دیـــگه چه خبراذعان به حمایت ریاض از صدام در جنگ با ایران

خبر اول اینکه،بندر بن سلطان رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه ایندیپندنت، به بازگویی برخی مسائل محرمانه رژیم سعودی پرداخته و از جمله گفته که یکی از تصمیمات اشتباه ریاض، حمایت از صدام در جنگ علیه ایران بوده است. به گزارش ایسنا، وی در رابطه با محمدرضا پهلوی گفت: شاه دشمن عاقل ما بود و دشمن عاقل بهتر از دوست نادان است. بندر بن سلطان در ادامه به روابط میان شاه و ملک فیصل، پادشاه اسبق عربستان پرداخت و گفت که شاه می‌خواست بحرین جزئی از ایران باشد اما تلاش‌های عربستان باعث دست کشیدن شاه از بحرین شد. رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در رابطه با جنگ ایران و عراق هم گفت: [امام] روح‌الله خمینی در اقامت اجباری در عراق نزد نظام صدام بود اما با این وجود نوارهای کاست تحریک‌آمیز علیه شاه منتشر می‌کرد، در پی آن شاه، صدام را تهدید کرد و گفت در صورتی که (امام) خمینی را از عراق اخراج نکند، شط‌العرب را اشغال خواهد کرد. او که اکنون دبیر شورای عالی امنیت عربستان است، ادامه می‌دهد: صدام تلاش کرد تا شاه را قانع کند این اقدام را انجام ندهد و گفت که (امام) خمینی را از انتشار چنین نوارهایی منع کنند. بنابراین پافشاری‌های شاه منجر به رفتن (امام) خمینی به پاریس شد. سفیر پیشین عربستان در واشنگتن در رابطه با روابط کشورش با ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم گفت: بعد اینکه (امام) خمینی حکومت را در دست گرفت، عربستان منتظر ماند و هیچ موضعی اتخاذ نکرد تا اینکه وی، عراق و پس از آن کشورهای حاشیه خلیج فارس را تهدید کرد. بندر بن سلطان در ادامه اذعان کرد که در آن لحظه و «بعد از تهدیدات» امام خمینی(ره)، عربستان گزینه اشتباهی را انتخاب کرد و آن حمایت از صدام در جنگ با ایران بود. او گفت که در جریان جنگ ایران و عراق، عربستان مقدمات مذاکراتی محرمانه میان تهران و بغداد در ژنو و سپس در قصر سلطان بن عبدالعزیز، ولیعهد وقت سعودی را فراهم کرد که این مذاکرات انجام گرفت.

 
احتمال انتخاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه

با خبر شدیم که، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: احتمال انتخاب آقای رئیسی برای ریاست قوه قضائیه از همه بیشتر است. محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره احتمال انتصاب آقای رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: درحال حاضر بین اعضا قوه قضائیه و کسانی که در قوه قضائیه مطرح هستند، احتمال انتخاب آقای رئیسی از همه بیشتر است. البته این موضوع هنوز صد درصد قطعی نشده اما احتمال آن بسیار زیاد است. سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی چندی پیش در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به شایعه انتصابش به عنوان رئیس قوه قضائیه در شبکه‌های مجازی گفت: از همان‌هایی که این خبر را منتشر کرده‌اند، بپرسید.

 
لوایح دولت خوب است اما...

خبر رسیده که، این روزها که موضوع لوایح پالرمو و سی اف تی مورد توجه است، به نظر می‌رسد بحث‌ها از حوزه کارشناسی عبور کرده و بخصوص در رسانه‌ها به سوژه‌ای سیاسی و جناحی بدل شده است. بر اساس شنیده‌های «ایران»، یکی از چهره‌های شاخص مخالف این لوایح در نشستی با اذعان به ضرورت پیوستن ایران به این کنوانسیون‌ها و آسیب‌های مترتب بر نپذیرفتن آنها گفته که اگر مخالفت نکنیم، پاسخ طرفداران خود را چه بدهیم؟  سایت عصر ایران هم در یادداشتی با اشاره به اینکه تصویب لوایح یاد شده برای دولت مهم است، نوشته: اصولگرایی ایرانی از یک طرف در نماز جمعه از گوشت 100 هزار تومانی گله می‌کند و همزمان اجازه نمی‌دهد دولت موانع پیش رو برای ارتباط مالی با اروپا را بردارد. انگار گوشت را باید کاشت و انگار نه انگار که گوشت گران شده چون دامدار درگیر خوراک است و خوراک بدون گشایش ارزی تأمین نمی‌شود و گشایش ارزی در گرو کانال مالی است.

 
رحیم پور ازغدی:
دختر و پسر دبستانی هم می‌توانند ازدواج کنند

دست آخر اینکه ، حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره محدودیت سنی ازدواج در اسلام گفت: اسلام می‌گوید به محض اینکه غریزه جنسی بیدار شد، حتی هنوز کامل هم بیدار نشده ازدواج کنید. اصلاً اسلام شرط بلوغ را هم برای ازدواج نگذاشته است. به گزارش «انتخاب»، او ادامه داد: اسلام به قدری با مسأله رابطه دختر و پسر باز برخورد کرده که می‌گوید حتی دختر و پسر دبستانی هم می‌توانند با هم ازدواج کنند. اصلاً حد سنی ندارد؛ نه از این طرف نه از آن طرف. وی افزود: زن و مرد صد ساله هم می‌توانند با هم ازدواج کنند. یک پسربچه هم که مدرسه ابتدایی می‌رود، اسلام منع نکرده. ممکن است بگوید دختر و پسر فعلاً با رابطه عاطفه که هنوز هم رابطه جنسی نشده، می‌توانند زن و شوهر باشند. ازغدی گفت: اصلاً اسلام محدودیت و عقده جنسی ایجاد نکرده. هیچ شرط سنی برای ازدواج نگذاشته. فقط گفته اگر بچه است چون حواسش به حقوق و مصلحتش نیست، ولیّ او نظارت کند که سر او کلاه نرود.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6985/3/499289/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر