مدیرعامل ایرنا: طرح مطالبات مردم در رسانه‌ها باعث تقویت مسئولان می‌شود
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با تأکید بر نقش مهم رسانه‌ها در حوزه اعتمادسازی، گفت: طرح مطالبات مردم در رسانه‌ها نه تنها مسئولان را تضعیف نمی‌کند بلکه موجب تقویت آنها، افزایش سرمایه اجتماعی و استحکام نظام می‌شود.به گزارش ایرنا، «ضیاء هاشمی» در دیدار «مهدی جمالی‌نژاد» معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور افزود: با طرح مطالبات در رسانه‌ها، مردم احساس می‌کنند دغدغه‌هایشان به مسئولان منتقل شده است بدون آنکه نیاز باشد با روش‌های ناهنجار، این دغدغه‌ها و مطالبات را به گوش آنها برسانند.این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، اعتماد را یک سرمایه اجتماعی دانست و سرمایه‌گذاری در این حوزه را «بسیار کم هزینه و پربازده» توصیف کرد.هاشمی با بیان اینکه که رسانه در حوزه اعتمادسازی نقش تعیین کننده‌ای دارد، خاطرنشان کرد: ایرنا تلاش می‌کند با نگاهی خلاقانه و رویکردی شجاعانه وارد این حوزه شود.وی همچنین گفت: «رسانه حلقه اتصال میان افکار عمومی و مسئولان است و اگر مخاطب احساس کند رسانه، صادق است و علاوه بر بیان نقاط مثبت و دیدگاه مسئولان، درد دل‌ها و حرف‌های او را هم مطرح می‌کند، به رسانه اعتماد خواهد کرد.»مدیرعامل ایرنا افزود: رسانه‌ها برای نقش‌آفرینی در این حوزه باید رویکرد حرفه‌ای داشته باشند و از دانش و مهارت‌های روز استفاده کنند.

 نخستین خاکریز مطالبات مردم
مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز در این دیدار با تأکید بر نقش مهم ایرنا در کم کردن دیوار بی‌اعتمادی میان مردم و شهرداری‌ها گفت: در شرایط فعلی باید تلاش کنیم نشاط اجتماعی و شادابی را به شهرها بیاوریم.وی افزود: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نخستین خاکریز مطالبات مردم هستند و با اعتمادسازی می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم. جمالی‌نژاد تصریح کرد: همه رسانه‌ها از جمله ایرنا باید کمک کنند تا با توجه بیشتر به شهرهای کوچک و روستاها و ارائه تصویری زیبا، امید به مردم و ساکنان این مناطق تزریق شود.  

رويكرد سازمان شهرداري‌ها ارزان اداره كردن شهرها است
معاون عمران و توسعه شهري وزارت كشور با بيان اين‌كه كم شدن هزينه در شهرها خودش نوعي درآمد است، گفت: يكي از رويكردهاي سازمان شهرداري‌ها ارزان اداره كردن شهرها است.
مهدي جمالي‌نژاد در گفت‌و‌گو با ايرنا با بيان اين‌كه خودكفايي شهرداري‌ها به معناي بالا رفتن هزينه‌هاي خدمات شهري نيست، افزود: كسب درآمد به معناي كم شدن هزينه‌ها است و هميشه گفته‌ايم كم شدن هزينه در شهرها خودش نوعي درآمد است. 
جمالي‌نژاد اظهار داشت: در شرايط سخت اقتصادي شايد خيلي از طرح‌ها اولويت نداشته باشد و بيشتر بايد به سمت طرح‌هاي اولويت دار برويم بويژه پرداخت بموقع حقوق و مزاياي كاركنان كه موضوع بسيار مهمي است. تلاش مي‌كنيم اولويت بندي و برنامه محوري در شهرها حتي شهرهاي كوچك داشته باشيم.
معاون عمران و توسعه شهري وزارت كشور در پاسخ به تغييرات صورت گرفته در بودجه شهرداري‌ها و دهياري‌ها، گفت: تلاش كرديم بسياري از احكام بودجه سال 98 كشور به نوعي تنفيذ شود و اميدواريم يكسري ديگر از آنها در جلسات تلفيق اصلاح شود. 
جمالي‌نژاد تأكيد كرد: تلاش مي‌كنيم در شرايط سخت اقتصادي و بودجه انقباضي، شهرداري‌ها را به سمت اداره خودكفاي شهرها ببريم؛ شهرداري‌ها نهادهاي غيردولتي با مديريت درآمد و هزينه توامان هستند علاوه بر اين‌كه بايد از آنها حمايت و پشتيباني كنيم به استناد ماده 62قانون شهرداري‌ها به نوعي از هر لحاظ به آنها كمك كنيم اما در نهايت در بحث مديريت درآمد، شهرداري‌ها را به سمتي راهنمايي كنيم تا بتوانند به شكل خودكفا شهرها را اداره كنند تا تمركز ما بيشتر در حوزه‌هاي زيرساختي و زيربنايي شهرها باشد. جمالي‌نژاد در پاسخ به اين پرسش كه آيا تاييد صلاحيت شهرداران كلانشهرها توسط وزارت كشور با وظايف شوراهاي اسلامي شهر و روستا تداخل دارد، گفت: براساس تقسيم بندي صورت گرفته شهرداران يكسري از شهرها توسط وزارت كشور منصوب مي‌شوند در واقع انتخاب شهرداران با اعضاي شوراي اسلامي شهر است اما براي بررسي صلاحيت عمومي و تخصصي در شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت به وزارت كشور واگذار مي‌شود و اين فرايند در بقيه شهرها در استانداري‌ها صورت مي‌گيرد. وي تصريح كرد: اعضاي شوراي شهر براساس شرايط احراز تصدي شهرداري در آيين نامه اجرايي شهرداران را انتخاب مي‌كنند و وزارت كشور شهردار را منصوب مي‌كند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6971/21/497051/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر