خوش‌وبش رئیس جمهوری با همشهریانش در سرخه
رئیس جمهوری در دومین روز سفر به استان سمنان، به سرخه زادگاه خویش رفت و در فضایی صمیمی با دوستان سابق و همشهری‌های خود تجدید دیدار کرد. تصاویر و گزارش‌ها نشان می‌دهد که این سفر بی تکلف، هم تجدید خاطره‌ای برای رئیس جمهوری و دوستان، همکلاسی‌های سابق و مردم شهر زادگاه روحانی بوده است.
رئیس جمـــــــــــــــــــــهوری ابتدا به «وادی السلام» آرامگاه سرخه رفت و بر مزار شهدا و بزرگان این شهر فاتحه خواند. او سر مزار پدر و مادر خود هم حاضر شد و بعد از قرائت فاتحه، بر قبور والدین خود بوسه زد. در این میان، برخی اهالی شهر که در وادی السلام حضور داشتند، فرصت یافتند گپ و گفتی با رئیس جمهوری داشته باشند.
دیدار عمومی با اهالی سرخه، در حسینیه شهدای شهر برگزار شد. پیش از آغاز مراسم، فرماندار و امام جمعه، همسایه‌ها، خویشان، دوستان دوران کودکی و همکلاسی‌های روحانی در دوران مدرسه، با او صحبت کردند و روحانی نیز با آنان خوش و بش کرد.
سخنرانی رئیس جمهوری در جمع مردمی که او را همشهری خود می‌دانند، با شور و هیجان مردم همراه بود تا جایی که صحبت‌های روحانی بارها با تشویق‌های مکرر سرخه‌ای‌ها مواجه شد، بویژه وقتی که روحانی از قول وزیر نیرو وعده داد که تا سال 99 سرخه دارای آب پایدار و مطمئن خواهد بود که تا 30 سال بعد هم شهر را کفایت می‌کند. این وعده درحالی است که حتی آب شرب فعلی سرخه نیز نتیجه تلاش‌های روحانی در دوران نمایندگی است. رئیس جمهوری درعین حال با اشاره به آثار و ابنیه تاریخی این شهر، از قول مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی به سرخه‌ای‌ها وعده داد که در شهر یک مجتمع فرهنگی ساخته خواهد شد.همه اینها تشویق‌ها و هیجان مکرر جمعیت را به دنبال داشت، اما نقطه اوج آنجایی بود که رئیس جمهوری با لهجه سرخه‌ای خطاب به مردم گفت که «خیلی دوست‌تان دارم» و باز با لهجه سرخه‌ای اضافه کرد که «من همیشه به سرزمین و وطن و زادگاهم عشق می‌ورزم. اگر صدها روز در محله‌های مختلف سرخه قدم بزنم، نمی‌توانم خاطرات دوران کودکی را بیان کنم.» او در سخنان خود، لطیفه و متل‌های سرخه‌ای را هم به کار برد که با خاطره گویی‌ها از دوران کودکی، شور و هیجان جمع را بیشتر کرد.
روحانی گفت که سرخه‌ای، زبان فارسی است که با لهجه بیان می‌شود و اضافه کرد که زبان زیبای محلی سرخه از افتخارات ماست. در دوران جنگ همواره بی‌سیم‌چی‌ها از این زبان استفاده می‌کردند و در این اواخر در مذاکرات هسته‌ای نیز ما از این زبان استفاده کردیم. وی تأکید کرد: افتخار می‌کنم که در این دیار به دنیا آمدم و در کودکی اینجا بزرگ شدم.
رئیس جمهوری درعین حال، سرخه را پرورشگاه انسان‌های عالم، عارف و مجاهد همچون آیت‌الله فیض و حجت‌الاسلام والمسلمین نطنزی توصیف و اضافه کرد: هر چند همه استان‌ها و همه ایران انقلابی بوده‌اند، اما این واقعیت است که انقلاب در ایران از این سرزمین شروع شد. در این منطقه افراد انقلابی بودند که ده‌ها نوبت دستگیر شده و به زندان رفتند، اما ایستادگی کردند و برای پیروزی انقلاب مقاومت کردند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6941/2/492329/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر