بــــازار
کاهش پیش‌بینی‌ها از قیمت نفت در سال 2019

 قیمت نفت خام روز گذشته روندی کاهشی در پیش گرفت و به کانال 61 دلار برای هر بشکه بازگشت. علت این کاهش قیمت هم ترس از آسیب دیدن میزان تقاضا برای نفت در نتیجه نگرانی نسبت به تضعیف رشد اقتصاد جهانی است. این نگرانی‌ها باعث شد که پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول هم از قیمت نفت با کاهش مواجه شود. به این ترتیب که صندوق بین‌المللی پول قیمت مورد پیش‌بینی برای نفت در سال ۲۰۱۹ را از ۷۰ به پائین ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش داد. این صندوق همچنین پیش‌بینی کرد میانگین قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ پائین ۶۰ دلار در هر بشکه خواهد بود که کمتر از رقم ۶۶ دلار است که در گزارش اکتبر این وام دهنده جهانی پیش‌بینی شده بود. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد: اقتصاد جهانی امسال ۳.۵ درصد در مقایسه با نرخ ۳.۷ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد خواهد کرد و به این ترتیب پیش‌بینی اکتبر خود را مورد بازبینی نزولی قرار داد که منعکس‌کننده ریسک‌های ناشی از تنش‌های تجاری میان امریکا و چین است. به نظر می‌رسد که برنامه کاهش تولید 1.2 میلیون بشکه‌ای صادرات نفت خام اوپک و متحدانش به خاطر شرایط اقتصادی جهان تنها موفق به حفظ قیمت‌ها در محدوده 60 دلار خواهد شد. روز گذشته در زمان تنظیم این گزارش قیمت هر بشکه نفت خام برنت 61.50 دلار و هر بشکه نفت خام تگزاس غرب امریکا 52.80 دلار بود.
رکوردشکنی صادرات نفت ریاض
بازار نفت چند ماهی است که در حال تجربه رکوردهای جدیدی است. از جمله رکورد تولید نفت خام روسیه، عربستان و امریکا که عامل کاهش قیمت نفت در این مدت بود. جدید‌ترین رکورد اعلامی هم به صادرات نفت خام عربستان سعودی بازمی گردد. صادرات نفت خام عربستان با 534 هزار بشکه در روز افزایش در ماه نوامبر به 8.24 میلیون بشکه در روز رسید. این بالاترین رقم صادرات عربستان در سال‌های اخیر بود و همزمان با تحریم‌های نفتی ایران رخ داد.

رشد قیمت در خودروهای ارزان

قیمت خودروهای ارزانقیمت روز گذشته برای چندمین بار افزایش یافت. در بین خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان که قرار بود رشد 30 درصدی قیمت‌ها اتفاق بیفتد، رشد قیمت‌ها در کارخانه بیش از 40 درصد و در بازار رشد بیش از 60 درصدی را تجربه کرده است. خودروی رانا پیشتاز گرانی‌ها بوده به گونه‌ای که قیمت این خودرو به بیش از 61 میلیون رسید. انواع 206‌ها هم بیش از 500 تا یک میلیون تومان گران شده است. فعالان بازار خودرو اظهار کردند که دلال در بازار خودرو نیست و تنها عرضه محدود و بسیار کم خودروسازان باعث افزایش قیمت شده است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6982/5/498720/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر