روی خط خبـــــر
توضیحات حدادعادل درباره بودجه بنیاد سعدی

غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی در نشست خبری روز گذشته که به مناسبت آغاز به کار نخستین مدرسه زمستانی دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در محل این بنیاد تشکیل شده بود گفت: بنیاد سعدی یکی از وظایف خود را تدوین استانداردها برای آموزش زبان فارسی در نظر گرفته است. همان‌طور که درباره زبان انگلیسی آزمون‌هایی مانند تافل سطحی از استاندارد آموزش این زبان را مشخص می‌کنند در مورد فارسی نیز باید یک آزمون و گواهی مرتبط با آن به منظور شناسایی استانداردهایی که نشان می‌دهد یک زبان آموز به اندازه مشخصی از آموزش فارسی دست پیدا کرده است اقدام کرده‌ایم. او در پاسخ به سؤالی در مورد بودجه جاری بنیاد سعدی و افزایش آن در جداول بودجه گفت: ظاهر رقم بودجه نشان دهنده افزایش جزئی ۴.۷ درصدی است اما توجه کنید ۸۰ درصد بودجه بنیاد باید صرف خرید ارز شود ما بودجه سال گذشته را با توان مان برای خرید ارز ۳۵۰۰ تومانی بسته بودیم افزایش امسال بودجه در مقابل افزایش سه برابری نرخ ارز نشان می‌دهد که چقدر بودجه ما کم شده است و باید با آن بسازیم و خودمان را با آن تطبیق دهیم. در کنار آن باید با همین بودجه ۲۰ درصد افزایش حقوق را در نظر بگیریم البته بنیاد سعدی در حدود ۵۰ کارمند بیشتر ندارد و سعی مان این بوده این نهاد بیشترین بودجه خود را صرف آموزش زبان فارسی در دنیا کند.

اعلام زمان‌بندی فیلم‌های جشنواره فجر برای «ملت»

آیین قرعه کشی برنامه نمایش فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت با حضور تهیه کنندگان و کارگردانان آثار این دوره برگزار شد.در این مراسم زمان نمایش فیلم‌های جشنواره در سالن رسانه‌ها توسط فیلمسازان حاضر و اهالی رسانه قرعه کشی شد که براساس جدول تنظیم شده از چهارشنبه ۱۰ بهمن تا یکشنبه ۲۱ بهمن ماه؛ فیلم‌ها در چهار سانس برای اهالی رسانه نمایش داده می‌شوند.‌

اجرای ارکستر مجلسی در جشنواره موسیقی فجر

 ارکستر مجلسی ایران به رهبری منوچهر صهبایی کنسرتو گیتار یواخیم رودریگز را با تنظیم مهران روحانی در جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کند.

تجلیل از مهدی حجوانی

در هجدهمین برنامه «عصر کتاب» از مهدی حجوانی به پاس سال‌ها تلاش در تحقیق، نگارش و ترجمه بویژه در دنیای کودک و نوجوان تجلیل می‌شود. در این برنامه احمد مسجدجامعی، نیکنام حسینی‌پور، هوشنگ مرادی کرمانی، فرهاد حسن‌زاده، فریدون عموزاده خلیلی، نوش‌آفرین انصاری، علی‌اصغر سیدآبادی، رضا هاشمی‌نژاد و کیانوش غریب‌پور حضور خواهند داشت.

برگزاری کنگره میرعلی تبریزی

در راستای ارج نهادن به مقام شامخ مبدع خط نستعلیق و آشنایی نسل جوان با گنجینه‌های ارزشمند و مفاخر هنری که از سرمایه‌های ملی و معنوی کشور هستند، کنگره علمی و هنری میرعلی تبریزی - واضع خط نستعلیق - در فروردین 98 در تبریز برگزار می‌شود. مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی هدف از برگزاری این کنگره را اشاعه و ترویج هنر خوشنویسی و فرهنگ اسلامی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری، ایجاد انگیزه و رقابت سازنده بین هنرمندان، ارج‌گزاری به مفاخر و هنرمندان و شناسایی و معرفی استعداد‌های هنری در این عرصه عنوان کرد. گفتنی است میرعلی تبریزی (درگذشت ٨٥٠ هـ. ق) با لقب «قدوه الکتاب» به معنی پیشگام خوشنویسان فرزند میرعلی سلطانی، از خوشنویسان بنام اسلامی و از مفاخر خوشنویسی ایرانی در سده‌های هشتم و نهم هجری است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6971/5/496948/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر