با توافق میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان و عقب‌نشینی ترامپ از موضعش

قفل تعطیلی دولت امریکا باز شد
فرحناز دهقی
خبرنگار
در حالی که دونالد ترامپ پیش از این تهدید کرده بود تنها در صورت محقق شدن خواسته‌اش حاضر به بازگشایی دولت فدرال است، اما پس از گذشت بیش از یک ماه از تعطیلی دولت فدرالی امریکا، جمعه شب دونالد ترامپ اعلام کرد با سناتورها و نمایندگان این کشور توافق کرده تا پس از هفته‌ها رکود و ضرر مالی، دولت موقتاً بازگشایی شود.
به‌گزارش سی‌ان‌ان، تصمیم نمایندگان برای حل بحران کنونی بدون عمل کردن به خواسته دونالد ترامپ مبنی بر تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی، او را قدمی به عقب نشاند تا حتی به‌طور موقت هم که شده حصار این تعطیلی بشکند. به موجب توافق تازه، قرار است تا 15 فوریه دولت باز بماند تا ترامپ فرصت داشته باشد نمایندگان را قانع کند که با بودجه ساخت این دیوار موافقت کنند. رئیس‌جمهوری امریکا از نمایندگان خواسته بود بودجه 5.7 میلیارد دلاری ساخت دیوار مرزی با مکزیک را به تصویب برسانند.
ترامپ روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «بسیار مفتخرم که امروز اعلام کنم ما به توافقی برای پایان دادن به تعطیلی و بازگشایی دولت فدرال رسیده‌ایم. این بازگشایی موقت است و تا 15 فوریه اعتبار خواهد داشت. بالاخره نمایندگان راضی شدند منافع حزبی را کنار بگذارند و به امنیت مردم امریکا فکر کنند. ساخت دیوار هم در راستای تأمین امنیت مردم است. من در تلاش هستم با نمایندگان به توافقی دائمی برسیم اما اگر این‌طور نشود، مجبورم اقدامات یکجانبه خود را انجام بدهم.»
او در ادامه افزود: «همانطور که همه می‌دانند من گزینه‌های قدرتمندی دارم. اگر پس از 15 فوریه، توافق دائم حاصل نشود، با اعلام وضعیت اضطراری راه دیگری در پیش می‌گیرم و دوباره دولت را تعطیل می‌کنم.» چاک شومر، رهبر دموکرات‌های مجلس سنای ایالات متحده این خبر را تأیید کرد.
نانسی پلوسی، رهبر نمایندگان، پس از سخنرانی ترامپ گفت: «قدرت ما اتحاد ماست و این همان چیزی است که شاید رئیس‌جمهوری آن را دست کم گرفته است.»
بحران تعطیلی دولت که یکی از طولانی‌ترین تعطیلی‌ها دولت طی تاریخ امریکا بود، آنقدر شدید شده بود که صدها هزار نفر از کارمندان مجبور به ترک پست‌های خود شدند و حقوق دست‌کم 800 هزار نفر از کارمندان پرداخت نشده بود. به همین علت در بخش خدمات‌رسانی مشکلات عدیده‌ای به وجود آمده بود. مثلاً در تازه‌ترین مورد، روز جمعه فرودگاه‌های شمال شرق این کشور به‌دلیل کمبود نیرو با تأخیر در انجام پروازها مواجه شد؛ نیویورک، فیلادلفیا و نیوجرسی سه ایالتی بودند که در این حوزه بیشترین آسیب را دیدند.
با کشدار شدن تعطیلی دولت، فشارها علیه ترامپ روز به روز بیشتر شد و آماری که از وضعیت اقتصادی این کشور انتشار می‌یافت، به صف مخالفان او می‌افزود. این تعطیلی 6 میلیارد دلار ضرر متوجه اقتصاد این کشور کرد و ارزش سهام برخی شرکت‌ها کاهش پیدا کرد. به‌گزارش واشنگتن‌پست، نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد شهروندان این کشور، او را مقصر تعطیلی دولت می‌دانند و همین باعث شده محبوبیتش در میان اقشار مردم امریکا رو به افول باشد و انتخابات آتی ریاست جمهوری، برای حزب جمهوریخواه بیش از پیش چالش برانگیز شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/20/499219/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر