عبدی: بازگشت به اصل انقلاب، یعنی بازگشت به خواست مردم
عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی، بازگشت به اصل انقلاب را بازگشت به خواست مردم دانست و گفت: مردم قبلاً برای خواستن حق داشتند؛ اما امروز هم می‌توانند حق داشته باشند که آن را بخواهند یا هر چیز دیگر را. وی در گفت‌وگو با «ایرناپلاس» با بیان اینکه مسأله اصلی انقلاب که خواست مردم بود، اگر شرایط کنونی هم، بازگشت به آن باشد، ما هیچ مشکلی نخواهیم داشت، افزود:  بازگشت به آن هم، الزامات خاص خودش را دارد. دیگر یک عده نمی‌توانند بالا بنشینند و دستور بدهند که ما چنین خواستی را تعیین می‌کنیم. دیگر نمی‌شود برای آدم‌ها محدودیت در انتخاب گذاشت. این محدودیت‌ها که گذاشته می‌شود، حد یقفی ندارد. هر روز تقسیم بر دو می‌شود. آخرش مشاهده می‌کنید که تعداد اندکی مانده‌اند.
عبدی با اشاره به اینکه این تنها راهی است که از مشکلات پیش رو عبور کنیم، اظهار کرد: اول انقلاب بین کسی تمایزی قائل نبودند. مثلاً فرض کنید انتخابات مجلس اول، همه گروه‌ها و جناح‌ها کمابیش در آن هستند. انتخابات امروز را ببینید، هیچ کس نیست.
وی با بیان اینکه آنچه انقلاب است، خواست مردم است نه محتوای این خواست، اضافه کرد: محتوای این خواست می‌تواند همیشه در حالت تغییر باشد. مثلاً امام(ره) یکی از صحبت‌هایی که دارد، خیلی توضیح می‌دهد و می‌گوید فرض کنید مردم ما در گذشته، می‌خواستند پادشاهی باشد، خب باشد، پدران ما، پدربزرگ‌های ما خواست‌شان بوده، حق‌شان بوده است. امروزی‌ها چیز دیگری می‌خواهند. این به چه چیزی اشاره می‌کند؟ به اصیل بودن اصل خواست، خواست عمومی. اینکه محتوای آن چیست، دیگر به خودشان مربوط است. کسی نمی‌تواند برای آنها تعیین تکلیف کند.
عبدی با بیان اینکه کاملاً واضح است که حق انتخاب مردم، محدود شده است، اظهارکرد: هر جامعه‌ای انقلاب نمی‌کند. ولی جوامعی که انقلاب می‌کنند، خیلی پویایی بزرگی در داخل‌شان است. ظرفیت خیلی عظیمی آزاد می‌شود. الان اگر از من بپرسید و بخواهم با قبل از انقلاب مقایسه کنم، ظرفیت‌هایی در سیاست آزاد شده که غیر قابل فهم است. ما به این ظرفیت‌ها می‌توانیم بگوییم اینرسی اولیه انقلاب. با این نمی‌شود خیلی مقابله کرد، چون ظرفیت خیلی زیادی دارد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و منابع انقلاب دائمی نیست، مگر اینکه به آن اضافه شود، گفت: درست مثل این که منبعی را در نظر بگیرید، صد مترمکعب آب دارد. شما شیر را که باز کنید، آب از آن می‌آید، استفاده می‌کنید. ولی باید نگاه کنید که آب منبع در جایی، به ته می‌رسد. یک‌جا می‌بینید که دیگر نیست. من فکر می‌کنم ما در این موقعیت و به سمت این موقعیت حرکت می‌کنیم.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/3/499288/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر