هشدار متفکران اروپایی: اروپا در آستانه فروپاشی استاز آتن و لندن و کپنهاگ گرفته تا مسکو، برلین، مادرید و...، 30 روشنفکر و متفکر اروپایی از 21 کشور در بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند، هشدار داده‌اند «چالش‌هایی که امروز اروپا با آن روبه‌رو شده است، از دهه سی میلادی سابقه نداشته است». آنها با اشاره به ماجرای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و رشد ملی‌گرایی در اروپا با توجه به انتخابات پارلمانی این اتحادیه، در مانیفست خود نوشته‌اند: «اروپا در برابر چشمان ما در حال متلاشی شدن است. گسترش پوپولیسم در وضعیتی قرار گرفته که ما را نسبت به آینده اروپا دچار هراس و نگرانی کرده است.»
در این بیانیه نوشته شده است: فریاد می‌زنند «ساختن اروپا کافی است». بگذارید با «روح ملی»‌مان ارتباط برقرار کنیم. بگذارید «هویت گمشده‌مان» را پیدا کنیم. این‌ها برنامه‌هایی هستند که پوپولیست‌ها در سراسر این قاره در حال ترویج آن هستند. آنها هرگز به این فکر نمی‌کنند که جان کلام «روح» و «هویت» تنها در تصور هوچی‌گران وجود دارد.»
در این مانیفست که در روزنامه‌های گاردین، لوموند، لُ‌ریپابلیک و... منتشر شده، نوشته شده است: «ما اکنون باید برای حفظ اروپا اراده کنیم یا در غیر این صورت زیر امواج پوپولیسم نابود شویم. ما باید اراده‌گرایی سیاسی را بازیابی کنیم یا بپذیریم انزجار، نفرت و احساسات غم‌انگیز ناشی از آن ما را محاصره کرده و غرق کند.» این مورخان و نویسندگان به برگزیت، رویدادی که روابط انگلیس و اروپا را به نزولی‌ترین سطح خود کشانده نیز اشاره کردند. آنها همچنین تأکید کردند: «تا زمانی که تلاش‌ها برای مبارزه با موج روزافزون پوپولیسم آغاز نشود، انتخابات در اتحادیه اروپا مصیبت‌بارترین انتخاباتی خواهد بود که ما تاکنون شناخته‌ایم و سبب پیروز شدن تخریب‌گران علیه ما خواهد بود و مایه فضاحت برای کسانی که همچنان به میراث اراسموس، دانته، گوته و کامنیوس معتقد هستند و همچنین سبب انزجار از فرهنگ و هوش و انفجار بیگانه‌ستیزی و یهودی‌ستیزی خواهد شد و این یعنی خود فاجعه.» اورهان پاموک، برنارد هانری لوی مک ایوان، سایمون چاما و سوتلانا الکسیویچ و هرتا مولر از جمله امضاکنندگان این نامه 800 کلمه‌ای هستند.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/20/499220/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر