راهنمای چیدمان  آباژور و نورپردازی خانه
سعیده ستوده نیا
نورپردازی صحیح در دکوراسیون منزل تأثیر مهمی دارد. برای اینکه نور مناسب فضا را با توجه به دکوراسیون منزل خود تأمین نمایید، باید در انتخاب آباژور در دکوراسیون دقت کنید. هرچقدر هم که برای معماری داخلی منزل خود هزینه کنید، بدون انتخاب نور و روشنایی مناسب، دکوراسیون منزل شما کامل نخواهد شد. برای اینکه منزل خود را همانند یک اثر هنری جلوه دهید، باید بدانید چه نوع آباژوری برای فضای منزل شما مناسب است.

  سبک دکوراسیون منزل
اگر از وسایل مدرن در دکوراسیون منزل خود استفاده می‌کنید، ترجیحاً مدل آباژور را نیز متناسب با این سبک انتخاب کنید. اگر در انتخاب دکوراسیون منزل از رنگ‌های تیره استفاده کرده‌اید، به نور بیشتری برای محیط احتیاج پیدا خواهید کرد. پس بهتر است از آباژورهایی با رنگ روشن استفاده کنید. به ترکیب نوری که آباژور می‌تاباند دقت کنید. اگر از شیدهای رنگی روی آباژور استفاده می‌کنید، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که بر میزان نور مورد نیازتان تأثیر منفی نگذارد.
  میزان احتیاج به نور
به منبع‌های نور طبیعی دقت داشته باشید. نور طبیعی که از پنجره‌ها می‌تابد زیبایی خاص خود را دارد، اما مشکل اینجا است که نور طبیعی تنها مختص روز است. تعداد آباژورها به میزان نوری که به‌صورت طبیعی دکوراسیون منزل شما را روشن می‌کند بستگی دارد. اگر می‌خواهید بخشی از خانه را روشن‌تر نگه‌ دارید یا توجه را به وسایلی که در آن محدوده قرار داده‌اید جلب کنید، آباژور را در آن بخش قرار دهید. برای روشن دیده شدن بخشی از دیوار و دکوراسیونی که روی دیوار منزل استفاده کرده‌اید، از آباژورهایی استفاده کنید که نور را به سمت دیوار و رو به بالا هدایت کنند.
  همه‌ خانه‌ها به آباژور نیاز دارند
برای اینکه بتوان نور را متمرکز کرد از آباژور استفاده می‌کنیم. تصور کنید که در سالن‌ نشیمن قصد خواندن کتابی را دارید. یک آباژور ایستاده به شما کمک می‌کند که بهره‌ بیشتری از نور لامپ ببرید. چرا که به شما امکان تنظیم نور در جهت مطلوب و مسدود کردن آن در جایی راکه نیاز نیست می‌دهد. همچنین بازتاب نور به سقف و دیوارها فضای جذاب‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین هنگامی که از یک آباژور رومیزی استفاده می‌کنید، بازتاب نور در فضای اتاق بسیار کم‌تر است و تمرکز آن بر فضای مورد نیاز شما قرار می‌گیرد.

آباژور‌های پایه‌ دار
از نظر ابعاد، آباژورهای پایه‌ دار، با اندازه متوسط میان آباژورهای رومیزی و ایستاده قرار می‌گیرند. استفاده از این آباژورها در دکوراسیون منزل با سقف‌های کوتاه‌ به بلندتر نشان دادن سقف کمک خواهد کرد. می‌توانید از آباژورهای پایه ‌دار در کنار مبل‌های تک در گوشه اتاق استفاده کنید. با کمک یک میز کوچک و تعدادی کتاب در کنار آباژور پایه‌ دار، فضای مناسبی برای مطالعه در اتاق نشیمن فراهم می‌شود. آباژور‌های پایه‌ دار، بهترین گزینه برای آباژور پذیرایی است.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6973/10/497232/1
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر