اخبـــار
مشارکت هندی‌ها در مرمت معبد هندوها در بندرعباس

بر اساس توافق صورت گرفته میان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان و سفارت هندوستان مقرر شد، شرکت‌های هندی در مرمت معبد هندوهای بندرعباس مشارکت کنند.
به گزارش ایرنا، «رضا برومند» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در حاشیه نشست مشترک با «داویش اوتام»، جانشین سفیر هندوستان در تهران، افزود: طرح مطالعات مرمت، بازسازی و زیبا‌سازی معبد هندوها توسط این اداره کل تدوین و برای اجرا تحویل سفارت هندوستان در ایران می‌شود. وی تصریح کرد: بسیاری از آداب و رسوم و فرهنگ مردم هرمزگان با هندوستان مطابقت دارد که در این زمینه می‌توان به لباس، غذا و موسیقی اشاره کرد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اظهار داشت: برگزاری جشنواره فرهنگی هند بهانه‌ای برای نزدیکی فرهنگ‌ها است و این جشنواره در بندرعباس با استقبال خوبی رو به رو خواهد شد و سعی داریم میزبان خوبی باشیم. برومند ادامه داد: هرمزگان با 900 کیلومتر ساحل و 14 جزیره از شرایط منحصر به فردی برای گردشگری دریایی برخوردار است و این استان دروازه جدیدی را برای اقتصاد بخصوص اقتصاد گردشگری دریایی به روی کشور و دنیا خواهد گشود‌.

سرریز سد «دانشمند» در مرز گنبدکاووس

به‌دلیل بارش‌های مناسب سال زراعی جاری، اکنون کل حجم 17.5 میلیون متر مکعبی سد «دانشمند» در منطقه مرزی «داشلی برون» گنبدکاووس تکمیل و آب آن سرریز شده است.
«حسین قنبری» مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش در شرق گلستان در گفت‌و‌گو با ایرنا، افزود: اکنون سرریز این سد که 4 تا 5 متر مکعب در ثانیه است، از طریق کانال خاکی به سمت تالاب بین‌المللی آلاگل هدایت می‌شود تا هدر نرود. قنبری اضافه کرد: اکنون آب خوبی ناشی از بارش‌ها در مناطق بالادست رودخانه اترک در این رودخانه مرزی درجریان است که بخشی از آن به سمت تالاب‌ها و آب بندان‌های محلی هدایت شده و ذخیره می‌شود. وی گفت: حجم آبگیری انجام شده سال زراعی جاری در سد دانشمند بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس در شرایطی رخ داد که سال گذشته این سد به‌دلیل کاهش بارش‌ها و نیز خشکسالی، خشک شده بود. در همین ارتباط، چند روز پیش هواشناسی گنبدکاووس میزان بارش‌ها درسال زراعی جاری دراین شهرستان را 282.5 میلی متر اعلام کرد که 55 درصد درمقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

راه اندازی بزرگترین کارخانه تولید داروی جنوب شرق در رفسنجان

طی 23 سال تلاش، بزرگترین کارخانه تولید داروی جنوب شرق کشور با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال که بخشی از آن به‌صورت ارزی در قالب 700هزار یورو تأمین شده، در شهرستان رفسنجان استان کرمان ساخته شد.
به گزارش ایرنا، «حسین محمدی» مدیرعامل این کارخانه بیان کرد: کارخانه مذکور در سال 74 ثبت سازمان غذا و دارو شد و از سال 88 فعالیت خود را آغاز کرد و نیز در سال 92 برای راه‌اندازی آن، کارها تا تکمیل نهایی به سرعت پیش رفت. وی گفت: این کارخانه در زمینی به مساحت 28 هزار متر مربع احداث شده که از این میزان 2 هزار و 500مترمربع زیربنای ساختمان کارخانه است و انواع قرص، کرم و اقلام دارویی در این کارخانه تولید می‌شود. در این کارخانه به‌صورت مستقیم برای 60 نفر متخصص و غیرمتخصص به طور مستقیم و برای 300 نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی می‌شود. «احمد انارکی محمدی» نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به راه‌اندازی این کارخانه، افزود: عملیات پروژه 7 مگاواتی خورشیدی نیز با اعتبار 11میلیون یورو در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان آغاز شده و در تیرماه سال آینده بهره‌برداری می‌شود. وی تأکید کرد: باید از زیرساخت نیروی خورشیدی بهره گرفت، به‌دلیل ارزان بودن برق در کشور نتوانستیم در بخش انرژی‌های پاک بهره‌مند شویم و باید از این موهبت استفاده و انرژی‌های نو را به مدار وارد کرد.

واگذاری 5 هزار واحد مسکونی به خانوارهای دارای 2 معلول

در اجرای تفاهمنامه پنج جانبه سازمان بهزیستی با بنیاد مسکن، سازمان ملی زمین و مسکن، خیران مسکن ساز و بنیاد مستضعفان، 5هزار واحد مسکونی به خانواده‌های دارای 2 معلول و بیشتر واگذار شده است.
به گزارش ایرنا، «وحید قبادی راد» رئیس سازمان بهزیستی در بوشهر افزود: در زمان حاضر 6هزار و 800 واحد مسکونی با پیشرفت 30 تا 60 درصد در دست ساخت است. همچنین 2هزار و 200 خانوار دارای 2 معلول از این گروه در نوبت دریافت مسکن هستند. قبادی راد اضافه کرد: براساس بررسی‌های انجام شده در سال 94، 14 هزار خانوار دارای 2 معلول در کشور شناسایی شده که از این شمار 7 هزار و 500 خانوار در شهرها و مابقی در روستاها سکونت دارند. رئیس سازمان بهزیستی بیان کرد: از اول دولت تدبیر و امید 67 هزار مسکن برای مددجویان زیر پوشش بهزیستی آماده‌سازی و واگذار شده و53 هزار واحد مسکونی در دست احداث است. در زمان حاضر 113هزار خانوار مددجوی بهزیستی پشت نوبت دریافت مسکن هستند که انتظار می‌رود خیران و سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در اجرای مسئولیت اجتماعی همانند تفاهمنامه تأمین مسکن خانوارهای دارای 2 معلول بتوانیم مشکل مسکن سایر مددجویان بهزیستی را در 2 سال آینده برطرف کنیم. وی بیان کرد: امسال 265 واحد مسکونی در استان بوشهر برای خانوارهای دارای 2 معلول واگذار و 117 خانوار هم پشت نوبت هستند. قبادی راد گفت: براساس تفاهم با استانداری بوشهر قرار است با مشارکت خیران، استانداری و سایر دستگاه‌های اجرایی پروژه تأمین مسکن برای 300 خانوار در این استان اجرا شود.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/20/500817/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر