نگهداری سالمندان به جای آسایشگاه در خانه‌های معمولی




خانه‌های حمایتی سالمندان باهدف تغییر محل زندگی سالمندان از آسایشگاه به خانه‌هایی شبیه خانه‌های معمولی و بازتوانی روانی سالمندان راه‌اندازی شده است.
«فاطمه‌زهرا توکلی»، مدیرکل بهزیستی لرستان در آیین افتتاح خانه‌های حمایتی سالمندان صدیق شهرستان خرم‌آباد به ایسنا، افزود: با توجه به تغییر استراتژی و رویکرد سازمان از نگهداری سالمندان و معلولان در مراکز کوچک و خانه‌های حمایتی به جای مؤسسات و مراکز آسایشگاهی، خانه‌های حمایتی سالمندان جهت ارتقای کیفیت زندگی و اعتمادبه‌نفس و کاهش وابستگی به دیگران و ارزیابی میزان توانمندی فرد سالمند، رویارویی با مشکلات و آماده‌سازی سالمندان برای ورود مجدد به خانواده و جامعه و در فضای مشابه محیط خانواده ایجاد شده‌ است.
وی با اشاره به اینکه خانه‌های حمایتی سالمندان در خرم‌آباد دومین خانه در سطح کشور است که با اعتباری بالغ‌بر ۲ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده، افزود: در لرستان ۳ مرکز شبانه‌روزی سالمندان در استان فعال است که مرکز صدیق بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مرکز است.
این مقام مسئول یادآور شد: در آسایشگاه‌های سالمندان، سالمندان با انواع مسائل و مشکلات دوران سالمندی نظیر آلزایمر، فلج‌های ناشی از سکته‌ها و … کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و بودن سالمندان سالم اما فاقد سرپرست مؤثر در کنار سالمندان دارای بیماری و معلولیت، سبب افسردگی و مشکلات روحی می‌شود.
توکلی وجود خانه‌های حمایتی را کمک به استقلال سالمندان و ارتقای بهداشت روانی آنان برشمرد و گفت: سازمان بهزیستی در راستای وظایف بسیار گسترده‌ای که دارد نیازمند حمایت و همکاری خیرین عزیز است.
مدیرکل بهزیستی لرستان با بیان اینکه خیر فقط پول نیست، افزود: خیر می‌تواند تفکر، اندیشه یا انرژی مثبتی باشد که یک فرد به‌صورت داوطلبانه می‌تواند در اختیار همنوعان خود  قرار دهد.


آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/20/500812/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر