باشد، افزود: در این راستا اهمیت بالایی برای نقش جمهوری اسلامی ایران قائل هستیم و همچنین عراق باید نقش مهم و محوری در این خصوص داشته باشد.
رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه «عراق باید به عرصه‌ای برای اشتراک منافع ملت‌های منطقه تبدیل شود و نه میدانی برای کشمکش اراده‌های متناقض»، افزود: نظام جدید منطقه‌ای باید مبتنی بر همگرایی سیاسی و همکاری ملت‌ها باشد که در این راستا استقلال و حاکمیت کشورها محترم و مقدم شمرده شود.
وی ادامه داد: در همین چارچوب باید منافع ملت‌ها و کشورها را بر هر ملاحظه‌ای مقدم بداریم و در همین راستا از وزارتخانه‌های خارجه و صنایع می‌خواهم که فعالیت‌های مشترک را گسترش دهند.
برهم صالح با تأکید بر اینکه ایجاد مناطق تجاری آزاد مرزی اهمیت بسیاری دارد، گفت: مرتبط ساختن خطوط راه‌آهن بین دو کشور کمک فراوانی به جابه‌جایی زوار می‌کند و همچنین اقدام مهمی برای زیرساخت‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.
رئیس جمهوری عراق با بیان اینکه امیدوارم در خلال پروژه‌های مرتبط ساختن خطوط راه‌آهن بین دو کشور، فضایی ایجاد شود که عراق نقشی فراتر در منطقه و زمینه‌ای برای برقراری ارتباط بین کشورها داشته باشد، افزود: در این صورت کشورهای منطقه از نزاع بر سر مسائل بی‌اساس دست کشیده و به سمت مسائل مهم‌تر برای جوانان سوق می‌یابند.
برهم صالح با اشاره به اهمیت همکاری‌های زیست محیطی برای نسل‌های امروز و آینده، گفت: مسائل محیط زیستی مشکلاتی جهانی هستند، اما این مشکلات تأثیراتی بزرگتر از هر جای دیگر در منطقه دارد و همکاری‌ها در زمینه آب و دیگر مسائل محیط زیستی به ملت‌های دو کشور کمک می‌کند.رئیس جمهوری عراق با اشاره به اصولی ثابت و دیگر متغیرها در روابط دو کشور، خاطرنشان کرد: اصول ثابت برای ما روشن است و این اصول، روابط نیرومند و دوستی نزدیک دو ملت، برای خدمت به دو کشور و منطقه است.
برهم صالح دیروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. شمخانی در این دیدار با تأکید برضرورت اجرایی سازی هرچه سریع‌تر توافقات و معاهدات حقوقی بین دو کشور در ابعاد سیاسی، مرزی و اقتصادی اظهار داشت: هیچ موضوعی نباید موجب کندی روند رو به توسعه و شتابان روابط همه جانبه میان ایران و عراق شود. رئیس جمهوری عراق هم با اشاره به اهداف و منافع مشترک دو کشور، ضرورت تقویت ساز و کارهای گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف را مورد تأکید قرار داد و تصریح  کرد: به هیچ کشور و یا گروهی اجازه نخواهیم داد که از عراق برای لطمه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.

 ما امروز در زمینه روابط و تبادل برق، گاز، فرآورده‌های نفتی و همچنین فعالیت‌های دو کشور در زمینه‌های کشف و استخراج نفت و اتصال راه‌آهن دو کشور از سمت غرب و جنوب، گفت‌و‌گو کردیم.
 مقدمات اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره کاملاً مهیا است و با اقدامات وزارت دارایی عراق، شرکت ایرانی می‌تواند کار خود را شروع کند و با تکمیل این 35 کیلومتر خط آهن، روند انتقال محموله‌های تجاری و مسافر میان دو کشور بویژه در ایام اربعین تسهیل خواهد شد.
 ایران و عراق، تقویت ثبات و امنیت منطقه را به نفع مردم منطقه می‌دانند و معتقدند که کشورهای منطقه بدون نیاز به مداخله خارجی و با گسترش همکاری‌های مشترک، قادرند امنیت و ثبات منطقه را تأمین کنند.
 ما امنیت و توسعه عراق را امنیت و توسعه ایران می‌دانیم و معتقدیم روابط بسیار نزدیک دو ملت، باید روز به روز عمیق‌تر و همکاری‌های مشترک اقتصادی و سیاسی دو کشور دوست، بیش از پیش تقویت شود.

 امروز پیامی روشن از بغداد آورده‌ام که در عراق اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران را درک می‌کنیم و این روابط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بین دو کشور، ریشه در تاریخ دارد.
 ما حمایت‌های شما از مردم عراق را برای مبارزه با استبداد صدام فراموش نمی‌کنیم. همچنان که موضع اخیر ایران در مبارزه با تروریسم فراموش نمی‌شود و ایران نقش بزرگی در شکست تروریسم داشت.
 اهمیت فراوانی برای این پیوندهای مشترک قائل هستیم و می‌خواهیم به شرایطی بهتر از آنچه که در آن قرار داریم، برسیم.
 زمان آن رسیده که در منطقه نظام منطقه‌ای جدیدی شکل گیرد که تأمین‌کننده منافع ملت‌ها باشد؛ در این راستا اهمیت بالایی برای نقش جمهوری اسلامی ایران قائل هستیم و همچنین عراق باید نقش مهم و محوری در این خصوص داشته باشد.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6926/1/490061/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر