مجری طرح توسعه خدمات فضای مجازی کودک :

تولید محتوای کودک در فضای مجازی کافی نیستکارشناسان حاضر در ششمین جلسه نقد و اندیشه با موضوع «کودکان در فضای مجازی»، مهارت آموزی والدین به کودکان و رفع مشکلات سرمایه‌گذاری در حوزه تولید محتوای کودک و نوجوان را مورد بحث قرار دادند و بر تلاش برای ساخت محتوای مناسب توسط مسئولین و سرمایه‌گذاران در این حوزه تأکید کردند.
به گزارش «ایران»، خسرو سلجوقی، مجری طرح توسعه خدمات فضای مجازی کودک در پاسخ به اینکه میزان آمادگی زیرساخت‌های محتوایی در این حوزه به چه میزان است، گفت: ظرفیت‌های خوبی در این حوزه ایجاد شده اما کافی نیست. وی با اشاره به مطالعه‌ای که در سال 96 انجام شده است، افزود: بر اساس این مطالعه 65 درصد کودکان بین 3 تا 5 سال کشور موبایل و تبلت دارند که برخی آن را تهدید می‌دانند، در صورتی که این موضوع برای کودکان و والدین، یک فرصت است.
سلجوقی با بیان اینکه کودکان و والدین در این حوزه آموزش ندیده‌اند، گفت: در تمام نرم‌افزارهای خارجی و ایرانی قابل استفاده در این حوزه، بخشی را برای محدودسازی دسترسی کودکان قرار داده‌اند که با یک تیک (علامت) می‌توانیم آن را فعال کنیم ولی به دلیل نبود آگاهی لازم،  از این امکان استفاده نمی‌شود. مجری طرح توسعه خدمات فضای مجازی کودک تصریح کرد: در حوزه کودک متولی وجود ندارد البته متولی کودکان بالای 6 سال وزارت آموزش و پرورش است اما فقط 13 درصد کودکان زیر 6 سال در مهد کودک هستند و 87 درصد بقیه توسط والدین نگهداری می‌شوند پس باید ببینیم این والدین چقدر با روانشناسی کودک آشنا هستند. وی افزود: در این حوزه، محتوا کم است اما از محتوای موجود نیز به درستی استفاده نمی‌شود به طور مثال بنیاد بازی‌های رایانه‌ای راهنمایی برای بازی‌های رایانه‌ای تهیه کرده و از نظر شاخص‌های مختلف مانند میزان هیجان و استرس دسته‌بندی کرده است، اما تعداد مراجعه به این راهنما مناسب نیست. سلجوقی تصریح کرد: در این حوزه در ابتدای راه هستیم اما سرمایه‌گذاری در فناوری اطلاعات و خدمات و محتوا یکی از سودآورترین سرمایه‌گذاری‌هاست که می‌تواند نیاز بازار داخلی و همچنین بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی را تأمین کند. سلجوقی یادآور شد: هم اکنون در دنیا هر یک دلار سرمایه‌گذاری برای کودکان زیر 2 سال، 16 دلار برگشت درآمد دارد ولی به دلیل اینکه اقتصاد و مالکیت معنوی این حوزه در ایران دیده نشده است سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز امنیت ندارد هرچند تلاش داریم با همکاری قوای قضائیه و مقننه، زیست بوم محتوا و خدمات کودک را در کشور کامل کنیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/17/499166/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر