اخــــبار
افزایش جرایم در فضای مجازی نگران‌کننده است

گروه حوادث/ برداشت‌های غیرمجازاز حساب‌های بانکی، بیشترین آمار جرایم رایانه‌ای را در سال‌جاری به خود اختصاص داده که این امر لزوم استفاده از رمزهای یک بار مصرف را بیشتر نشان می‌دهد.
سردار حسین اشتری، فرمانده ناجا در حاشیه نشست سالانه رؤسای پلیس فتای سراسر کشوربا بیان این مطلب گفت: امسال جرایم در فضای مجازی نسبت به سال گذشته حدود 71 درصد افزایش داشته است، اما حدود 80 درصد این جرایم نیز کشف می‌شود که این آمار نشان می‌دهد ما از بسیاری کشورهای دیگر در حوزه کشف جرایم جلوتر هستیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد آمار کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی و برداشت غیر مجاز از حساب‌ها نگران‌کننده است و در همین راستا تمهیداتی را در نظر گرفتیم که با پیگیری پلیس و دستورالعمل‌ها، استفاده از رمزهای یک بار مصرف به بانک‌ها ابلاغ شده است. وی درباره زمان کشف پرونده‌ها نیز گفت: با توجه به نوع پرونده و پیگیری‌های ما، به صورت میانگین از زمان ثبت شکایت تا کشف جرم 15 روز طول می‌کشد.
لزوم استفاده از رمزهای یک بار مصرف
سردار کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتای ناجا نیز گفت‌: در هشت ماهه امسال ۴۱ هزار جرم در فضای مجازی رخ داده است. البته قدرت کشف جرایم در پلیس فتا نیز حدود 80 درصد است در حالی که این آمار در امریکا چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جرایم فضای مجازی است.
وی با اشاره به فعالیت ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در کشور، ادامه داد‌: 32 بانک و مؤسسه مالی در کشور فعال هستند که در فاز نخست آنها موظف شدند تا امکان ارائه رمز یک بار مصرف به هنگام خریدهای اینترنتی و استفاده از موبایل بانک را فراهم کنند. در صورت فراهم نکردن این شرایط برای مشتریان، در صورت سرقت از حساب‌ها، بانک‌ها موظف به جبران خسارت هستند. در این مرحله افرادی که قصد خرید با استفاده از درگاه‌های بانکی را داشته باشند، می‌توانند در ازای هر بار خرید رمز جدیدی را از طریق پیامک دریافت کنند که این اقدام تأثیر بالایی در جلوگیری از شیوه فیشینگ دارد.
رئیس پلیس فتای ناجا به اجرای فاز دوم و سوم طرح رمزهای یک بار مصرف در آینده اشاره کرد و گفت‌: مرحله بعدی مربوط به دستگاه‌های ATM و سپس کارتخوان‌ها و دستگاه‌های پوز خواهد بود. اگر بانکی این خدمات را ارائه نکند و مشتریانش دچار مشکل شوند برابر با توافقی که با دادستانی صورت گرفته است، بانک‌ها موظف به جبران خسارات وارده به مشتریان خود هستند.
استارتاپ‌ها باید نماد اعتماد داشته باشند
هادیانفر از رشد ۳۲۰۰ درصدی استارتاپ‌ها در فضای مجازی خبر داد و ادامه داد: هر چند در مورد فعالیت استارتاپ‌ها قانون مشخصی وجود ندارد، اما پلیس فتا از این کسب و کارها حمایت می‌کند. ما تک تک مدیران آنها را دعوت کردیم و با اعلام این ملاحظات از آنها خواستیم که حتماً «هاست ثبت اطلاعات کاربران» را به داخل کشور منتقل کرده و به هیچ عنوان از فضاهای خارجی استفاده نکنند. شهروندان لازم است از فروشگاه‌های دارای نماد تجارت الکترونیک خرید کنند تا از کلاهبرداری‌ها جلوگیری شود.

مهار آتش سوزی در « رزمال»

گروه حوادث/ آتش‌سوزی گسترده در مرکز خرید در حال ساخت غرب تهران، با تلاش تیم‌های آتش‌نشان و اورژانس بدون تلفات جانی پایان یافت.
این آتش‌سوزی ساعت 12 و 2 دقیقه دیروز در مرکز خرید «رزمال» در انتهای اتوبان خرازی به سمت غرب رخ داد. با اعزام تیم‌های امدادی و اورژانس به محل مشخص شد حدود 50 نفر در پشت بام این ساختمان 25 طبقه محبوس شده‌اند که پس از اطفای حریق به بیرون هدایت شدند. این حریق 23 مصدوم داشت که سه نفر از آنها به بیمارستان انتقال یافتند. به گفته کارشناسان، این آتش‌سوزی ناشی از حریق در موتورخانه بوده است.
 


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6941/20/492299/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر