گفت‌وگوی «ایران» با مهران شاهین‌طبع، سرمربی تیم ملی بسکتبال

90 درصد صعود کرده‌ایم اما باید مراقب باشیم

حامد جیرودی
خبرنگار
تیم ملی بسکتبال ایران پس از پشت سر گذاشتن پنجره پنجم مسابقات انتخابی جام جهانی، صبح دیروز به کشور بازگشت. شاگردان مهران شاهین طبع ابتدا در ملبورن به مصاف استرالیا رفتند و شکست را پذیرا شدند، سپس راهی مانیل شدند و در یک بازی حساس و جذاب از سد فیلیپین گذشتند. پس از برد تیم ملی، بازیکنان جشن گرفتند و خبر صعود به جام جهانی 2019 چین منتشر شد. در پایان مسابقات بسکتبال انتخابی جام جهانی 2019 چین، 32 تیم به این مسابقات راه پیدا می‌کنند که تاکنون تکلیف 18 تیم مشخص شده است. نکته قابل توجه اینکه سایت فدراسیون جهانی بسکتبال هنوز نام ایران را در بین تیم‌های صعود کننده قرار نداده است. در هر حال تیم ایران در صورتی به جام جهانی صعود نخواهد کرد که اتفاقی بسیار عجیب و دور از ذهن بیفتد. مهران شاهین طبع درباره اینکه صعود تیم ملی به جام جهانی صددرصد نشده، به خبرنگار«ایران» گفت: «شرایط جدول به گونه‌ای است که ممکن است اتفاق‌هایی به صورت همزمان بیفتد که البته بعید است. مثلاً در آن گروه نیوزیلند و چین ببازند و از این طرف هم ما به مشکل بخوریم و ببازیم. آن وقت ممکن است کار ما با خطر مواجه شود. البته خیلی بعید است که این اتفاق بیفتد ولی باید مراقب باشیم. ما بالای 90 درصد صعود کرده‌ایم ولی حتماً باید یکی از بازی‌های ژاپن و استرالیا در پنجره ششم مسابقات انتخابی را ببریم.»
شاهین طبع درباره اینکه چقدر فکر می‌کرد که بازی با فیلیپین دشوار شود، این پاسخ را داد: «شرایط جدید، اوضاع را تغییر داده است. زمانی بود که یک انتخابی المپیک بود و یک جهانی. آن موقع یک تورنمنت یک هفته‌ای می‌گذاشتند و تیم‌ها خیلی زود نفرات خود را جمع می‌کردند و هزینه‌بر هم نبود. اما در این شیوه تیم‌هایی که ثبات بیشتری دارند و مدیریت‌شان بهتر است و سازماندهی خوبی دارند، به موفقیت می‌رسند. هم حمایت می‌شوند و هم بازیکنان خوبی دارند. بحث‌های اقتصادی هم خیلی مهم است و در این شرایط، تیم‌ها از میزبانی‌هایشان خیلی خوب استفاده می‌کنند. در خیلی از کشورها تیم ملی برایشان مهم است و فیلیپین هم ورزش اولش بسکتبال است و بهترین شرایط و امکانات را برای موفقیت این رشته فراهم آورده است. با وجود اینکه مشکلات اجتماعی و اقتصادی دارند، می‌بینید که در بسکتبال‌شان موفق هستند. خیلی سرمایه‌گذاری می‌کنند و بازیکنان خارجی را به خدمت می‌گیرند. هم بازیکنان دوملیتی دارند و هم فیلیپینی‌هایی که بااستعداد هستند.»
سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره میزان رضایتش از این تیم یادآور شد: «ما در حال پیشروی هستیم. با توجه به مسائل و مشکلاتی که هست و تیم ملی هم از آن تأثیرپذیر است، روی هم رفته خوب بوده‌ایم.» شاهین طبع درباره غیبت ستاره‌هایی مانند حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی، ارسلان کاظمی و سجاد مشایخی در بازی با فیلیپین و اینکه آیا آنها در ادامه تیم ملی را همراهی خواهند کرد؟ گفت: «هر پنجره‌ای برنامه‌ریزی خودش را دارد. این بچه‌ها، ملی‌پوشانی هستند که سال‌های متمادی در حال کمک به بسکتبال ما بوده‌اند ولی اینکه توقع داشته باشیم، در هر پنجره‌ای آماده باشند و مشکلات شخصی و خانوادگی خودشان را کنار بگذارند و بخواهند تیم ملی را همراهی کنند، درست نیست. به نظر من تا الان هم کمک کرده‌اند. چون ما با یک گروه 50، 40 نفره مواجه هستیم و این اتفاقی هم که در این پنجره افتاد و این بچه‌ها نبودند، باعث شد تا بچه‌های دیگر بیشتر تلاش کنند. ما هدف‌مان این است که از بیشترین ظرفیت‌مان استفاده کنیم، به شرط اینکه در یک چارچوب قرار داشته باشیم و بتوانیم به موفقیت برسیم.»
این صحبت‌های سرمربی تیم ملی در حالی است که رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال با تأکید بر اینکه بُرد تیم ملی مقابل فیلیپین پاسخ خیلی از ابهامات را داد، گفت: «در دیدار مقابل فیلیپین، ارزش این بازیکنان مشخص شد و اثبات کرد که تصمیم‌گیری‌های فدراسیون و کادر فنی، علمی و منطقی بوده و نتیجه لازم را داشته است. تیم ملی بسکتبال، کارت اعتباری دائم برای بازیکنان نیست. حتی بازیکنان فعلی هم باید آماده باشند و ارزش پیراهن تیم ملی را بدانند. سیاست ما در هر شرایطی استفاده از بهترین‌هاست. هنوز در مورد حدادی و نیکخواه بهرامی تصمیمی نگرفتیم. ما این بازیکنان را دعوت کردیم اما در اردو شرکت نکردند. باید این موضوع بررسی شود. ضمن اینکه نظر کادر فنی هم برای ما اهمیت دارد.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6941/23/492358/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر