اخبـــار
عناوین رشته های بدون کنکور اعلام شد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: عناوین رشته‌های بدون کنکور دیشب روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و ثبت نام در این رشته‌ها از ۲۰ اسفند آغاز می‌شود.  به گزارش «ایران»،  ابراهیم خدایی دیروز در نشست خبری که خود با اعلام این خبر تأکید کرد: اسامی رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی در ۲۸۱ عنوان رشته محل با ۵۵۰ هزار ظرفیت ۱۷ بهمن ماه اعلام می‌شود. داوطلبان می‌توانند از ۲۰ اسفندماه تا ۶ شهریور ماه برای پذیرش مهر ۹۸ در این رشته‌ها اقدام کنند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی رشته و همچنین ثبت نام برای پذیرش بدون کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می‌شود.داوطلبان در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارند و می‌توانند تا ۱۰۰ کدرشته را انتخاب کنند.
خدایی گفت: ۲۰ درصد ظرفیت این نوع پذیرش روزانه و ۵۰ درصد ظرفیت شبانه است. اما بیشتر ظرفیت شهریه پردازها به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد.رشته‌های دانشگاه آزاد در این مجموعه رشته‌ها نیستند. در حال حاضر رشته‌های این دانشگاه به شورای گسترش دانشگاه‌ها برای تایید ارسال شده است که پس از تایید تا تاریخ ۲۰ اسفند به این مجموعه اضافه می‌شود.
رئیس سازمان سنجش یادآور شد: دانشگاه‌ها از ۶ شهریور ۹۸ سیستم پذیرش را می‌بندند و سیستم پردازش را آغاز می‌کنند و در آن زمان بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دیپلم و تمامی ضوابط و سهمیه‌های قانونی پذیرش مشروط را انجام می‌دهند. سپس با داوطلب تماس می‌گیرند و در نهایت داوطلب مختار است بین پذیرش با آزمون یا بدون آزمون تصمیم بگیرد و در این زمان هزینه ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پرداخت کند.
وی گفت: بازه زمانی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸ انتخاب شده است و تا آن زمان کنکور سراسری هم برگزار می‌شود. داوطلب در صورتی که علاقه‌مند به شرکت در کنکور باشد می‌تواند کارنامه خود را مشاهده کند و در نهایت تصمیم بگیرد. این مسیر به تدریج در سال آینده بیشتر تقویت می‌شود و داوطلبانی که دوست ندارند در استرس کنکور قرار بگیرند می‌توانند از این مسیر برای ورود به دانشگاه استفاده کنند. به این دلیل که دانش‌آموزان تا خردادماه معدل و نمره سوابق تحصیلی ندارند پیش‌بینی می‌شود که این دسته از داوطلبان از مردادماه ۹۸ به بعد در پذیرش سوابق تحصیلی شرکت کنند.
خدایی گفت: دانشگاه‌ها باید در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی تمامی ضوابط و سهمیه‌های قانونی را رعایت کنند و برای انجام درست این موضوع دستورالعمل اجرایی تهیه کردیم که به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود. همچنین جلسه توجیهی برای دانشگاه‌ها خواهیم داشت تا این شیوه پذیرش را بدون اشکال اجرا کنند.مسئولیت نظارت بر این مسیر پذیرش بر عهده سازمان سنجش است و سازمان سنجش بر روند پذیرش دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی نظارت خواهد کرد.

اختصاص ۳۰ درصد بودجه سال آینده شهرداری تهران به توسعه حمل و نقل عمومی

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با بیان این‌که در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۸ شهرداری تهران به موضوع حمل و نقل و ترافیک توجه ویژه‌ای شده است، گفت: در بودجه پیشنهادی سال آینده، بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی در بخش حمل و نقل و ترافیک پیش‌بینی شده است.
سکینه اشرفی با اشاره به تقدیم لایحه ۱۸ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران در سال ۹۸ به شورای شهر تهران به ایسنا گفت: از موضوعاتی که در این لایحه می‌توان به آن اشاره کرد این است که حدود ۳۰ درصد از منابع بودجه سال آینده که بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود، برای اعتبارات تملک دارایی‌هایی سرمایه‌ای و مالی در بخش حمل و نقل و ترافیک در نظر گرفته شده است. به گفته اشرفی، از مبالغ اختصاص داده شده برای بخش حمل و نقل و ترافیک، حدود سه چهارم آن برای توسعه حمل و نقل ریلی و یک چهارم آن برای توسعه حمل و نقل غیرریلی در نظر گرفته شده است.
معاون شهردار تهران اظهارکرد: در بودجه سال آینده، رقم اعتبار پیش‌بینی شده برای توسعه بخش حمل و نقل ریلی در مجموع حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد شده است که برای توسعه و ساماندهی خطوط فعلی و احداث و توسعه خطوط در حال ساخت هزینه خواهد شد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6995/21/500756/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر