دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با استقبال از توافق جدید بانکی دو کشور:

ایران جای ترکیه را در عراق گرفت

سهیلا یادگاری
خبرنگار
ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به صادرکنندگان برای برگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی، مشکلاتی برای صادرکنندگان بویژه صادرکنندگان کالا به عراق، که بخش بزرگی از صادرکنندگان را شامل می‌شود، به وجود آورد. صادرکنندگان به این موضوع اشاره می‌کردند که وقتی معاملات با عراق براساس ریال انجام می‌شود بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر الزام شرکت‌های ایرانی به صادرات محصولات به عراق به‌طور ارزی، مشکلات دیگر پیش‌ پای صادرکنندگان قرار داده است. برای حل مشکل انتقال ارز ناشی از صادرات به عراق روز گذشته رئیسان کل بانک‌های مرکزی ایران و عراق علاوه بر تعیین مکانیزم پرداخت مالی بین دو کشور، توافق کردند تا مشکلات مربوط به انتقال و بازگشت درآمدهای ارزی صادرکنندگان به عراق نیز برطرف شود. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت: طبق توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران، حساب‌های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب‌ها انجام شود. شرکت‌های عراقی هم می‌توانند در بانک‌های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.
سیدحمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق توافق بانکی ایران و عراق را نویدبخش ادامه روند صعودی صادرات به عراق دانست و گفت: صادرات کالایی ایران به عراق از صادرات ترکیه پیشی گرفته است.
صادرات رونق می‌گیرد
حسینی با اشاره به مشکلاتی که صادر‌کنندگان در انتقال ارز به کشور داشتند، گفت: سیستمی که بانک مرکزی تعریف کرده تا بر اساس آن صادر‌کننده ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما عرضه کند و متقاضی پیدا شود و آن ارز را خریداری کند عملاً برای تجارت با عراق کاربرد نداشت چون سیستم بانکی عراق با ما همکاری نمی‌کرد. بسیاری از صادر‌کنندگان در بانک‌های عراقی حسابی نداشتند و کسی علاقه‌مند نبود ارز دینار را بخرد چون دینار عراق جزء ارزهای رسمی کشور نبود. حسینی افزود: برای حل این مشکل صادرکنندگان معمولاً ارزشان را به صراف یا خریدار عراقی می‌دادند و صادرکننده ریالش را در ایران دریافت می‌کرد. به بانک مرکزی پیشنهاد دادیم اگر دنبال این هستید که ارز حاصل از صادرات برگردد باید برنامه‌ریزی کنید خودتان ارز را خریداری و جمع‌آوری کنید؛ بانک مرکزی در نهایت پذیرفت تا بانک‌های ایرانی در عراق فعال شوند و شعب بانک‌ها نسبت به خرید ارز دینار از صادر‌کننده ایرانی یا واردکننده عراقی اقدام کنند و در مقابل شعبه‌های بانک‌های ایرانی در عراق ریال را به صادر‌کننده بدهند و تعهد صادرکننده با تحویل ارز، عمدتاً دینار، به بانک‌های ایرانی در عراق پاس شود و باقی ارزها در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد.
بازگشت پول صادرات برق و گاز
طبق توافق انجام شده میان بانک مرکزی ایران و عراق، قرار است بانک مرکزی ایران، حساب‌های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب‌ها انجام شود. حسینی با اشاره به این موضوع گفت:عراق برای پرداخت بدهی خود به ایران آمادگی داشت؛ این کشور آمادگی داشت بدهی را به‌صورت دینار پرداخت کند اما ایران از پذیرفتن آن اجتناب می‌کرد ما می‌گفتیم چون قراردادهای برق دلاری است و قرارداد گاز یورویی است پس عراق باید بدهی را به‌صورت یورویی یا دلاری پرداخت کند اما به‌خاطر موضوع تحریم عراق نمی‌توانست پول را به‌صورت یورو بپردازد با ساز و کار جدید دینار عراق را می‌گیریم و دینار عراق ارز معتبری است و با همکاری بانک‌های ایرانی و عراقی می‌توانیم دینار را در عراق تبدیل کنیم و برای واردات از آن استفاده کنیم.
کاهش قاچاق با سازو کار جدید
حسینی با اشاره به مبادلات تجاری ایران و عراق گفت: در 10 ماه گذشته بیشتر از 7 و نیم میلیارد دلار صادرات به عراق انجام شده و میزان صادرات 44 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. با توجه به آمار در سال 2018 توانستیم در صادرات کالا به عراق جای ترکیه را بگیریم که شاهکار است. صادرات کالای ترکیه به عراق در این سال 7 میلیارد و 355 میلیون دلار بوده در حالی که آمار ما 8 میلیارد و 755میلیون دلار است. حسینی افزایش صادرات به عراق را اینگونه توضیح داد که سهم ما در بازار عراق روند صعودی دارد با حل مشکلات ما دوباره شاهد اوج‌گیری صادرات به عراق در این ماه و ماه آینده خواهیم بود. امیدواریم امسال به صادرات 9 میلیون دلار برسیم در حالی که این عدد سال گذشته 6 میلیارد و 400 میلیون دلار بود به این ترتیب صادرات ما به عراق به 50 درصد می‌رسد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6995/4/500683/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر