موج حملات طالبان علیه نیروهای امنیتی


پونه مجلسی
خبرنگار
در حمله روز گذشته طالبان به پایگاه اطلاعاتی افغانستان در نزدیکی کابل، دست‌کم 43نفر کشته شدند تا روز به روز بر تعداد قربانیان حملات این گروه افزوده شود. به گزارش پایگاه بی‌بی‌سی انگلیسی، 54 نفر نیز طی این انفجار زخمی شده‌اند که به علت شدت درگیری‌ها و تیراندازی‌های مکرر بعد از انفجار، انتظار می‌رود شمار کشته‌شدگان بیشتر هم شود.
براساس گزارش‌ها ،نیروهای شبه‌نظامی حامی دولت در این پایگاه مشغول آموزش دیدن بودند. اما این تنها حمله طالبان به دولت افغانستان طی روزهای اخیر نیست. روز دوشنبه یکی از مقام‌های وزارت دفاع دولت افغانستان نیزاعلام کرد که در حمله بامداد همان روز مردان مسلح به یک پایگاه نظامی در ولایت وردک 126 مأمور امنیتی جان خود را از دست دادند. تحرکات اخیر طالبان در مناطقی از افغانستان، باعث شده بسیاری از شهروندان این کشور نگران این باشند که در توافق با دولت، این گروه افراط‌ گرا بخشی از بدنه آن شود.
این حملات در حالی است که مذاکرات صلح با افغانستان به جریان افتاده، با این حال زنان افغانستان نگران هستند آزادی‌هایی که ذره ذره به دست آورده‌اند، از دستشان برود. اما طالبان مستقیم یا تلویحی اشاره‌هایی کرده که نشان می‌دهد دست‌کم بخشی از آنها دست از عقاید افراطی برداشته‌اند و خود را به رعایت حداقلی حقوق زنان ملزم می‌دانند.
به گزارش رویترز، یکی از خدمتکاران رولا غنی، همسر رئیس‌جمهوری افغانستان، می‌گوید بانوی اول تحقیقی را آغاز کرده است که روی زنان در 34 استان مطالعه می‌کند تا صدای آنها را درباره روند صلح به گوش همه برساند. در گزارشی که منتشر شده، نظرات زنان مختلفی منعکس شده است. او به شرط محفوظ ماندن نامش می‌گوید: «جنگ را مردان شروع کرده‌اند و مردان هم باید به آن پایان بدهند. اما مسأله این است که این زنان و کودکان هستند که بیشتر از آنها از مصائب جنگ عذاب می‌کشند و حق دارند که خواهان صلح و آشتی باشند.» بیش از دو دهه است که میان دو طرف در افغانستان جنگ در جریان است. سال گذشته سازمان ملل هشدار داد که حملات هوایی امریکا و نیروهای افغان بیشتر شده است و همین آمار تلفات در میان زنان و کودکان را افزایش داده است. در حالی که تلاش‌ها برای ایجاد صلح میان طالبان و دولت افغانستان در جریان است، حمله روز گذشته می‌تواند باعث ایجاد خللی در این میان شود. محب‌الله شریف‌زای، سخنگوی والی وردک روز گذشته درباره این حمله تروریستی گفت: «انفجار یک خودروی بمبگذاری شده باعث شد ده‌ها مأمور امنیتی کشته شوند. دو جنگجوی مسلح طالبان سعی داشتند وارد پایگاه شوند اما با اقدام بموقع سربازان ارتش و با تیراندازی از پای درآمدند». طالبان طی ماه‌های گذشته با وجود شرکت در مذاکرات صلح با قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، حملات مرگبار خود به ساختمان‌های نظامی و اداری دولتی را شدت بخشیده است.
اگرچه پس از گذشت سال‌ها از افول طالبان، زنان هنوز نتوانسته‌اند به خواسته‌های خود برسند و با آمار ازدواج‌های اجباری، خشونت‌های خانگی و مرگ هنگام زایمان می‌توان وضعیت زنان را در این کشور به آسانی حدس زد، اما بازگشت دوباره طالبان به قدرت بدون آنکه تضمین قابل قبولی برای به رسمیت شناختن حقوق زنان بدهد، می‌تواند نگرانی مدافعان حقوق زنان را صدچندان کند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6982/20/498703/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر