40 سال انقلاب به روایت عکاسان ایرنا

آلبوم یک انقلاب از تولد تا بلوغ
در قامت آدمی سرد و گرم چشیده کنار پنجره‌ای رو به باغ زمستانی نشسته و امیدوار است به جوانه‌هایی که در پوسته‌ای از انتظار آفتاب بهار رویش دوباره را زمزمه می‌کنند. نیمه بهمن ماه 1397 است و او 40 ساله می‌شود، با حس ایستادن بر قله بلوغ و در حالی که می‌داند زندگی همه آن فراز و فرودها است که از سر گذرانده و سختی‌هایی که ایمان دارد پشت‌شان را به زمین خواهد زد. با این همه آلبوم عکس‌هایی را ورق می‌زند که در هر صفحه آن مقطعی از تاریخ در خاطره‌اش زنده می‌شود؛ تاریخ انقلاب اسلامی که خود او است، با چروک‌های نشسته بر پیشانی‌اش و با کوله‌بار دانایی و تجربه بر شانه‌هایش.
عکس‌ها ثبت حقیقتند، نمی‌توان لبخند پیروزمندانه مردمانی را که مجسمه سیمانی شاهی مستبد را سرنگون کرده‌اند انکار کرد یا بسادگی از کنار صفوف به هم پیوسته راهپیمایانی گذشت که در هر پوشش و سلیقه برای استقلال و آزادی کشورشان همصدا شدند و جمهوری اسلامی را فریاد کردند. فصل اول انقلاب با بازشدن درهای زندان، ریخته شدن برگه‌های رأی در صندوق مردم‌سالاری و پایان فاصله میان مردم و نخبگان سیاسی همان فردایی بود که بهار می‌آمد و با خود آزادی و رهایی می‌آورد. فصلی که با چراغانی کوچه‌ها و خیابان‌های آب و جارو شده و جعبه‌های شیرینی خیلی زود با داغی خون و گلوله درآمیخت.
انقلاب نورسته خیلی زود در درون با بمب‌های دست ساز گروه‌های تروریستی و از بیرون با تجاوز تانک‌ها و هواپیماهای ارتش حکومت بعث عراق مواجه شد. اما دوربین‌ها همچنان ایستادگی قامت مردمانی را ثبت می‌کردند که عشق به وطن و ایمان به آرمان در وجودشان غلیان داشت. بهترین‌هاشان را که به رسم شهادت پر می‌کشیدند بر دست تشییع می‌کردند و با خود زمزمه داشتند: «در مسلخ عشق جز نکو را نکشند» و هر شهیدی سر بر خاک می‌گذاشت مرد و زنی دیگر با مشتی گره کرده، سربند «یاثارالله» و «یا زهرا» بر پیشانی می‌نشاند و به صف مدافعان میهن می‌پیوست.داغ شهیدان، درد جانبازان و دوری اسیران هنوز تازه بود که ایران به سوگ نشست، جامه‌ها سیاه شد و انقلاب مراد و رهبرش را در نوجوانی از دست داد. خیابان‌های شهر که عظیم‌ترین خاطره‌شان از سوگواری بدرقه آیت‌الله محمود طالقانی بود این بار عزادار مردی شدند که یک کشور را سیاه پوش کرد و بعدها که سوگ یاران امام (ره) به خیابان می‌رسید مردم جمعیت را با خاطره آن روزها قیاس کردند. انقلاب اما برای سوگوار ماندن و از دست دادن کنترل امور فرصتی نداشت. باید تدبیر جامعه به رهبر توانمند دیگری سپرده می‌شد که شد.انقلاب در 40 سالگی به تصاویر برجای مانده از تلاش دولتمردانی چشم دوخت که فارغ از کاستی‌ها و مشکلات قدم به قدم او را پیش برده بودند. مردان و زنان سال‌های جنگ که با دست خالی جبهه‌های مقاومت در برابر دشمنی با عقبه چند قاره ایستادند و در پشت جبهه‌ها نگذاشتند سفره مردمان از  ضرورت‌های اصلی زندگی‌شان خالی بماند، دولتمردان سال‌های سازندگی که میراث دار ویرانی‌های برجا مانده از بمب‌ها و موشک‌های فروآمده بر شهرها و تأسیسات صنعتی کشور بودند و بازسازی و توسعه زیرساخت‌های اساسی کشور را در دستور کار قرار دادند و پس از آن ادامه کار را به دولتمردانی سپردند که نه تنها باید توسعه سیاسی و اقتصادی در درون کشور را پیگیری می‌کردند که وظیفه برقراری و بازتعریف گفت و گو میان انقلاب اسلامی و جهان پیرامونش را برعهده داشتند راهی که از دولتی به دولت دیگر سپرده می‌شد و با وجود تغییر سلایق و عقبه سیاسی دولتمردان باید بر مداری واحد پیش می‌رفت.
حالا حاصل همه آن فراز و فرودها، توانایی‌ها و ناتوانی‌ها، کاستی‌ها و مبارزه کردن‌ها خود را در تصاویر دیگری جلوه‌گر می‌سازد. تصاویری از توسعه و آبادانی ایران، ارتقای صنعت و حضور در عرصه فناوری‌هایی که در تنها معدودی از کشورهای جهان به آن دست یافته‌اند و قاب‌های زیبایی از به اهتزاز   درآمدن پرچم  مقدس کشورمان به احترام توانمندی جوانان برومندش در میدان‌های ورزشی.
ایران در چهارمین دهه انقلاب خود به روزهای پیش از انقلاب شبیه نیست برای دنیا و بویژه کشورهای سلطه جویش ایران و انقلاب 40 ساله‌اش رقیب مزاحمی است که باید از پیش افتادن بازش داشت و راه پیش پایش را ناهموار کرد. حکایت این روزهای باغ که برای بهاری دوباره با سردی مشکلات رو در روست و به رویش بهار امیدوار.آلبوم عکس‌های انقلاب اما میراث ارزشمندی است. حاصل  ایستادن و شجاعت هنرمندانی که گاه در صعب‌ترین و خطیرترین صحنه‌ها به جای گریختن ایستاده‌اند و  دست‌شان را بر ماشه ثبت تاریخ فشرده‌اند.تصاویری که صفحات این هفته ایران جمعه به آنها مزین شده است حاصل تلاش 40 ساله عکاسان پر تلاش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) است. گنجینه مستند تاریخی که هیچ رقابت سیاسی بر آن اثر گذار نیست و ایران تنها بازنشر دهنده اندکی از آن است. یاد عکاسان شهید و درگذشته ایرنا گرامی باد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6995/9/500630/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر