خاطره‌انگیزترین زمستان‌های قرن
ایران:  سال جدید میلادی تازه از راه رسیده است. فیلم‌های مربوط به کریسمس در ماه ژانویه طرفداران بسیاری دارد و بواسطه یک سنّت جا‌افتاده میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا در ژانویه پای فیلم‌هایی می‌نشینند که مربوط به سال نو و کریسمس هستند. اگر چه فیلم‌های زیادی با این موضوع خاص وجود دارند که به کلاسیک‌های پر تکرار دوران تعطیلات سال نو تبدیل شده‌اند اما در این میان برخی فیلم‌ها هستند که آثاری ماندگار به حساب می‌آیند و در این زمینه به کلاسیک‌های درجه یک تاریخ تبدیل شده‌اند. بد ندیدیم به چند مورد از بهترین فیلم‌های کریسمسی که تاکنون ساخته شده، اشاره کنیم.
   یک زندگی شگفت انگیز
 فیلم «زندگی شگفت انگیز است»(It’s a Wonderful Life) به کارگردانی فرانک کاپرا محصول سال ۱۹۴۶ ایالات متحده امریکا یکی از به یادماندنی‌ترین و خاطره انگیزترین فیلم‌های سینماست. داستان این فیلم در ایام کریسمس در یک شهر کوچک امریکایی اتفاق می‌افتد. این فیلم توسط بنیاد فیلم امریکا (بفا) به‌عنوان تأثیرگذارترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شده‌ است. قهرمان فیلم بعد از چند اتفاق ناخوشایند، در شب سال نو ناامید از همه چیز و همه کس، به این فکر می‌افتد که کاش اصلاً به این دنیا نیامده بود. فیلم پاسخ به این سؤال است که اگر جورج بیلی (با بازی جیمز استوارت) که درست در روز کریسمس می‌‌خواهد خودش را بکشد اگر به دنیا نیامده بود، دنیا چه شکلی می‌بود؟
   سرود کریسمس
سرود کریسمس ماپت (The Muppet Christmas Carol) فیلمی موزیکال است که اگرچه کمتر از 30 سال از ساخت آن(1992) می‌گذرد، اما به یکی از کلاسیک‌ها بدل شده است. برایان هنسون این فیلم را براساس کتاب کلاسیک چارلز دیکنز بازسازی کرده و مایکل کین نقش «اسکروچ» را در آن با گفتار سنگین شکسپیرگونه بازی می‌‌کند. غیر از مایکل کین، دیگر شخصیت‌های فیلم همگی عروسک هستند.
   مرا در سنت لوییس ملاقات کن
فیلم مرا در سنت لوئیس ملاقات کن (Meet Me in St Louis) از جمله محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما و یکی از پرطرفدارترین موزیکال‌های شناخته شده است. فیلم محصول سال 1944 است و آهنگ کریسمسی این فیلم چنان محبوبیتی در میان خانواده‌ها پیدا کرده که بسیاری شب سال نو آن را می‌خوانند و به قول معروف ورد زبان‌ها شده است.
   کریسمس سفید
مایکل کورتیز اگرچه بیشترین شهرت خود را مدیون فیلم کلاسیک و بسیار معروف «کازابلانکا» است اما او یک فیلم موزیکال هم در کارنامه‌اش دارد که به یکی از رمانتیک‌های کلاسیک تاریخ سینما تبدیل شده است. کریسمس سفید این فیلم موزیکال کلاسیک که محصول 1954 است به یک اندازه هم برای شخصیت‌های فیلم و هم برای بینندگان، شادی و خوشی تعطیلات را فراهم می‌کند و پر از موزیکال‌های قدیمی و شاد تعطیلات است. فیلم تأکید می‌کند که «در کنار یکدیگر بودن» یکی از بزرگترین موهبت‌های دنیاست.
   معجزه در خیابان سی و چهارم
معجزه در خیابان سی و چهارم محصول سال ۱۹۴۷ است. آدم‌هایی شکاک در شب سال نو در خانه‌ای میهمان می‌شوند و تماشاچی در طول فیلم پی می‌برد که هیچ چیز در دنیا بدتر از این نیست که در شب عزیزی مثل شب سال نو میهمان‌هایی ناهمخوان داشته باشی و آدم‌‌های شکاک، بدترین میهمان‌های جشن کریسمس هستند. جورج سیتون، نویسنده و کارگردان این فیلم، برنده دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6971/13/496931/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر