اثری برای همه دوران‌ها


آذین آذرخش
مهم نیست اهل هنر باشید یا نباشید؛ برخی آثار شاخص هنری هستند که با توجه به شهرت و معروفیت عامی که دارند و با توجه به تیراژ بالایی که در اشکال پوستر یا کپی در دسترس بوده‌اند، برای اکثر آدم‌ها در گوشه و کنار دنیا-و در کشور خودمان- بسیار آشنا باشند. آثاری که احیاناً پوسترشان را بر دیوار فلان قهوه خانه دورافتاده بین راهی یا بر دیوار یک بنگاه در یک شهرستان و یا به عنوان بافته‌ای در قاب یک تابلو فرش در خانه خویشاوندی آنها را دیده باشید. ممکن است تنها اسمی از این دست کارها شنیده باشید یا شاید حتی اسمش را هم ندانید و اصولاً خبر نداشته باشید که خالق این اثر کیست و چه زمانی آفریده شده است.
«شام آخر» یکی از همین آثار است. یکی از شاهکارهای هنری «لئوناردو داوینچی» نقاش ایتالیایی قرن پانزدهم. جالب است بدانید که این نقاشی را نمی‌توانید در هیچ یک از موزه‌های جهان پیدا کنید و اگر بخواهید این اثر را ببینید باید سری به شهر میلان ایتالیا و کلیسای «سانتا ماریا دل گراتزی» این شهر بزنید و این نقاشی را که بر دیوار سالن غذاخوری این کلیسا کشیده شده است، ببینید.در این نقاشی که عیسی مسیح در کنار 12حواری خود قرار گرفته و داوینچی صحنه‌ای را به تصویر کشیده است که در آن مسیح به مریدانش گفته است که یکی از آنها می‌خواهد به او خیانت کند. در تصویر 12 نفر از مریدان عیسی مسیح دور این میز شام نشسته‌اند. البته این نقاشی بواسطه گذشت بیش از 500 سال و به خاطر آسیب‌های طبیعی قدری دچار رنگ پریدگی شده است. امروزه از رنگ‌های نقاشی اصلی چیز زیادی باقی نمانده که دلیل اصلی آن می‌تواند آسیب‌های طبیعی و متد به کار رفته در طراحی آن باشد. البته بازسازی‌هایی روی این نقاشی دیواری صورت گرفته است که آخرین بازسازی به سال 2000 میلادی برمی گردد.
گفتنی است صدها مقاله درباره این اثر نوشته شده و بد نیست بدانید پس پشت این اثر محاسبات ریاضی و مثلثاتی پیچیده‌ای وجود دارد که از آن یک شاهکار بی‌بدیل می‌سازد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6971/13/496935/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر