سیر نزولی ساخت و سازها در مازندران

حسین خانی
خبرنگار - ساری
 اوضاع برای سازندگان ساختمان در مازندران خوب نیست؛ اتفاقات مربوط به افزایش مصالح ساختمانی آنقدر روی کار ساختمان‌سازی در این استان تأثیر گذاشته که خیلی از مهندسان و انبوه سازان عطای کار در این عرصه را به لقایش بخشیده‌اند. برخی از این افراد حتی به طور موقت هم که شده فعلاً ساخت و ساز را رها کرده‌اند تا وضعیت بازار به ثبات نسبی برسد. مشخص نبودن قیمت مصالح و افزایش روزافزون خیلی از آنها باعث شده تا بازار ملک در مازندران برای فعالان این عرصه غیرقابل پیش‌بینی باشد. خیلی از انبوه سازان وقتی در نیمه راه متوجه شدند امکان ادامه کار برایشان با این وضعیت توجیه اقتصادی ندارد، کارگرها را مرخص کرده و کارگاه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.
این وضعیت در حالی به وجود آمده که بنگاه‌های مشاوران املاک در سراسر مازندران بدون مراجعه‌کننده باقی مانده و تنها افرادی که متقاضی خرید زمین بوده و تقریباً بیشترشان هم غیربومی هستند، مشتریان این صنف را تشکیل می‌دهند.
نبود ثبات قیمت مصالح
«علی حسن نیا» از فروشندگان قدیمی مصالح ساختمانی در قائمشهر درباره بازار مصالح ساختمانی به «ایران» اظهار داشت: خود ما هم نمی‌دانیم که برای روز بعد چه اتفاقی خواهد افتاد. در گذشته کارخانه دار مصالح مورد نیاز ما را با یک تلفن می‌فرستاد و در ازای آن چک چند ماهه دریافت می‌کرد، اما اکنون وضعیت به گونه‌ای شده که اول پول را واریز می‌کنیم و ما را در نوبت قرار می‌دهند تا در صورت موجود بودن وسایل درخواستی، آن را برای ما بفرستند.
«طاهری» هم که دارای برند بزرگی در بازار فروش لوازم الکتریکی مازندران است، بر آشفتگی بازار مهر تأیید زد و افزود: اکنون یک ماه است که مشتریان ما فاکتور خرید دریافت کرده و منتظرند تا اجناس درخواستی‌شان را بفرستیم، اما کارخانه‌ها از ارسال حواله‌های درخواستی سر باز می‌زنند. الان حدود دو ماه است که برای کارخانه تولید سیم پول واریز کرده‌ایم، اما آنها اجناس را نفرستاده‌اند و ما از طرف مشتریان تحت فشار قرار گرفته‌ایم. یک انبوه ساز بابلی نیز در این باره گفت: درست است که قیمت آپارتمان افزایش نسبی داشته، اما این گران شدن به حدی نیست که بتواند با میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی برابری کند. طی مدت زمانی کمتر از چند ماه برخی از لوازم تا چند برابر شده‌اند. در چنین شرایطی چگونه سازنده امکان تکمیل و تحویل واحد‌های پیش فروش شده ابتدای سال را خواهد داشت. واحدهایی هم که تاکنون به فروش نرفته‌اند، در بازار کنونی با افزایش قیمت و محدودیت توان مالی متقاضیان، روی دست سازندگان مانده‌اند. یک متر مربع حلب شیروانی در سال گذشته حدود 14 تا 16 هزار تومان بود که امروز این مبلغ به بالای 60 هزار تومان رسیده است.
به صرفه نبودن سرمایه‌گذاری در بازار مسکن
یک کارشناس و فعال حوزه مسکن نیز به صرفه نبودن سرمایه‌گذاری در بازار مسکن اشاره کرده و عقیده دارد که شرایط اقتصادی جامعه دچار آشفتگی و نابسامانی شده، بنابراین هیچ گونه افزایش منطقی در صرفه اقتصادی یا به بیان بهتر سوددهی عاید کارفرما و فروشنده نشده و به همین دلیل بسیاری از سازندگان تمایلی برای فعالیت از خود نشان نمی‌دهند.
وی نبود ثبات بازار در تعیین قیمت‌ها را دیگر دلیل فعالیت نداشتن در حوزه ساخت و ساز مسکن معرفی کرد و یادآور شد: کارفرما امروز با این مشکل مواجه شده که نمی‌داند مسکنی را که شروع به ساخت آن کرده باید با چه قیمتی به بازار عرضه کند و در حقیقت محاسبه بهای تمام شده برای سازندگان مشخص نیست. امروز کارفرمایی شروع به ساخت و ساز یک آپارتمان کرده و قیمت ساخت برای او به‌عنوان مثال یک میلیون تومان برای هر متر هزینه داشته است. وی طبق محاسبات قیمت فروش را 2میلیون تعیین کرده، اما با پایان کار و تغییرات قیمت مصالح در بازار آشفته کنونی قیمت ساخت برای او 2 و نیم میلیون تومان برآورد می‌شود. در نتیجه معادلات هزینه و درآمد بهم خورده و باعث خروج کارفرما و نقدینگی از این حوزه می‌شود.
روند نزولی ساخت و ساز
ساخت و سازها در مازندران آنقدر روند نزولی داشته که «سیف‌الله علی‌نیا» نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی مازندران هم صراحتاً درباره آن سخن به میان آورده و در خصوص آخرین وضعیت ساخت‌وساز در مازندران از کاهش قابل ملاحظه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داده و گفته که هم‌اکنون هم با توجه به قیمت مصالح ساختمانی و بلاتکلیفی سازنده‌ها، چشم‌انداز خوبی برای آینده از سوی کارشناسان پیش‌بینی نمی‌شود و در شرایط کنونی نیز وضعیت خوبی نداریم. گرانی مسکن در مازندران در مقایسه با سایر نقاط کشور، خیلی ملموس نیست، با توجه به اینکه قیمت مصالح ساختمانی دو تا 3 برابر شده اما قیمت ساختمان در مازندران 30تا 40درصد رشد داشته است. چنین احوالاتی باعث می‌شود تا سازندگان برای جبران ضررهای خود در ساخت و سازها از مصالح غیراستاندارد و بی‌کیفیت استفاده کنند. اقدامی که باعث کاهش مقاومت ساختمان شده و در شرایط بروز بحران می‌تواند برای ساکنان واحدها خطرآفرین باشد. بحث مربوط به این اتفاق نامبارک آنقدر جدی بوده که نظام مهندسی استان نیز به آن پرداخته است.
نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در خصوص ورود این سازمان به مقوله مقاوم‌سازی با توجه به قرار داشتن این استان روی خط گسل، پاسخ داد: موضوع مقاوم‌سازی در مبحث 22 که تعمیر و نگهداری ساختمان است اشاره شده که در بازرسی‌های دوره‌ای ساختمان لحاظ شده است. از آنجا که در خصوص اجرای مبحث 22 تعمیر و نگهداری، هنوز شیوه‌های اجرایی آن تدوین نشده، لذا عملاً سازمان نظام مهندسی ساختمان  نتوانسته در حوزه مقاوم‌سازی ورود پیدا کند.
گران شدن مصالح
از سوی دیگر برخی از سازندگان برای جبران ریسک خسارت بر اثر گران شدن مصالح ابتدا نقشه‌ای تهیه کرده و به تأیید شهرداری می‌رسانند و سپس نقشه‌ای دیگر تهیه می‌شود که بر اساس آن گاه تا 9 درصد زمین به ساخت و ساز اختصاص داده می‌شود. آنها بر این باورند که هر قدر هزینه برای ماده 100بپردازند باز هم در این دور زدن قانون سود می‌برند.
نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در تأیید این بحث به کاهش 50 درصدی پروانه اشتغال مهندسان در این استان اشاره کرده و گفته در برخی از شهرستان‌ها این میزان حتی به بیش از 75 درصد هم رسیده است. به گفته وی سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران دارای 35هزار عضو است که از این میزان، تعداد 13هزار نفر با پروانه اشتغال و مابقی بدون پروانه اشتغال هستند. مهم این است که رونق بازار ساخت و ساز در هر نقطه از کشور می‌تواند اشتغال افراد زیادی را به همراه داشته باشد، به گونه‌ای که از کارگران ساختمانی گرفته تا فروشندگان مصالح ساختمانی و کارخانجاتی که در این راستا به فعالیت مشغولند در این دایره قرار می‌گیرند. اکنون به نظر می‌رسد وضعیت این گروه چندان راضی‌کننده نیست.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6943/20/492600/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر