ارزان‌ترین بلیت جهان  متعلق به متروی تهران استروابط عمومی شرکت بهره‌برداری متروی تهران اعلام کرد که متروی تهران از نظر قیمت جزو ارزان‌ترین بلیت‌های جهان و بر اساس شاخص طول خطوط در میان ۲۰ مترو برتر جهان است.
به گزارش روابط عمومی شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه، با توجه به اینکه ساخت مترو در تهران سال‌ها بعد از دیگر مترو‌های جهان آغاز شد، اما با تلاش متخصصان، توانسته جایگاه خوبی را در میان مترو‌های جهان و رتبه نخست را در بسیاری از شاخص‌ها در میان متروی‌های خاورمیانه از آن خود کند.این در حالی‌است که هنوز ساخت متروی تهران به پایان نرسیده و بر اساس برنامه توسعه خطوط تا پایان سال ۱۴۰۴ شبکه متروی تهران جمعاً دارای ۱۲خط شامل ۸ خط درون شهری و ۴ خط برون شهری و مجموعا به طول ۴۳۰ کیلومتر خواهد بود.
براساس این گزارش، درحال حاضر متروی تهران در خاورمیانه رتبه اول را در طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ایستگاه‌ها و قیمت به خود اختصاص داده است و در میان ۱۶۳ متروی جهان نیز از نظر طول خطوط، در رتبه ۱۷ جهان قرار دارد.
از نظر شاخص قیمت بلیت نیز متروی تهران ارزان‌ترین بلیت جهان را داراست. جایگاه متروی تهران و حومه در خاورمیانه از نظر تعداد خط، تعداد ایستگاه، طول خط و نظافت ایستگاه‌ها در رتبه نخست است.
این گزارش می‌افزاید: ترافیک و آلودگی هوا دو چالش قدیمی پایتخت است. درمان این درد قدیمی تهران توسعه حمل و نقل عمومی است و مترو در میان مدل‌های حمل و نقل یکی از بهترین‌ها است چرا که‌ ایمنی بسیار بالا، راحتی و آسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب و قیمت پایین از جمله مزیت‌های قطار شهری نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی است.
مصرف روزانه چندین میلیون لیتر بنزین و گازوئیل فقط در شهر تهران، خسارت‌های بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. مترو به عنوان پاک‌ترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به‌طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل عمومی درون شهری، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی ناشی از معضل ترافیک دارد.
براساس آمار و اطلاعات سفر با مترو در شش ماهه نخست سال ۹۷ موجب شده است  در مصرف ۱۹۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۹ میلیون لیتر گازوئیل صرفه‌جویی شود و این میزان صرفه‌جویی در مجموع سفر‌هایی که از ابتدای بهره‌برداری از متروی تهران و حومه تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۷ در این ناوگان انجام شده است به رقم ۴ هزار و ۸۵۹ میلیون لیتر در مصرف بنزین و ۴۸۷ میلیون لیتر در مصرف گازوئیل می‌رسد.
البته در کنار آن انجام سفر‌های شهری با متروی تهران و حومه در شش ماهه نخست سال ۹۷ موجب شده  ۵۲۰ هزار تن گاز Co۲ وارد هوای تهران نشود، ضمن آنکه سفر‌های انجام شده با متروی تهران و حومه در این مدت مانع انتشار ۷۳ هزار تن گاز‌های Co، NOX، So۲، PM۱۰ و HC شده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6971/21/497053/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر