بهانه جدید فیلترینگ
یگانه خدامی
دختر روی زمین خاکی نشسته بود و پشت سر هم کتک می‌خورد. با مشت و با لگد. فیلمی ناراحت کننده که دیروز بارها در توییتر آن را دیدیم. ماجرای پسری که دختری را به سیرجان کشانده و کتک زده بود.
فیلم را همان پسر در استوری اینستاگرامش منتشر کرد و دیروز هم بازداشت شد اما خشم و ناراحتی کاربران بعد از انتشار این فیلم آنقدر زیاد بود که شاید بشود گفت جوی که ایجاد کرد کم سابقه بود.
قبل از این‌که خبر بازداشت پسر منتشر شود بعضی‌ها خواستار برخورد با او می‌شدند. مثل کاربری که نوشت: «همونطور وقتی حیوان آزاری میشه همه دادشون در میاد لطفا در این مورد که یه حیوون دختر آزاری کرده هم رسیدگی بشه!»
اما واکنش‌های دیگر بیشتر تأسف بود و تعجب از اتفاقی که افتاده و شرایطی که در جامعه ایجاد شده است: «این وضعیت تربیت‌ جامعه ماست، عقده و جهل در جوانان پرورش یافته و به اوج خود رسیده، دختری که از تهران به سیرجان می‌رود به امید آن‌ که یک ساعت خوش باشد. این جامعه فروپاشیده است.خدا می‌داند دیگر برای ساخت ابتدایی‌ترین ستون‌های آن مثل «عدم ظلم به دختران» و غیره چند سال کار دارد.»، «چقد این کلیپه که پسره دختره رو تو باغ کتک میزنه دردناکه. 
حس میکنم یکی دست کرده تو قفسه سینه‌‌ام داره قلبم رو فشار میده»، «آخه دختر خوب ندیده و ناشناس به چه اعتمادی از تهران میای سیرجان بعدش هم تازه میری باغ طرف؟ واقعاً چه فکری کردی؟»، «می شه فیلم سیرجان رو هی پخش نکنید.می شه ذره‌ای آدم باشید و از بُعد انسانی بهش نگاه کنید؟»، «جهان سوم جاییه که یه دختر و آزار‌ و اذیت کنی و آخرش فالوراتم چند برابر می‌شه.»
البته بعضی‌ها این فیلم را نمادی از آسیب‌های فضای مجازی دانستند که این نگاه با انتقاد تعداد زیادی از کاربران مواجه شد:«بعد از پخش شدن فیلم کتک زدن دختری در سیرجان هزار نفر به فالوعرای ضارب در اینستاگرام اضافه شده! همینا رو به امنیت اخلاقی ربط می‌دن تا فیلترینگ رو توجیه کنن و صورت مسأله رو پاک کنن، بخشی ازین جامعه بیماره نیاز به درمان داره، یه روز تجاوز یه روز کتک، یکبار شد بشینید فکر چاره کنید؟»


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6969/24/496706/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر