کودتای گابن شکست خورد


پونه مجلسی
خبرنگار 
سربازان در کشور گابن، در غرب آفریقا، تلاش کردند علیه دولت این کشور کودتا کنند اما گای- برتراند ماپانگو، سخنگوی دولت گابن به خبرگزاری رویترز گفت: «چهار نفر از پنج نظامی ارتش که ساعات اولیه روز دوشنبه تلاش به کودتا کرده بودند، بازداشت شدند و اکنون اوضاع در کنترل است».
او در مصاحبه با این خبرگزاری افزود: این افراد در مرکز رادیویی دولت که برای مدت کوتاهی به تصرف آنها درآمده بود بازداشت شدند اما نفر پنجم که موفق به فرار شده تحت تعقیب است. پس از اعلام پیام کودتا از رادیوی گابن، حدود 300 نفر برای حمایت از آن جلوی ساختمان رادیویی گابن تجمع کرده بودند اما نیروهای امنیتی تجمع‌کنندگان را با گاز اشک‌آور متفرق کردند.
عاملان کوتا، عدم توانایی علی بنگو رئیس‌جمهوری 59 ساله این کشور را برای اداره کشورشان مهمترین انگیزه‌شان برای کودتا می‌دانند. اوندو اوبی یانگ یکی از کسانی که در این کودتا نقش داشت و خودش را به عنوان رهبر گروه موسوم به «جنبش وطن پرست» نیروهای امنیتی و نظامی گابن معرفی کرده، می‌گوید: «سخنرانی بنگو به مناسبت سال نوی میلادی تردیدها درباره قابلیت رئیس‌جمهوری برای تداوم اجرای مسئولیت‌هایش در ریاست‌جمهوری را تشدید کرد». به گزارش یورونیوز، او پس از یک ماه پنهان ماندن از رسانه‌ها و مردم، سرانجام در پیام سال نوی خود که از بیمارستانی در مراکش پخش شد، گفت که احساس می‌کند حال بهتری دارد. اگرچه او بدون مشکل صحبت می‌کرد اما از آنجا که تصویری کامل از او نمایش داده نشد، برخی می‌گویند به دلیل سکته دیگر توانایی اداره این کشور را ندارد. بنگو از 24 اکتبر 2018 ابتدا در عربستان و سپس در مراکش تحت درمان است و ظاهراً طی روزهای اخیر به مراکش منتقل شده است. علی بنگو از سال 2009 قدرت را در گابن در دست دارد. انتخاب مجدد او در سال 2016 باعث تشدید اعتراض‌ها به نحوه برگزاری انتخابات شد. خاندان بنگو 50 سال است حاکمیت این کشور را در دست دارد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6969/22/496674/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر