جریان گاز در مسیر ایران به عراق تداوم خواهد داشت

دروغ <غذا در برابر گاز>

فشار امریکا به عراق برای قطع واردات برق و گاز از ایران بی‌نتیجه ماند. سخنگوی وزارت نفت عراق درباره واردات گاز اعلام کرد که دولت عراق هیچ جایگزینی برای گاز طبیعی ایران ندارد. عراق سالانه 600 میلیون متر مکعب گاز و 1300 مگاوات برق از ایران وارد می‌کند و قرار نیست که تغییری در برنامه‌های این کشور رخ دهد.
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در این خصوص با اشاره به تمایل عراق به ادامه روابط تجاری با ایران می‌گوید: روابط تجاری با عراق اکنون بیش‌تر از سال قبل است و عراقی‌ها خواهان ادامه روابط هستند. به‌طوری که در صادرات ایران به عراق در 6 ماه نخست امسال 33 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.
یحیی آل اسحاق در گفت‌و‌گو با «ایران» ادامه داد: «مذاکرات در مورد کم و کیف این مراودات تجاری با توجه به شرایط تحریم ادامه دارد و دو کشور می‌خواهند بخشی از این داد و ستدها به واسطه ارز محلی عراق یعنی دینار انجام گیرد. هنوز مشخص نیست که گاز نیز در این بخش قرار گیرد یا خیر اما مذاکرات در مورد این موضوع نیز ادامه دارد.»
یکی از مهم‌ترین قراردادهای صادراتی ایران مربوط به عراق است که شامل دو بخش بغداد و بصره می‌شود. در دو قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده تا صادرات گاز در سال نخست، روزانه حدود ۶ میلیون مترمکعب، در سال دوم حدود ۱۴ میلیون مترمکعب و در سال سوم تا پایان قرارداد به سقف ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب برسد.
عراق به گاز ایران نیاز دارد
علاوه بر این که در متن قرارداد صادرات گاز به عراق به صراحت ذکر شده که این قرارداد قابل فسخ نیست و برای درازمدت ادامه خواهد داشت، مقامات عراقی نیز می‌گویند که به گاز ایران نیاز دارند و نمی‌توانند این واردات را متوقف کنند.
عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق در یک برنامه تلویزیونی در گفت‌و‌گو با شبکه‌های محلی کردی در کردستان عراق با اعلام این مطلب گفت: «هم‌اکنون هیچ جایگزینی برای گاز طبیعی ایران نداریم چرا که ایران نزدیکترین نقطه به عراق است تا از آن بتوانیم گاز وارد کنیم. عراق نزدیک به 600 میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کند که از آن برای تولید برق استفاده می‌شود. کشور ما نمی‌تواند از هیچ کشور همسایه‌ای این مقدار گاز را تأمین کرده و جایگزین گاز وارداتی از ایران کند. از سوی دیگر تولیدات داخلی عراق جوابگوی تأمین نیاز ایستگاههای تولید برق نیست و به خاطر همین جایگزینی برای گاز ایران نداریم. نفت عراق در تلاش برای افزایش تولیدات داخلی در راستای تأمین کامل نیازمندی‌های داخلی است اما برای رسیدن به این سطح عراق دست‌کم به سه سال زمان نیاز دارد.»
«خبر رویترز درباره دریافت اقلام غذایی از عراق در ازای پول گاز ایران دروغ است.» سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این عبارت گفت: عراقی‌ها پیشنهاد کرده‌اند پول گاز را با دینار پرداخت کنند.
حمید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این خبر صحت ندارد و خبرسازی رویترز است. نه بنادر عراق ظرفیت آن را دارند که به ایران اقلام غذایی بدهند و نه عراق تولیدکننده مواد غذایی است. عراق خودش وارد کننده عمده غذایی از ایران است؛ پس چگونه می‌خواهد به ایران مواد غذایی بدهد؟عراق اعلام کرده حاضر است پول گاز را با دینار پرداخت کند.
بر اساس این گزارش، بعد از این که عراق موفق شد برای ادامه تعاملات نفتی، گازی و برقی از امریکا معافیت بگیرد، خبری منتشر شد مبنی بر این که عراق به جای پرداخت پول گاز به ایران، اقلام غذایی بدهد. بر این اساس رویترز در خبری اعلام کرد که منابع آگاه به این رسانه خبر داده‌اند که عراق یک درخواست به امریکا ارسال کرده تا به این کشور اجازه دهد پس از مهلت ۴۵ روزه، همچنان به وارداتش از ایران ادامه دهد و در قبال دریافت گاز ایران، کالاهای غذایی و بشردوستانه به همسایه خود صادر کند.
همچنین یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در این باره به «ایران» توضیح داد: «برای ایران نیز معامله با دینار عراق در دوره تحریم منطقی‌تر است. چراکه مبادلات می‌تواند با این ارز خارج از سیستم بین‌المللی بانکی انجام گیرد و به نوعی تحریم‌های امریکا مدیریت شود. اما باز هم بررسی‌های بیشتر در حال انجام است و به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم.»
ترکیه نیز به عنوان بزرگترین واردکننده گاز ایران که روزانه بیش از 30 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از ایران دریافت می‌کند، شرایطی مشابه عراق دارد. به‌طوری که اخیراً وزیر انرژی ترکیه اعلام کرده که قرارداد خرید گاز از ایران برای ۵ تا ۶ سال دیگر پابرجاست.
تحریم پذیری قراردادهای گازی به خاطر طولانی بودن مدت قرارداد و اخذ جریمه از فسخ کننده بر اساس مفاد قرارداد کمتر از قراردادهای نفتی است. این یک مزیت است که ایران با توجه به حجم تولید گازش می‌تواند از آن بهره ببرد. ایران بعد از روسیه بزرگترین تولید کننده گاز در منطقه است و اندکی با تمرکز بر موضوع بهینه‌سازی مصرف می‌تواند از این طرفیت بهره بیشتری ببرد. هرچند که در این دور از تحریم‌های امریکا توسعه بازار گاز ایران کار چندان آسانی نیست.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6926/4/490077/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر