غربالگری سندروم داون در دوران حاملگیدکتر سمیه ادایی
متخصص زنان
سندروم داون به علت کروموزوم اضافی شماره 21 درسلول‌های بدن ایجاد می‌شود.
این وضعیت در حدود یک در 500 تولد اتفاق می‌افتد و در دوران بارداری شایع‌تر است و درحدود یک در 350 حاملگی که در اواخر سه ماهه اول تشخیص داده می‌شود. اکثر افراد مبتلا به سندروم داون دارای ضعف فاکتور هوش (IQ 50تا 69) وعقب ماندگی ذهنی هستند. آنها دارای ویژگی‌های مشابه در صورت هستند.همچنین ممکن است با نقایص هنگام تولد، مانند مشکلات مربوط به رشد قلب و روده و سایر مشکلات پزشکی مانند صرع، لوسمی و بیماری‌های تیروئید متولد شوند.
زنان در هر سنی می‌توانند کودک مبتلا به سندروم داون داشته باشند، اما این شانس در زنان مسن تر بالاتر است. آزمایش‌های غربالگری برای سندروم داون نمی‌توانند بااطمینان بگویند که آیا کودک شما سندروم داون دارد یا خیر، بلکه آنها به شما می‌گویند که خطر اینکه کودک شما مبتلا شود کم است یا زیاد. در مقایسه، یک آزمایش تشخیصی می‌تواند برای اطمینان ازاینکه نوزاد دارای سندروم داون است یاخیر به‌کار رود. مزیت آزمون‌های غربالگری این است که آنها فقط نیاز به‌نمونه خون از مادر و سونوگرافی دارند، بنابراین خطر از دست رفتن حاملگی درتست‌های غربالگری وجود ندارد. آزمایش های تشخیصی برای سندروم داون و دیگر مشکلات کروموزومی نیاز به قرار دادن یک سوزن در رحم یا جفت و برداشتن از مایع یا بافت جنین دارد. افزایش خطر ازدست رفتن حاملگی (حدود 1/200 برای نمونه‌برداری کوریونی (CVS) و 1/300 تا 1/600 برای آمینوسنتز) در یک آزمایش تشخیصی وجود دارد.
اکثر منابع و انجمن‌های علمی پیشنهاد می‌کنند که زنان قبل ازسن 20 هفته حاملگی تست‌های غربالگری سندروم داون را انجام دهند.
چند تست غربالگری متفاوت وجود دارد و بسته به اینکه کدامیک از تست‌های غربالگری در محل زندگی شما در دسترس باشد و اینکه سن حاملگی شما چقدر است، می‌توانید آنها را انجام دهید.
  غربالگری سه ماهه اول معمولاً در 11 تا 13 هفته بارداری انجام می‌شود، که شامل آزمایش خون و یک سونوگرافی از کودک در حال رشد است.
  غربالگری سه ماهه دوم معمولاً در 15 تا 18 هفته بارداری انجام می‌شود. آزمایش فقط نیاز به نمونه‌ای از خون شما دارد.
  غربالگری گام به گام، ترکیبی از نتایج آزمایش های انجام شده در سه ماهه اول و دوم است. این آزمایش‌ها شامل دو نمونه از خون شما است و اغلب شامل یک سونوگرافی از کودک در حال رشد است. نتایج معمولاً در سه ماهه دوم در دسترس است.
  جدیدترین روش غربالگری، اندازه‌گیری cell-free DNA در پلاسمای مادر است که می‌تواند در هفته 10 یا 11 بارداری انجام شود. این آزمایش تنها نیاز به نمونه‌ای از خون شما دارد. در تعداد کمی از زنان (1 تا 5 درصد)نتیجه واضح فراهم نمی‌شود.البته این آزمایش گرانقیمت می‌باشد و امکان دسترسی همگانی به آن پایین است.
انتخاب هر یک از روش‌های غربالگری به ارزش‌های شخصی شما بستگی دارد و احتمال بالای خطرسندروم داون باید توسط تست تشخیصی معتبر مثلاً آمینوسنتز تأیید شود.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6973/6/497222/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر