«حراجمعه» در مجلس
شهاب پاک‌نگر
انیشتین می‌گوید «دو چیز پایان ندارد، یکی عظمت جهان، دیگری استیضاح‌های مجلس دهم، البته در مورد اولی اطلاع کامل ندارم!«. مثلاً روز دوشنبه خبر استیضاح بطحایی با 60 امضا به هیأت رئیسه مجلس منتشر شد، ولی عصر همان روز، یک عضو هیأت رئیسه اعلام کرد که فعلاً وزیران خارجه، کشاورزی و علوم در لیست انتظار استیضاح قرار دارند و نماینده‌های عزیز [لطف کنند]صف را بهم نزنند! نکته اصلی این است که پشت هر استیضاح موفق یک نماینده موفق‌تر ایستاده که کلاً کار و زندگی‌اش را ول کرده و هدف و مقصودی جز استیضاح یک وزیر خاص ندارد. تا جایی که حدس می‌زنیم، بعد از صحبت عضو هیأت رئیسه، برخی نمایندگان با ایشان تماس گرفتند و گفتند «آقا یه استیضاح اورژانسی داریم، نمیشه کار ما رو بین وزیر راه بندازی؟!». حالا با توجه به اینکه حجم درخواست فوران کرده، در ادامه می‌خواهیم چند راهکار برای تسریع امور بگوییم.
بر اساس علم اقتصاد، بهترین گزینه، بازار رقابتی کامل است. مثلاً نمایندگان دور هم جمع شوند و یکی بگوید «یه وزیر کشاورزی می‌دم، یه وزیر ورزش می‌گیرم، سه تا لایحه هم روش» یا یک نفر دیگر برای گرم کردن بازار داد بزند «امضای من بیشتره!» و نفر بعدی جواب بدهد «سؤال من تمیزتره!». با این روش، هیجان در مجلس به اوج می‌رسد و کسی نمی‌تواند در یک بازار انحصاری استیضاح خودش را تحمیل کند. در ادامه همین بازار رقابتی ما پیشنهاد می‌کنیم که نمایندگان «بلک فرایدی» یا «حراجمعه»، برای استیضاح بگذارند، مثلاً بگویند «دو تا وزیر استیضاح ‌کن، سه تا ببر!» یا حتی برای داغ شدن تنور می‌توانند بگویند «از همین مدل واسه استیضاح علی خودمون (لاریجانی) برداشتم! هرکی برده راضی بوده!». البته ما می‌دانیم علت اصلی استیضاح‌ها بهبود دولت است. حتی خیلی از نمایندگان می‌گویند که دولت تنبل شده، برای همین می‌توانیم یک تعداد صندلی بچینیم و وزیران را هم دعوت کنیم و آهنگ «دل را ببین» علیرضا افتخاری را پخش کنیم. بعد یک دفعه آهنگ قطع شود و هر نماینده‌ای که چابک نبود و نتوانست صندلی پیدا کند، از دولت خارج شود. این بازی را آنقدر ادامه دهیم تا فقط یک نفر باقی بماند و همان بشود کاندیدای دوره بعد ریاست جمهوری. که با این اوصاف وزیر جوان، به‌خاطر سن و سالش و اردوهای آمادگی، از الان یک کاندیدای بالقوه به حساب خواهد آمد.
در کنار این راهکارها، حدس می‌زنیم در ساختار برنامه‌نویسی نمایندگان، یک ایراد وجود دارد که باعث شده روی قسمت استیضاح هنگ کنند وگرنه در فصل بودجه و آن هم موقعی که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، این لیست انتظار استیضاح، هیچ توجیه دیگری ندارد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6941/24/492302/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر