رو ی خط خبر

کارگاه بین‌المللی معماری خشتی در یزد دایر شد

نخستین کارگاه بین‌المللی «معماری خشتی، شهر میراث جهانی یزد» به مدت یک هفته با رویکرد بررسی مشکلات و چالش‌های حفاظت این شهر تاریخی در دانشگاه یزد آغاز به‌کارکرد.
به‌گزارش ایرنا، این کارگاه با حضور تعدادی از استادان معماری و شهرسازی کشور برگزار و در پایان به شرکت‌کنندگان گواهینامه معتبر اعطا می‌شود. «یوکا یوکیلیتو» استاد مشاور مدیرکل و نماینده مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی «ایکروم»، «ماریانا کوریا» رئیس کمیته علمی جهانی میراث معماری خشتی در شورای بین‌المللی ابنیه و محوطه‌ها «ایکوموس» و «محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از مدرسان این کارگاه هستند. ایکروم نهادی است که باهدف حفاظت از میراث فرهنگی جهان از طریق آموزش، اطلاع‌رسانی، پژوهش، همکاری و برنامه‌های حمایتی و افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و ظرافت میراث فرهنگی تأسیس‌شده است. ایکوموس، تشکل غیردولتی و مهم‌ترین مرجع بین‌المللی است که درزمینه حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کند.
کارگاه یادشده به همت معاونت معماری و شهرسازی شهرداری یزد تشکیل شد و تا 27 بهمن‌ماه ادامه دارد. سکونتگاه‌های استان یزد 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی دارد و یزد به‌عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم 5 هزار هکتار است.

بهره برداری از زائربر برقی ایرانی در مشهد

خادمیاران متخصص حرم مطهر رضوی نخستین زائربر برقی ایرانی را با عنوان «زائربر فجر ثامن» تولید کردند.
«محمد صدقی» مدیر اداره روشنایی و خدمات فنی حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: خادمیاران رضوی با ساخت این زائربر، انحصار این محصول توسط شرکت‌های خارجی را شکستند.
وی اظهار داشت: صد درصد قطعات این خودرو داخلی است که خادمیاران آنها را از شرکت‌های تولیدی مختلف خریداری کردند. قطعات این زائربر برقی از دو بخش مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده که توان ساخت همه این قطعات در داخل کشور وجود دارد. صدقی افزود: دانشگاه امام رضا(ع) توان ساخت برد الکترونیکی این زائربر را دارد و شهرک صنعتی مشهد و شهرک صنعتی اصفهان نیز نسبت به ساخت موتور پنج کیلو وات دی.سی آن اعلام آمادگی کرده‌اند. وی با اشاره به وجود 80 زائربر برقی در حرم مطهر رضوی، اظهار داشت: این دستگاه‌ها وارداتی هستند و برای نخستین بار است که مهندسان ایرانی مشابه این دستگاه‌ها را با بهره‌گیری از توان و دانش داخلی و با کیفیت بهتر ساخته‌اند. قیمت هر زائربر برقی وارداتی 25 تا 30 هزار دلار است در حالی که قیمت تمام شده زائربر برقی  فجر ثامن 5هزار دلار و معادل 16 تا 20 درصد قیمت مشابه خارجی است. صدقی افزود: مسافت طی شده توسط زائربر ثامن در هر بار شارژ دستگاه، 100 کیلومتر است، اما مشابه خارجی آن توان طی مسافت 80 کیلومتر را در هر بار شارژ دارد.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/20/500815/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر