گفت‌وگوی «ایران» با ابراهیم میرزاپور

برگ‌های برنده کی‌روش مقابل چین


حامد جیرودی
خبرنگار
«این چه وقت چیپ زدن بود آقای گل‌محمدی؟» این جمله‌ای بود که عادل فردوسی پور پس از پنالتی‌ای که یحیی گل‌محمدی در بازی با چین درنیمه نهایی جام ملت‌های 2004 از دست داد، به زبان آورد. دیداری که با شکست تیم ملی همراه شد و حالا یکبار دیگر دو تیم در جام ملت‌ها باید مقابل هم صف‌آرایی کنند. درآن مسابقه، ابراهیم میرزاپور دروازه‌بان ایران بود. گلری که میروسلاو بلاژویچ در سال 2001 به او اعتماد کرد و دروازه‌بان اصلی ایران شد و برانکو هم در جام ملت‌های 2004 چین در 6 بازی او را درون دروازه قرار داد. میرزاپور که تا سال 2011 پیراهن تیم ملی را برتن داشت، در 71 بازی ملی به میدان رفت. بازی پیش رو تیم ملی با چین در جام ملت‌های آسیا و درخشش علیرضا بیرانوند در بازی با عمان، باعث شد تا به سراغ میرزاپور برویم. او که به عنوان مربی دروازه‌بان‌های فولاد خوزستان مشغول فعالیت است، به سؤالات خبرنگار «ایران» پاسخ داد.
درباره جام ملت‌های آسیا و عملکرد تیم ملی چه نظری داری؟
اگر بخواهیم به طور کلی درباره جام ملت‌ها صحبت کنیم، باید بگویم که کیفیت این دوره نسبت به دوره‌های قبل به خاطر تیم‌های ضعیف‌تری که حضور داشته‌اند و AFC تصمیم گرفت تیم‌ها افزایش پیدا کنند، پایین بوده و من به شخصه از بازی‌های این دوره به غیر از بازی‌های تیم ملی که بسیار هم خوب بود، لذت نبرده‌ام. به نظر من، شیوه قبلی که 16 تیم حضور داشتند و از هر گروه 2 تیم بالا می‌آمدند، خیلی بهتر بود. البته خوشحالم که تیم ملی توانسته خودش را به جمع 8 تیم برتر برساند و ا‌ن‌شاءالله که موفق باشد و بتوانیم به عنوان قهرمانی دست پیدا کنیم.
تیم ملی را در این 4 بازی که انجام داد، چطور دیدی؟
شاید بهترین قرعه‌ای که می‌شد نصیب تیم ملی شود، همین بازی با یمن در ابتدای راه بود. تیم ملی اول با این تیم که نسبتاً ضعیف بود بازی کرد و بعد با یک تیم متوسط مثل ویتنام و بعد هم که حساس‌ترین بازی با عراق بود. شما زمانی که وارد یک تورنمنت می‌شوید، بازی اول خیلی مهم است که نتیجه خوبی کسب کنید تا در ادامه کارتان راحت‌تر باشد. یمن برای بچه‌ها به یک بازی تدارکاتی خیلی خوب تبدیل شد و توانستند 5 گل به ثمر برسانند. ویتنام را هم که 2 بر صفر شکست دادند و در پایان هم برابر عراق که از تیم‌های خوب و مطرح آسیاست، قرار گرفتند و به عنوان سرگروه بالا آمدند. عمان هم تیمی بود که در گروه خودش سوم شده بود و حتی می‌توانستیم با گل‌های بیشتری این تیم را شکست دهیم. البته بازی‌ها در حال سخت‌تر شدن است و این کار را مشکل می‌کند ولی با توجه به توانایی که بچه‌ها و کادر فنی دارند، فکر می‌کنم شانس خوبی برای قهرمانی داشته باشیم.
در این بازی شاهد درخشش هم‌استانی‌ات، علیرضا بیرانوند بودیم که در دقیقه یک پنالتی عمان را گرفت تا بازی به سود تیم ملی برگردد.
قبل از جام جهانی، انتقادهای زیادی از بیرانوند مطرح می‌شد ولی خدا را شکر در روسیه بازی‌های قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت و از همان جا اعتماد به نفس و تجربه خوبی کسب کرد. او در لیگ قهرمانان آسیا هم یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس بود و الان هم با آمادگی خوب و تجربه مناسبی که در جام جهانی و لیگ قهرمانان به دست آورده، خیلی بهتر از گذشته کار می‌کند. من چند عکس‌العمل خوب از او دیده‌ام. بخصوص در بازی با عراق و بازی با عمان هم که یکی از بهترین بازی‌هایش بود که توانست پنالتی حساسی را بگیرد.
چقدر حدس می‌زدی که بیرانوند بتواند آن پنالتی را بگیرد؟
اتفاقاً حس می‌کردم که می‌تواند پنالتی را بگیرد و پیش آقای قطبی و دوستان هم که نشسته بودیم، گفتم که پنالتی را می‌گیرد. عمانی‌ها خودشان تصور نمی‌کردند که در دقیقه یک صاحب ضربه پنالتی شوند و خیلی سخت است که در آن شرایط، زننده پنالتی هم ضربه‌اش را به گل تبدیل کند. علی هم که خوشبختانه خیلی خوب مسیر را تشخیص داد و توانست تیم را در بازی نگه دارد.
سردار آزمون هم  داشت مسیر ضربه را به بیرانوند می‌گفت. فکر می‌کنی کمک سردار تأثیری داشت؟
صد درصد. خود علیرضا هم مثل خیلی از دروازه‌بان‌ها، پنالتی‌زن‌ها را آنالیز می‌کند و آزمون هم شاید با فیلم‌هایی که دیده بودند، داشت به علی یادآوری می‌کرد که او سمت راست می‌زند.
تو دوستی خوبی با بیرانوند داری. او با تو مشورت می‌کند؟
بله من و علی خیلی با هم صحبت می‌کنیم. من همان زمانی که او خیلی تحت فشار بود، قبل از بازی با الجزیره به تمرینات پرسپولیس رفتم و با علی صحبت کردم و همیشه با هم حرف می‌زنیم. حالا هم که خوشبختانه اعتماد به نفس لازم را به دست آورده ولی نباید فکر کند جایگاهی که الان به دست آورده، کافی است.
به نظرت شایسته کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا بود؟
بله صد درصد. ما قبل از شروع جام ملت‌ها با هم حرف زدیم و به او گفتم که باید به عنوان بهترین دروازه‌بان و بهترین بازیکن جام معرفی شوی. AFC  حقت را خورد ولی اینجا همه چیز دست خودت است و می‌توانی حقت را بگیری.
به نظر می‌رسد بیرانوند و وحید امیری حسابی لرستانی‌ها را سربلند کرده‌اند.
(می‌خندد) بله. خدا را شکر. هم علی و هم وحید از فوتبالیست‌های خوب کشورمان و استان لرستان هستند و با سختی‌های زیادی به اینجا رسیدند. امیدوارم باز هم موفق باشند و برای ایران و لرستان افتخارآفرینی کنند.
بازی پنجشنبه برابر چین را چطور می‌بینی؟
راستش من یک نیمه بازی چین و تایلند را دیدم. تایلند می‌توانست برنده آن بازی باشد. چین هم تیم بدی نبود ولی فکر نمی‌کنم بتواند برای تیم ملی مشکل‌ساز شود. با این حال، نباید این تیم را دست‌کم بگیریم. شما دیدید ویتنامی که کسی فکرش را نمی‌کرد، اردن را شکست داد. اردنی که در گروهش اول شده بود و بازی‌های خوبی را هم انجام داده بود. به نظر من کار سخت تیم ملی در مرحله نیمه نهایی است که با توجه به اینکه ژاپن، عربستان را شکست داد و شانس بیشتری هم نسبت به ویتنام دارد، برابر ژاپن باید بازی کنیم.
شما در جام ملت‌های 2004 برابر چین در مرحله نیمه نهایی بازی کردی که کار به ضربات پنالتی کشید.
شرایط آن دوره اصلاً با این بازی که در پیش داریم، قابل مقایسه نیست. آن مسابقات در خود چین برگزار می‌شد و این تیم 4، 3 بازیکن مطرح داشت که واقعاً خوب بودند. چین از امتیاز میزبانی استفاده می‌کرد و داوری‌ها هم همیشه به نفع تیم‌های میزبان است. ما از دقیقه 48، 10 نفره شدیم و با یک گل عقب افتادیم ولی بازی را مساوی کردیم. داور حتی در یک صحنه به خاطر خطایی که روی علی کریمی شده بود، می‌توانست بازیکن چین را اخراج کند ولی این کار را نکرد و کار به ضربات پنالتی کشید. در پنالتی‌ها هم بخت با ما یار نبود و چین برنده شد.
در پنالتی‌ها، ایمان مبعلی و یحیی گل‌محمدی ضربات‌شان را از دست دادند. شرایط پنالتی‌ها چطور بود؟
ایمان و یحیی هم می‌خواستند ضربات‌شان به گل تبدیل شود ولی شانس هم در پنالتی‌ها دخیل است. من خودم یکی از پنالتی‌ها به نوک انگشتانم برخورد کرد و بعد به تیر خورد و آن را گرفتم. یحیی هم آمد چیپ بزند که ضربه‌اش آرام بود و دروازه‌بان چین توپ را گرفت.
گل‌محمدی بعد از حذف تیم ملی چه واکنشی داشت، شما و بازیکنان حرفی به او نزدید؟
من و یحیی در آن دوره، هم‌اتاق بودیم. یحیی تا 2 روز انگار در این دنیا نبود. این قدر که تحت فشار قرار گرفته بود. 70، 60 میلیون نفر در ایران این بازی را تماشا می‌کردند و ما می‌توانستیم به فینال برویم. ما تیم بسیار خوبی بودیم و بعد از یک بازی سنگین که کره را 4-3 بردیم، به چین رسیدیم. این شرایط ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و یحیی هم روزهای سختی را بعد از آن سپری کرد.
تیم ملی در این دوره بعد از 15 سال مثل دوره شما که کره جنوبی را بردید، از مرحله حذفی عبور کرد. حالا فکر می‌کنی که چقدر شانس صعود به نیمه نهایی داشته باشیم؟
ما در جام ملت‌های 2004 به کره خوردیم و بردیم. در جام ملت‌های 2007 و زمان امیر قلعه‌نویی، دوباره با کره بازی کردیم و در ضربات پنالتی باختیم. در جام ملت‌های 2011 هم در وقت اضافه به کره باختیم. تنها دوره قبل بود که به عراق رسیدیم و نتوانستیم صعود کنیم. در این دوره بازی با عمان چندان سخت نبود و فکر نمی‌کنم چین بازی سنگینی برای ما باشد.
تقابل کی‌روش با مارچلو لیپی هم جالب توجه است.
بله ولی ابزاری که کی‌روش در اختیار دارد با لیپی زمین تا آسمان فرق می‌کند و هیچ وقت نمی‌توان کیفیت بازیکنان ما را با چین مقایسه کرد و ستاره‌های ایران می‌توانند برگ برنده بازی با چین باشند.
از تیم ملی فاصله بگیرم. وضعیت فولاد خوزستان با حضور افشین قطبی چطور است؟
من 2 ماه است که به کادر فنی فولاد اضافه شده‌ام و داریم به همراه آقای قطبی تیم را برای شروع بازی‌های نیم فصل دوم آماده می‌کنیم. اردوی خوبی را هم در کیش برگزار کردیم. خدا را شکر با حضور آقای قطبی تیم خوب تراکتورسازی را شکست دادیم و اگر 3، 2 بازیکن خوب هم بگیریم، می‌توانیم بازی‌هایی شایسته نام فولاد انجام دهیم.
تو و ایمان مبعلی جزو ستاره‌های تیم طلایی فولاد بودید و حالا مربی این تیم شده‌اید.
واقعاً خوشحال شدم که ایمان هم به ما اضافه شد. او جزو اسطوره‌های فولاد است و امیدوارم با حضور او و افشین قطبی بتوانیم فولاد را به جایگاه اصلی‌اش برسانیم. قطبی واقعاً شخصیت خوبی دارد و ما در کنار او نکات خوبی یاد می‌گیریم و امیدواریم که بتوانیم به فوتبال ایران خدمت کنیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6982/1/498757/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر