دروغ سامری


ندا آکیش خبرنگار 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا روز سه‌شنبه به وقت واشنگتن در سخنرانی سالانه خود بی‌توجه به توصیه‌های مشاوران و هم حزبی هایش، به جای ایراد یک سخنرانی آرام و وحدت آفرین بر مواضع افراطی خود درباره مهاجران، دیوار مرزی جنجالی، ایران، ونزوئلا، کره شمالی و... تأکید کرد.
به گزارش رسانه‌های امریکایی او گفت: در حالی که ما مشغول صحبت هستیم، کاروان‌های بزرگی در حال حرکت به سمت امریکا هستند. ما به تازگی شنیده‌ایم که شهرهای مکزیک به منظور بیرون راندن مهاجران غیرقانونی از جمع خود، اتوبوس‌ها و کامیون‌هایی را به خدمت گرفتند که این افراد را به سمت کشور ما می‌آورند و به سمت مناطقی حرکت می‌‌دهند که امنیت مرزی اندکی در آن وجود دارد. ترامپ افزود: من دستور دادم سه هزار و ۷۵۰ نیروی دیگر به مرزهای جنوبی کشورمان بروند تا مرزها را در مقابل هجوم این افراد آماده سازند.
رئیس جمهوری امریکا بی‌توجه به گزارش سازمان‌های اطلاعاتی کشورش و نگرانی‌هایی که همچنان درباره فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در دو حزب دموکرات و جمهوریخواه وجود دارد، از سیاست خارجی خود درباره این کشور دفاع کرد و گفت: در چارچوب دیپلماسی جسورانه جدید خود به تلاش تاریخی در راستای تحقق صلح در شبه جزیره کره ادامه می‌دهیم. اگر من رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده نبودم، به نظرم ما در حال حاضر در جنگی بزرگ با کره شمالی می‌بودیم. کارهای بسیاری برای انجام باقی مانده است، اما رابطه من با کیم جونگ اون، رابطه خوبی است. من و کیم جونگ اون بار دیگر در ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام دیدار خواهیم کرد. این در حالی است که اخیراً سازمان ملل تأکید کرده بود کره شمالی کماکان به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و مذاکرات دور نخست ترامپ و اون تأثیری در فعالیت‌های هسته‌ای این کشور نداشته است.
دفاع ترامپ از فعالیت‌های دیپلماتیک با کره شمالی در حالی رقم خورد که او در سخنرانی سالانه خود به ادعاهای بی‌اساس‌اش درباره ایران ادامه داد و تمام تلاش‌های دیپلماتیک رئیس جمهوری سابق و 5 قدرت برتر جهان که به توافق برجام منجر شده بود را زیر سؤال برد. او با تکرار لفاظی‌های همیشگی خود علیه ایران، تهران را متهم به حمایت از تروریسم کرد و مدعی شد: دولت من قاطعانه با ایران مقابله می‌کند. من برای حصول اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا نکند، امریکا را از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار با ایران خارج کردم. پاییز گذشته ما شدیدترین تحریم‌های قابل اعمال را وضع کردیم. ما از رژیمی که «مرگ بر امریکا» شعار می‌دهد و مردم یهود را به نسل کشی تهدید می‌کند، چشم بر نخواهیم داشت.
رئیس جمهوری امریکا به تحولات ونزوئلا نیز پرداخت و در این باره گفت‌: امریکا دو هفته پیش رسماً دولت مشروع ونزوئلا و رئیس جمهوری موقت آن یعنی خوآن گوآیدو را به رسمیت شناخت. ما در راستای تحقق درخواست شرافتمندانه مردم ونزوئلا برای دستیابی به آزادی در کنار آنها هستیم و اقدامات خشونت‌طلبانه رژیم مادورو را محکوم می‌کنیم؛ رژیمی که سیاست‌های سوسیالیست آن، یک ملت را از ثروتمندترین ملت در امریکای جنوبی به فقر و ناامیدی محض کشانده است.

​​​​​​​پاسخ ظریف به ادعاهای ترامپ علیه ایران
سخنان توهین‌آمیز رئیس جمهوری امریکا درباره ایران از سوی محمد جواد ظریف پاسخ داده شد. دونالد ترامپ بامداد چهارشنبه در دومین سخنرانی خود در کنگره در نطق سالانه خود جمهوری اسلامی ایران را هدف سخنان عتاب آلود خود قرار داد و مدعی شد، ایران بزرگترین حامی تروریسم در دنیاست. ترامپ با اشاره به اینکه«ما از حکومتی که شعار مرگ بر امریکا می‌دهد و به نسل کشی یهودیان تهدید می‌کند چشم بر نخواهیم داشت»، ادعا کرد که برای اطمینان از آن که این نظام هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند امریکا را از توافق هسته‌ای فاجعه‌آمیز خارج و شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرده است.
محمد جواد ظریف ساعاتی پس از این اظهارات خصومت جویانه ترامپ در توئیتی گفته است: «ایرانی‌ها شامل هموطنان یهودی‌ ما در حال جشن گرفتن 40 سال پیشرفت علیرغم فشارهای امریکا هستند. این در حالی است که دونالد ترامپ باز هم اتهاماتی را به ما نسبت می‌دهد. خصومت امریکا آن را به سمت حمایت از دیکتاتورها، آدم‌کش‌ها و افراط‌ گرایانی هدایت کرده است که تنها ویرانی برای منطقه ما به بار آورده‌اند».

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6994/2/500717/2
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر