اخـــــــبار

تجهیز 66 درصد روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد که در ایام دهه فجر ۱۱۰۰ روستا عمدتاً در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان که قبلاً فاقد پوشش تلفن همراه بودند، تحت پوشش دو اپراتور همراه اول و ایرانسل قرار گرفتند.
به گزارش «ایران»، محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به رشد قابل‌ملاحظه زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم و دوازدهم، تصریح کرد: در حال حاضر همه ۱۲۴۲ شهر کشور تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه است و ۶۶ درصد روستاها به اینترنت پرسرعت مجهز شده‌اند و ۵۸ درصد جاده‌های اصلی و فرعی کشور تحت پوشش 3G و 4G قرارگرفته‌اند و پیش‌بینی می‌شود به لحاظ توسعه‌هایی که انجام‌شده شاخص IDI جهانی ایران که امسال گزارش می‌شود، رشد قابل‌توجهی پیداکرده باشد.
وی افزود: اکنون از مجموع ۶۴ هزار روستا فقط سه درصد روستاها فاقد ارتباط هستند درحالی‌که در زمان انقلاب شاید تنها ۳ درصد روستاها دارای ارتباط بودند.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به برنامه ششم توسعه که دولت را موظف به پوشش ۹۰ درصد روستاهای بالای 20 خانوار به ارتباط کامل (تلفن ثابت، همراه و اینترنت) کرده است، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم قبل از پایان برنامه ششم توسعه برنامه را به هدف برسانیم.
آذری جهرمی با بیان اینکه در دهه فجر امسال ۱۱۰۰ روستای عمدتاً در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان که قبلاً فاقد پوشش تلفن همراه بودند، تحت پوشش دو اپراتور همراه اول و ایرانسل قرار گرفتند، گفت: همچنین سال‌ها پس از خصوصی‌سازی شرکت مخابرات ایران و روند پسرفت تلفن ثابت روستایی، ثبت‌نام تلفن ثابت روستایی توسط این شرکت شروع‌شده که ظرف شش ماه به متقاضیان تلفن ثابت می‌دهد.

ایران پهنای باند اینترنت افغانستان را تأمین می کند

شرکت ارتباطات زیرساخت ایران آمادگی خود را برای تأمین پهنای باند اینترنت افغانستان اعلام کرد.
به گزارش «ایران» در راستای گسترش همکاری‌های ارتباطی و مخابراتی ایران و افغانستان، دو طرف در مراسمی با حضور حمید فتاحی معاون وزیر ارتباطات و رئیس هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، صادق عباسی شاهکوه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و شهزادگل اریوبی وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افغانستان و هیأت همراه وی، درباره توسعه و گسترش همکاری‌های ارتباطی مذاکره کردند.
دراین دیدار طرفین آمادگی خود را برای توسعه همکاری در زمینه ترانزیت ارتباطات بین‌الملل کشورهای همسایه اعلام کردند و همچنین درخصوص تأمین پهنای باند اینترنت افغانستان توسط شرکت ارتباطات زیرساخت برای گسترش همکاری ارتباطی و فنی بین دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.
برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و فنی در حوزه ارتباطات و مخابرات در تهران برای مدیران و کارشناسان کشور افغانستان و همچنین ترانزیت ارتباطات بین‌الملل و ارسال ترافیک به سمت اروپا از دیگر موارد این همکاری‌ها بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6995/6/500628/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر