نشان ابوالحسن نجفی پس‌فردا اهدا می‌شود

یادمان پدر «درست‌نویسی» فارسی


پس‌فردا، سه‌شنبه مراسم اهدای سومین نشان ابوالحسن نجفی به مترجمان برگزیده در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. نجفی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. او را بیشتر به عنوان زبان‌شناس و مترجم برجسته متون ادبی می‌شناسند که سواد و تسلطش به ادبیات ایران و جهان مثال‌زدنی بود.
نجفی با وسواس و کوشش ممتد در طی سال‌ها زندگی علمی و فرهنگی خود در حوزه‌های زبان‌شناسی، ترجمه، ادبیات تطبیقی، وزن شعر و فرهنگ‌نویسی، آثار ارزشمندی از خود به جای گذاشت و مشوق نویسندگان و مترجمان جوان و چهره‌ای اثرگذار در ادبیات معاصر ایران بود. طبقه‌بندی وزن عروضی شعر فارسی یکی از کارهای مهم او بود و از کار او تحت عنوان «دایره نجفی» به یکی از دایره‌های وزن شعر فارسی یاد می‌کنند.
از خصلت‌های برجسته نجفی حساسیت مثال‌زدنی‌اش به درست‌نویسی و شاید بهتر باشد بگوییم غلط‌ ننوشتن در زبان فارسی بود. او کتابی دارد به نام «غلط ننویسیم» که عنوان فرعی آن «فرهنگ دشواری‌های زبان فارسی» است. کتابی به صورت فرهنگ لغت طراحی و تنظیم شده و به غلط‌های رایج و مصطلح زبان فارسی می‌پردازد. می‌‌توان گفت که بخش اعظم اهالی ادبیات در ایران از او به عنوان استادی بی‌بدیل در قلمرو زبان و ادبیات فارسی نام می‌برند. استادی که گفته می‌شود «راه پاکیزه‌نویسی را به دانشجویان، نویسندگان و مترجمان نشان داد و نکات بسیار ظریفی از زبان فارسی را در اختیار مخاطبان گذاشت که قطعاً هر معلم ادبیات یا مؤلف و مترجمی به دانستن آن نیازمند است» از تألیفات و ترجمه‌های ابوالحسن نجفی می‌توان به «مبانی زبان‌شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی»، «وظیفه ادبیات»، «درباره طبقه‌بندی وزن‌های شعر فارسی»، «اختیارات شاعری و مقالات دیگر در عروض فارسی»، «بیست و یک داستان از نویسندگان معاصر فرانسه»، «ضد خاطرات»، «ادبیات چیست» و... اشاره کرد.
مراسم سومین دوره اهدای جایزه و نشان ابوالحسن نجفی، 16:30 دقیقه عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن با حضور اصحاب فرهنگ و قلم در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/24/499255/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر