کلمات در وقوع باران و خاطره


داوود پنهانی
داستان نویس
هر بار که از باران می‌گذرم، هر بار که لا به لای آن شرشر ملول و تنها و غریب راهم را بی‌چتر و با‌چتر و هنگام رانندگی باز می‌کنم، هر بار که نفسم بخار می‌گیرد و شیشه‌ بخار می‌گیرد و باران بخار می‌گیرد و هوا به باران و بخار و غربت آغشته می‌شود، ذهنم می‌دود به پنجره‌ای قدی در خانه کودکی و آن شر‌شر مواج که لای ناودان به حیاط خانه می‌شد و آن باران‌های بی‌انتها که از آسمان بر شیشه می‌کوبید و من و برادر می‌نشستیم پشت پنجره، پشت شیشه و ساعتی به عشق باران و شب و شعری که نمی‌دانستیم، به شب و ناودان و آب و ملال خیره می‌شدیم. به رعد و برق خیره می‌شدیم، به باران و ابر خیره می‌شدیم و جهان پایانی نداشت.
 ما شیفته ابر و باران و کودکی‌مان بودیم و کودکی‌مان از باران و ابر و پشت پنجره گذشت.تند گذشت، همراه باران و ابر و آن آسمان‌های پربار گذشت. 
از کوهستان گذشت، از جاده‌ها و راه‌ها گذشت. از پشت سر، رو‌به‌رو، از کنارمان گذشت و گذشت و گذشت.
 هر بار که از باران می‌گذرم، هر بار که آن شر‌شر غریب صدایش را به گوش می‌رساند، با برادر پشت آن پنجره کودکی نشسته‌ام، خیره به باران نشسته‌ام، رو به ابر و باران و حیاط خانه قدیمی نشسته‌ام. در کودکی نشسته‌ام. 
مادر چای می‌ریزد، پدر پیچ رادیوی قدیمی‌اش را می‌چرخاند، ما به ناودان خیره می‌شویم، به‌شیشه، به ابر، به گلدان‌های حسن یوسف مادر کنار پنجره قدی و باران زلال بر حیاط جاری می‌شود. ترنم موسیقی‌اش جاری می‌شود. باران به کوهستان و رود و آن دورهای نامعلوم جاری می‌شود و ما پشت پنجره به هر چیزی که باران با خود دارد فکر می‌کنیم. 
در کودکی فکر می‌کنیم، زلال فکر می‌کنیم، خیره به ابرها فکر می‌کنیم.جهان ما در همانجا به کیفیت مبهمی غنی می‌شود.
 اگر می‌توانستیم، آن روزها، پشت آن پنجره‌های نازنین، شعر می‌نوشتیم تا باران بر کلماتمان ببارد. اما شعر نبود، کلمه‌ای در میان نبود.
 ما، آن روزهای آرام که پشت پنجره نشسته‌ایم، باران که می‌بارد، شیشه که بخار می‌گیرد، ‌ها می‌کنیم و اسامی خود را می‌نویسیم تا پیش از آن‌که بخار قطره قطره از روی شیشه شره کند و پایین بیاید و نام‌های‌مان محو شود، ابر و باران بدانند که آن چشم‌های خیره پشت پنجره کودکی ما بودیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6941/12/492225/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر