اخــــــبار
معاون رئیس جمهوری خبر داد
رشد 38 درصدی توسعه انسانی کشور در 17 سال گذشته

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: براساس گزارش سازمان ملل در 17 سال گذشته با وجود تحریم، ایران در حوزه توسعه انسانی 38 درصد رشد یافته است.
محمدباقر نوبخت روز گذشته در مراسم امضای تفاهمنامه ساخت 10 هزار واحد مسکونی با کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن انقلاب در روستاهای استان کرمان در محل سازمان برنامه و بودجه، گفت: کمتر از دو هفته دیگر دهه پنجاه نظام جمهوری اسلامی آغاز خواهد شد؛ در 40 سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده است. وی با بیان اینکه اکنون توسعه، هدف مشترک و معیاری برای رتبه‌بندی کردن کشورهاست، افزود: آخرین تعریف توسعه و مبنای عمل توسعه انسانی است. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: آموزش، بهداشت و درآمدسرانه کشور سه شاخص توسعه انسانی است و سازمان ملل براساس این معیارها کشورها را رتبه‌بندی می‌کند.
نوبخت ادامه داد: در حالی وارد دهه 50 انقلاب شده‌ایم که در هر سه شاخص و در نهایت توسعه انسانی موفق بودیم؛ در بازه صفر تا یک رتبه توسعه انسانی از نیم درصد به 0.8 درصد رسیده است و در رتبه بالای توسعه انسانی قرار گرفتیم.

خرید نفت ژاپن از ایران آغاز شد

یک مقام آگاه در شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: ژاپنی‌ها دوباره مشتری نفت خام ایران شدند.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری‌ ام سی دسیلی یک مقام آگاه در شرکت ملی نفت ایران در گفت‌و‌گو با این رسانه از ازسرگیری واردات نفت ایران توسط ژاپن خبر داد و گفت: ژاپن که چهارمین وارد کننده نفت ایران در آسیا محسوب می‌شود، اخیراً اقدام به خرید نفت از ایران کرده است و این محموله به سمت ژاپن حرکت کرده است.
این رسانه همچنین به نقل از عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران اعلام کرد، مذاکرات با چین، کره جنوبی، هند، ترکیه، ژاپن به منظور صادرات نفت و دریافت وجوه نفتی از این کشورها انجام شده است. به گزارش این رسانه این کشورها می‌توانند به مدت 180 روز از ایران نفت خریداری کنند، بنابراین خرید نفت ژاپن از ایران در همین راستا بوده است.

آخرین وضعیت طراحی رمز ارز ملی

دبیر کل بانک مرکزی گفت: مطالعات و بررسی‌ها درباره تکنولوژی بلاکچین، انجام و نظاماتی هم تعریف شده که در حال نهایی شدن است. به گزارش بانک مرکزی، محمد طالبی در پاسخ به این سؤال که مطالعات و بررسی‌ها درباره تکنولوژی بلاکچین در بانک مرکزی در چه مرحله‌ای قرار دارد، خاطرنشان کرد: در بانک مرکزی ایران بررسی و مطالعات خوبی درباره آن انجام و نظاماتی هم تعریف شده که در حال نهایی شدن است؛ اما باید توجه داشت که به هر حال بحثی داریم به عنوان CryptoCurrency که مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است اما خود تکنولوژی بلاکچین علاوه بر ارزهای رمزینه، زمینه‌های دیگری را نیز در حوزه مالی فراهم می‌کند که این دومی مهمتر است و در بانک مرکزی در حال بررسی ضوابط و مقررات آن هستیم.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/4/499231/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر