برای اولین بار در ایران اجرا می‌شود

بازی تئاتر دیجیتالی«راز گنجور» بر اساس داستانی اساطیری


مریم سادات گوشه
خبرنگار
برای اولین بار قرار است یک بازی تئاتر مهیج دیجیتالی به کارگردانی هانی حسینی و مرضیه نادری از 9 دی ماه در مرکز تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه رود. «راز گنجور» یک بار هم در شهریور ماه در جشنواره تهران مبارک اجرا شد. تفاوت این تئاتر با تئاترهای دیگر این است که کودکان و نوجوانان در آن بازی هم می‌کنند و به نوعی هدفمند و هوشمندانه رمز و راز شاد زیستن، مشارکت و دوستی را یاد می‌گیرند. مسأله‌ای که به قول کارگردانش -هانی حسینی- در جامعه کمتر وجود دارد و کودکان ما برای اینکه زندگی شادی داشته باشند و کار گروهی انجام دهند، نیاز به تمرین و بازی دارند تا به این مهم دست یابند. حسینی که از سال 1395 با تیمش در خصوص این نوع تئاتر پژوهش و تحقیق بسیار کرده است تا اینکه اکنون این بازی تئاتر به بار نشسته و برای اولین بار به‌صورت دیجیتالی در ایران نمایش داده می‌شود، می‌گوید:«بازی تئاتر یعنی اینکه بچه‌ها توأمان هم با یک تئاتر مواجهند و هم در جریان یک بازی دیجیتالی که شبیه بازی‌های رایانه‌ای است قرار می‌گیرند به صورتی که هم تئاتر می‌بینند و هم خود در بازی ایفای نقش می‌کنند. در وهله اول ایده ما این بود که بتوانیم اثری را تولید کنیم که بتواند به‌صورت مستقیم با مخاطب ارتباط داشته باشد. بخصوص اینکه مخاطب ما کودک و نوجوان است و با انرژی‌ای که دارد برایش جذاب‌تر هم خواهد بود.»
او در خصوص داستان این بازی تئاتر می‌گوید: «ما یک داستان و کاراکتری به‌نام گنجور داریم که شخصیت مثبت داستان است و کاراکتر دیگری به‌ نام پلشت داریم که شخصیت منفی این کار است. پلشت راز شادی را از سرزمین گنجور گرفته و با خود برده است و حالا گنجور برای اینکه بتواند دوباره راز شادی‌اش را به دست بیاورد باید از چند خان و مرحله عبور کند. هر کدام ازاین مراحل خود یک معما و یک بازی دارد که در آن چالش‌هایی است که باید از آن عبور کند و چون انجام این بازی‌ها به‌صورت گروهی است ونیاز به یک همکاری تیمی دارد، ما از همان ابتدا چهار تا از تماشاگران را که به سالن آمده‌اند، انتخاب  و وارد نمایش می‌کنیم و برایشان نقشی را طراحی می‌کنیم و به‌همراه گنجور 5 نفر می‌شوند و شروع به طی کردن این مراحل می‌کنند و در بعضی از مراحل هم با کمک سایر تماشاگران که در سالن نشسته‌اند می‌توانند معماها را حل کنند. در حقیقت تمام بچه‌ها در سالن این بازی را با مشارکت هم انجام می‌دهند. اگر گروهی این بازی انجام نشود آن چهار نفر در آن مرحله می‌مانند. مثلاً ما یکسری پر سیمرغ داریم که دست بچه‌هایی است که در سالن نشسته‌اند و اگر آنها همکاری نکنند بازیگران اصلی نمی‌توانند کاری انجام دهند. یا اینکه بچه‌ها باید با دست زدن و شادی کردن انرژی دهند تا مثلاً یک قفل باز شود تا پلشت را شکست دهند.»
او افزود: «فضای کف و بک سالن و دیواره‌ها همه ویدئو مپ شده و بچه‌ها وارد یک فضای دیجیتالی می‌شوند و در این فضا بازی می‌کنند.»
این هنرمند درمورد سن شرکت‌کنندگان افزود: «از 5 سال تا 13 سال کودکان می‌توانند در این تئاتر شرکت کنند.»
حسینی در خصوص مدت زمان اجرای این نمایش گفت: «پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان بهمن ماه اجرا داشته باشیم و اگر مردم از آن استقبال کنند تا پایان سال هم می‌توانیم اجرا داشته باشیم. ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم. درست کردن انیمیشنی که بتواند با توجه به کاری که شما می‌کنید عکس‌العمل نشان دهد، چندین برابر ساخت یک انیمیشن معمولی متفاوت است و کار بسیار دشواری است. تولید آن نزدیک به دو سال از ما زمان گرفته است.»
او در پاسخ به اینکه بر چه اساسی داستان این انیمیشن انتخاب شده است، تأکید کرد:«ایده اولیه‌مان بر اساس تعامل و اتاق فکر شکل گرفت. داستان‌های اساطیری و برگرفته از فرهنگ کهن ایرانی را چند ماه خواندیم و تحقیق کردیم تا به یک شاکله اصلی برسیم. آنچه مدنظرمان بود بحث مشارکت، دوستی و شادی بود که در جامعه کمرنگ شده. برای همین تصمیم گرفتیم بر همین اساس کاراکتر بسازیم. بعد از اتاق فکرهای متوالی و بر اساس طرحی که خانم ثمین زاهدانی دادند، سناریو شکل گرفت و کار انجام شد.»

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6958/8/494902/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر