رئیس دانشگاه امیرکبیر: 

ماهواره پیام 300 ثانیه در مدار قرار گرفت
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از «پیام» به عنوان یک پیروزی بزرگ در ساخت اولین ماهواره عملیاتی با طول عمر و فناوری بالا در مدار 500 کیلومتری سطح زمین نام برد و گفت: این ماهواره به مدت 300 ثانیه در مدار قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، احمد معتمدی اظهار کرد: ساخت ماهواره موفقیتی بزرگ است در عین حال که از نظر کاربردی نتوانست در مدار قرار بگیرد اما بسیار به هدف خود نزدیک شد. وی ادامه داد: دو تیم پرتاب کننده و ساخت ماهواره کار بسیار مهمی را انجام داده‌اند که جای تبریک دارد. ماهیت کارهای علمی به گونه‌ای است که در شروع گاهی اوقات منجر به شکست می‌شود.
معتمدی درخصوص سیگنال‌هایی که در شش دقیقه نخست توسط ماهواره ارسال شده است نیز گفت: تمام اطلاعات لازم در شروع کار ماهواره به زمین ارسال شد که نشان می‌هد ماهواره کار خود را به درستی انجام داده است. وی گفت: محاسبه سرعت پرتاب ماهواره باید بررسی شود تا در پرتاب‌های بعدی این مشکل تکرار نشود. حتی ممکن است ماهواره بیشتر از 6 دقیقه در فضا قرار گرفته باشد زیرا ماهواره همیشه در دید آنتن نیست.
رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: ماهواره پیام به طور کامل در اقیانوس هند سقوط کرده است و منفجر نشده زیرا در مدار اصلی قرار گرفت. وی ادامه داد: اگر ماهواره با سرعت لازم و زاویه صحیح در مدار قرار نگیرد و کار اصلی خود را انجام ندهد مثل دیگر ماهواره‌ها به سمت پایین (زمین) سقوط می‌کند.
رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه ماهواره به گونه‌ای نبوده که حاوی مواد منفجره باشد، اظهار کرد: ماهواره منفجر نشده، زیرا موشک و ماهواره هردو کار خود را به درستی انجام داده‌اند، بنابراین ماهواره به طور کامل سقوط کرده است. معتمدی ادامه داد: ماهواره با سرعت لازم در مدار مورد نظر (ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین) قرار نگرفته است.
رئیس دانشگاه امیرکبیر اظهار کرد: ساخت ماهواره بعدی کار ساده ای نیست و باید متخصصان مجموعه سازمان فضایی و اساتید دانشگاه برنامه ریزی‌های راهبردی جدید اتخاذ کنند. در ساخت ماهواره جدید در صورت نیاز از دانشگاه‌های صنعتی دیگر نیز استفاده می‌شود.
وی اظهار کرد: ساخت ماهواره 10 تا 11 سال طول کشید، درعین حال که هزینه ساخت ماهواره در این مدت زمان 10 میلیارد تومان شد اما ساخت پرتاب کننده هزینه بیشتری داشت. معتمدی با بیان اینکه مدتی طول می‌کشد تا دلیل اصلی مشخص شود، گفت: هنوز محققان دلیل سقوط را پیدا نکرده‌اند زیرا این مسائل محاسبات سنگینی دارد در حالی که همه تصور می‌کردند محاسبات صحیح است. 

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6978/17/498015/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر