در ادامه تلاش‌های دولت واشنگتن برای رسمیت بخشیدن به یک رئیس جمهوری خودخوانده

استفاده ابزاری امریکا از شورای امنیت برای برکناری مادورو


ندا آکیش
خبرنگار
فشارهای امریکا بر نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری منتخب ونزوئلا هر روز که می‌گذرد شدت می‌گیرد به‌طوری که رسانه‌ها دیروز شنبه اعلام کردند، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا قرار است در نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل، کشورهای عضو این شورا را ترغیب کند که «خوان گوآیدو»، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت بشناسند و در برکناری دولت منتخب مادورو در کنار امریکا بایستند.
بنا بر گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، روز جمعه پس از آنکه برخی کشورهای اروپایی و امریکای لاتین از رهبر مخالفان دولت ونزوئلا حمایت کرده و خوان گوآیدو را به‌عنوان رئیس جمهوری جدید ونزوئلا به رسمیت شناختند، واشنگتن خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت در روز شنبه (دیروز) شد. دولت امریکا همچنین برای این نشست پیش‌نویس بیانیه‌ای را آماده کرد که در شورای امنیت به رأی گذاشته شود و از این طریق نوعی «مشروعیت بین‌المللی» برای رئیس جمهوری خودخوانده جدید کسب شود.
در متن این بیانیه آمده است: از آنجایی که وضعیت در جمهوری ونزوئلا رو به وخامت است، شورای امنیت حمایت کامل خود را از کنگره ملی این کشور به‌عنوان «تنها نهاد دموکراتیک» در ونزوئلا، اعلام می‌‌کند.
اگر شورای امنیت از این بیانیه حمایت کند به این معناست که تحت تأثیر و نفوذ امریکا خوان گوآیدو رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد. البته وقوع چنین اتفاقی بعید به نظر می‌رسد زیرا بیانیه‌های شورای امنیت باید با اجماع نظر به توافق برسد و روسیه که در شورای امنیت حق وتو دارد، اعلام کرده از این بیانیه حمایت نمی‌کند. واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد، مسکو با این اقدام امریکا در شورای امنیت برای حمایت از خوان گوآیدو به‌عنوان «رئیس جمهوری موقت ونزوئلا» مخالفت می‌کند. رئیس جمهوری بولیوی هم با محکوم کردن نشست امروز شورای امنیت در شرایط کنونی ونزوئلا، این اقدام را تجاوز به امور داخلی این کشور دانست.
افزایش فشارهای مالی امریکا به مادورو
دولت واشنگتن حتی به تحریک کشورهای عضو شورای امنیت برای رأی دادن علیه دولت منتخب ونزوئلا و به رسمیت شناختن یک رهبر اپوزیسیون به‌عنوان رئیس جمهوری بسنده نکرده و در اقدامی دیگر، وزارت خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، تلاش‌هایش را برای انتقال کنترل اموال دولتی به خوان گوآیدو افزایش می‌دهد و از فشار مالی بر نیکلاس مادورو برای رسیدن به هدفش (برکناری مادورو) استفاده خواهد کرد.
اینکه امریکا آشکارا از قصد خود برای برکنار کردن رئیس جمهوری یک کشور و جایگزین کردن او با فردی که تا قبل از قرار گرفتن در جایگاه رهبر اپوزیسیون حتی چهره شناخته شده‌ای نبوده و از سوی مردم انتخاب نشده خبر می‌دهد، به خودی خود با روح دموکراسی در تضاد است اما رسانه‌های غربی این اتفاق‌ها را به‌گونه‌ای بازتاب می‌دهند که گویا نه تنها اصول دموکراتیک نقض نشده بلکه آنچه رخ می‌دهد همان دموکراسی است. در این راستا، وزیر خارجه امریکا روز جمعه الیوت آبرامز، دیپلمات سابق امریکایی را به‌عنوان نماینده ویژه امریکا در امور ونزوئلا جهت «برقراری مجدد دموکراسی در این کشور» تعیین کرد؛ اقدامی که با واکنش فوری روسیه مواجه شد و ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه این اقدام را تلاشی برای سیطره مستقیم واشنگتن بر وضعیت سیاسی ونزوئلا عنوان کرد.
زاخارووا در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: این تلاش واشنگتن جهت کنترل مستقیمش بر وضعیت سیاسی ونزوئلاست، امریکا به ونزوئلا به چشم باغ منطقه‌ای متعلق به خود در آینده نگاه می‌کند. امریکا در عراق و نیز در لیبی روی «برقراری مجدد دموکراسی» کار کرد، در سوریه هم خواست اما نتوانست یا به عبارت بهتر به ایالات متحده اجازه داده نشد و حالا هم در ونزوئلا.
وفاداری ارتش ونزوئلا به رئیس جمهوری منتخب
حمایت امریکا از رهبر 35 ساله مخالفان دولت ونزوئلا در حالی با ژست دفاع از دموکراسی انجام می‌شود که پیروز انتخابات سال گذشته ونزوئلا نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری کنونی است و او اوایل ماه جاری میلادی با برگزاری مراسم تحلیف، دوره دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد. مادورو همچنین از حمایت ارتش ونزوئلا برخوردار است و روز پنجشنبه گذشته ژنرال‌های عالی رتبه ارتش ونزوئلا در مراسمی در مقابل سربازان خود حمایت جدی و تزلزل‌ناپذیر خود از نیکولاس مادورو را ابراز کردند. مادورو هم روز جمعه در کنفرانس خبری‌ای که برگزار کرد، ضمن بیان این نکته که به هیچ وجه استعفا نخواهد داد، اعلام کرد، از 10 تا 15 فوریه ارتش ونزوئلا رزمایشی را برگزار خواهند کرد و نشان خواهند داد که ونزوئلا غیرقابل حمله است.
مادورو همچنین بار دیگر آمادگی خود را برای گفت‌و‌گو با رهبر مخالفان دولتش اعلام کرد اما خوان گوآیدو که حمایت امریکا و متحدان امریکا و برخی کشورهای امریکای لاتین را دارد، به گفت‌و‌گو تن نمی‌دهد و بنا بر گزارش خبرگزاری آلمان، اعلام کرده است، در چند روز آینده تظاهرات گسترده‌ای به راه خواهد افتاد. او روز جمعه در تظاهراتی در کاراکاس به هواداران خود گفت: ما باز هم به خیابان‌ها خواهیم رفت. راه روشن است: پایان غصب، دولت موقت، انتخاب آزاد.
آغاز تلاش‌های میانجیگرانه
در چنین شرایط حساسی که امریکا می‌کوشد از آب گل آلود ناآرامی‌های ونزوئلا بهترین ماهی‌گیری را بکند و با برکنار کردن دولت چپگرای ونزوئلا زمینه را برای مداخله‌های بیشتر در این کشور فراهم کند، سه کشور روسیه، مکزیک و بلژیک آمادگی خود را برای میانجیگری با هدف پایان دادن به اختلافات داخلی این کشور اعلام کرده‌اند.
مکزیک میانجیگری خود را مشروط کرده و گفته است، اگر هر دو طرف درخواست خود در این زمینه را اعلام کنند، مکزیک حاضر به میزبانی مذاکراتی برای راه حل صلح‌آمیز جنگ قدرت ونزوئلا خواهد بود. مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک گفت، قانون اساسی مکزیک به ما دستور می‌دهد که در سیاست خارجی باید به اصل عدم مداخله، تصمیم‌گیری توسط خود مردم و حل وفصل صلح‌آمیز مناقشات متکی بود. ما موافق یا مخالف کسی نیستیم ما از اصول قانونی سیاست خارجی خود دفاع می‌کنیم.
رئیس بخش امریکای لاتین وزارت خارجه روسیه هم گفته است، مسکو آماده میانجیگری میان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا در صورت درخواست دو طرف است و با این مسأله مشکلی ندارد و تمام امکاناتش را برای حل بحران فعلی در ونزوئلا به کار می‌گیرد.
بلژیک نیز از انتخابات معتبر در ونزوئلا حمایت کرده است. وزیر خارجه بلژیک گفت، کشورش از مجمع ملی ونزوئلا حمایت می‌کند و روند دیپلماتیک یعنی برگزاری انتخابات. کلمبیا هم گفته است هیچ پایگاه نظامی در اختیار امریکا برای هرگونه مداخله احتمالی نظامی در ونزوئلا قرار نخواهد داد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/20/499218/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر