نقش ازلی و ابدی


حامد جیرودی 
خبرنگار
تعدادی از بازیگران هستند که تنها به واسطه ایفای یک نقش، شهره شده‌اند و باقی عمر هنری خود به همان نام یا لقبی که در آن یک کار داشته‌اند، شناخته می‌شوند. مهم نیست بعد از آن فیلم یا مجموعه چه کارهایی کرده باشند و چه نقشی را ایفا کرده باشند، نام و آوازه شان همواره و برای همیشه از آن کار نخستین می‌آید. در این مقال به برخی چهره‌ها پرداخته‌ایم که چنین پیشینه‌ای را به ثبت رسانده‌اند و ما آنها را با همان نام می‌شناسیم. 
   هوشیار و بیدار
مجموعه تلویزیونی «هوشیار و بیدار» یکی از برنامه‌های بسیار موفق شبکه یک سیما بود که در دهه ۶۰ با نویسندگی و کارگردانی محمد اِوَزی و صادق عبداللهی و با اجرای مهدی بهنام به مدت 4 سال هر جمعه بعد از ظهر از تلویزیون پخش می‌شد. «هوشیار و بیدار» در سال‌های ۱۳۶۳ و ۱۳۶۴ در 3نوبت تولید و پخش شد که با ایام جنگ مقارن بود. محسن یوسف‌بیک در نقش «هوشیار» همراه با علیرضا خمسه در نقش «بیدار» اجرای مسابقه هوشیار و بیدار را برعهده داشتند که در زمان پخش خود، یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان بود. زنده یاد محسن یوسف‌بیک در ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ در شهر کرج درگذشت اما خیلی‌ها هنوز او را با نقش «هوشیار» به یاد دارند و علیرضا خمسه در نقش «بیدار» به یاد ماندنی است.
   علی کوچولو
«علی کوچولو» نام سریالی بود که توسط مجید راستی نوشته شده و در دهه 60 از تلویزیون پخش می‌شد. شخصیت اصلی این مجموعه پسرک خردسالی به اسم علی با بازی امید آهنگر بود که پدرش به جبهه رفته بود و با مادرش که نقش آن را فرزانه کابلی ایفا می‌کرد، در یک خانه کوچک با حیاط نقلی زندگی می‌کرد. این سریال به شیوه «فتوانیمیشن» ساخته شده بود؛ یعنی از شخصیت‌های اصلی داستان عکس گرفتند و تمامی عکس‌ها را روی تصاویر پس‌زمینه که نقاشی هستند قرار داده‌اند. امید آهنگر با نقش علی کوچولو همچنان در اذهان باقی مانده است.
   ماجراهای آقای نیکی
شاید کمتر کسی باشد که در دهه 70 برنامه «ماجراهای آقای نیکی» را دنبال نکرده باشد و از شیوه اجرای طنزش نخندیده باشند. شخصیتی با بازی «امیر نیکیار» که یکی از پایه گذاران طنز نمایشی پس از انقلاب است. آقای نیکی شخصیتی بود که پشت چهره ساده‌اش پر از معنی و مفهوم بود و اکنون جایش در جعبه‌های جادویی خانگی به عقیده بسیاری کارشناسان احساس می‌شود. نیکیار درباره آقای نیکی می‌گوید: «این نقش مانند بهلول بود و پشت هر خنده و حرفه آقا نیکی هزاران پند و اندرز و انتقاد نهفته بود و مردم با درک درست بخوبی می‌دانستند که طنزهای بنده تنها خنده صرف را به همراه نداشت بلکه تأمل و اندیشه چاشنی آن بود.»
   آقای اقتصاد
«سیمای اقتصاد ما» یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۶۶ به کارگردانی محمدرضا پاسدار بود که از شبکه یک پخش شد. این برنامه اقتصادی ترکیبی از نقد، تحلیل و آیتم نمایش‌های طنز بود. دلیل محبوبیت برنامه در میان مخاطبان تلویزیون آن بود که هر کس به نوعی مسائل و مشکلات اقتصادی خود را در آن می‌دید. اجرای این برنامه اقتصادی را «احمد مندوب ‌هاشمی» به عهده داشت که در میان مردم با نام «آقای اقتصاد» معروف بود. در آیتم‌های نمایشی محمد شیری، عباس محبوب، شاپور شهیدی و نیاز سلیمی به ایفای نقش‌های مختلف می‌پرداختند. احمد مندوب‌ هاشمی در سال 1379 در 61سالگی درگذشت.
   علی و آتقی
«آینه عبرت» مجموعه‌ای تلویزیونی است که در دو سری ساخته شد. سری اول آن را (۱۳۶۸–۱۳۶۷) در ۵قسمت به کارگردانی «علی نقی‌لو» بود و سری دوم آن را (۱۳۷۰–۱۳۶۸) «محسن شاه‌محمدی» کارگردانی کرد و از شبکه یک سیما پخش شد. این سریال که در آن به مشکلات مواد مخدر در خانواده می‌پرداخت شخصیت‌های معروف آن «علی» و «آتقی» بودند که این نقش‌ها را به‌ترتیب محمود دینی و جواد گلپایگانی ایفا کردند. با گذشت سال‌ها هنوز بسیاری این دو بازیگر را با این نقش‌ها می‌شناسند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6971/13/496932/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر