اخبــارعضو کمیسیون اجتماعی مجلس:
وام ۱۵ میلیون تومانی ازدواج برای زوجین، چندان راهگشا نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به‌دلیل تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، بودجه ۹۸ انقباضی نوشته شده است، اما جا دارد کمی ردیف بودجه‌ها جابه‌جا شود تا به موضوع ازدواج که یک امر مهم در جامعه است، نگاه ویژه‌ای شود.
به‌گزارش ایسنا، زهرا ساعی در جمع خبرنگاران بیان کرد: در قانون تسهیل ازدواج که در سال ۸۴ و در مجلس هفتم شورای اسلامی تصویب شد، قرار بر آن بود که صندوق اندوخته جوانان راه‌اندازی شود که از این طریق، وام‌هایی جهت تسهیل ازدواج جوانان در اختیار آنها گذاشته شود، متأسفانه این اتفاق نیفتاد و در دولت نهم، این صندوق اندوخته جای خود را به صندوق مهر امام رضا(ع) داد که اکنون با نام صندوق کارآفرینی امید در حال فعالیت بوده و کاملاً واضح است که در همان سال‌ها، این صندوق از مسیر خود منحرف شد و تاکنون هم شکل نگرفته است.
 وی اضافه کرد: سال گذشته مجلس در جریان تصویب بودجه ۹۷، وام ازدواج هر یک از زوجین را از ۱۰ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان افزایش داد، حال دولت در بودجه ۹۸ که تا چندی دیگر در مجلس مطرح خواهد شد، رقم این وام را همان ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته است؛ با توجه به رشد تورم و بخصوص بالا رفتن نرخ مسکن که حتی در برخی نقاط تهران تا چندین برابر هم افزایش پیدا کرده است، باید بگویم که اعطای وام ۱۵ میلیون تومانی برای هر زوج خیلی کارگشا نیست.  وی در پاسخ به اینکه آیا نمایندگان برای افزایش وام ازدواج در بودجه ۹۸ تلاش خواهند کرد، گفت: ما در حال بررسی و کار کارشناسی هستیم تا بتوانیم میزان وام ازدواج را در بودجه ۹۸ بیش از مبلغ تعیین شده توسط دولت، لحاظ کنیم.

رایزنی وزیر تعاون برای افزایش بودجه توانمندسازی معتادان متجاهر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مشهد گفت: برای تأمین منابع مورد نیاز مراکز ترک اعتیاد اجباری و خانه‌های بین‌راهی بهبودیافتگان خراسان رضوی از طریق وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور رایزنی می‌کند. «محمد شریعتمداری» در بازدید از مرکز معتادان متجاهر راهی به سوی سلامت و خانه‌ بین‌راهی بهبودیافتگان این مرکز، گفت: بهزیستی در زمینه‌ نجات و توانمندسازی معتادان متجاهر، وظیفه‌ سنگینی بر عهده دارد و همه از جمله دولت، خیرین و مردم باید به آن کمک کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه این گروه از معتادان مراحل سختی را در زندگی پشت سر گذاشته و حالا به مرحله‌ نجات و توانمندسازی رسیده‌اند، گفت: اگر در این مرحله بتوانیم به توانمندسازی و استقلال آنها کمک کنیم، امید پذیرش خانواده و جامعه نیز در رابطه با آنها تقویت می‌شود، اما اگر آنها را رها سازیم؛ هم هزینه‌های دولت و خیرین به هدر می‌رود و هم اینکه نمی‌توانیم به هدف برنامه‌ نجات و توانمندسازی بیماران سوء مصرف مواد دست یابیم. وی با تأکید بر اینکه بودجه‌های سنواتی دولت در این زمینه، پایداری لازم را ندارد، خطاب به مدیران بهزیستی استان گفت: باید به شرکای اجتماعی خودمان، اعتماد بیشتری داشته باشیم و به آنها میدان فعالیت بدهیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6969/7/496659/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر