نیروهای سوریه دمکراتیک، ارتش سوریه و ارتش فرانسه به جنگ زبده‌ترین افراد بازمانده داعش رفتند

جنگ با داعش در مرحله نهایی

ندا آکیش
خبرنگار
حدود دو ماه پیش (19 دسامبر 2017) دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به صورت زودهنگام و شتابزده شکست کامل گروه تروریستی داعش را رسماً اعلام کرد. اما اکنون با آغاز مأموریت نظامی نیروهای سوریه دمکراتیک، ارتش فرانسه و ارتش سوریه از سه جهت علیه شبکه‌های کوچک اما پرتعداد و پراکنده داعش در خاک سوریه که به گفته جوزف ووتل، فرمانده نیروهای امریکایی در سوریه شمارشان ممکن است به هزاران نفر هم برسد، شکست کامل داعش هرچند ممکن اما همچنان در فاصله‌ای دور از آنچه ترامپ مدعی شده بود، دیده می‌شود؛ حتی اگر برخی رسانه‌ها از جمله گاردین از وقوع کودتای نافرجام درون تشکیلات داعش برای کشتن ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه تروریستی خبر بدهند.
در حالی که سران سه کشور روسیه، ایران و ترکیه برای برپایی نشست روز پنجشنبه در سوچی آماده می‌شوند تا درباره سه پرونده سیاسی مهم پر کردن خلأ بعد از عقب نشینی امریکا از سوریه، سرنوشت «مثلث شمال» سوریه و کمیته قانون اساسی به مذاکره بنشینند، در داخل سوریه نیز نبردهای نظامی علیه داعش ادامه دارد. به گزارش فرانس 24، نیروهای سوریه دموکراتیک شنبه شب گذشته عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه شبکه‌های پراکنده داعش در شرق سوریه آغاز کردند و روز یکشنبه مصطفی بالی، سخنگوی این نیروها از فروپاشی 41 مقر داعش در این عملیات خبر داد و گفت، در چند هفته گذشته 20 هزار غیرنظامی که در روستای باغوز در استان شرقی دیرالزور در محاصره داعش بودند از روستا خارج شدند و زمینه برای عملیات نظامی علیه تروریست‌های داعش فراهم شد. این مقام نیروهای سوریه دمکراتیک با بیان این مطلب که روز یکشنبه عملیات نظامی سنگین در روستای باغوز علیه داعش جریان داشت، درباره زمان پایان این عملیات سکوت کرد. علاوه بر نیروهای سوریه دمکراتیک که عملیات پاکسازی بازمانده‌های داعش در شرق سوریه را آغاز کرده‌اند، ارتش فرانسه نیز از انتقال تجهیزات جنگی خود به خاک عراق در نزدیکی مرز سوریه برای حمایت تسلیحاتی از نیروهای سوریه دمکراتیک در مبارزه با داعش خبر داد و اعلام کرد «تنها 10 کیلومتر با خط مقدم جنگ با داعش در خاک سوریه فاصله داریم». فلورنس پارلی، یک مقام وزارت دفاع فرانسه که از عملیات ارتش فرانسه در خاک عراق برای جنگ با داعشی‌های مستقر در خاک سوریه بازدید کرده است، با بیان این مطلب که «پایان کار نزدیک است» گفت: تروریست‌های داعش فاقد رهبری، کانال‌های ارتباطی و به صورت پراکنده هستند و در آستانه نابودی هستند. پس بیایید این جنگ را تمام کنیم. اما جدا از عملیاتی که کردهای سوریه و ارتش فرانسه از شمال سوریه و مرزهای عراق با سوریه آغاز کرده‌اند، ارتش سوریه نیز عملیات نظامی علیه بقایای تروریست‌های داعش را در جنوب غرب دمشق با جدیت دنبال می‌کنند و بنا بر آخرین خبر‌ها، نیرو‌های گروه زرهی اول ارتش سوریه در محور منطقه «تلول الصفاء» عملیات جست و جوی منطقه به منطقه برای نابودی تروریست‌های داعش را در دستور کار دارند. نیرو‌های ارتش سوریه امسال در جریان عملیات ۵ ماهه در منطقه تلول الصفاء در جنوب غرب استان دمشق موفق شدند ۸۵۰ تن از عناصر تروریستی داعش را به هلاکت برسانند.
قیام داعشی‌های خارجی علیه ابوبکر بغدادی
اما روزهای بد داعش در سوریه به عملیات سه گانه کردها، فرانسه و سوریه ختم نمی‌شود، در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها از جمله سایت روزنامه انگلیسی گاردین از اختلاف‌های جدی بین داعشی‌ها خبر دادند و نشانه‌های فشارهای داخلی فزاینده در داخل این گروه تروریستی را وقوع کودتایی علیه ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش برآورد کردند. به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین این کودتای نافرجام از سوی داعشی‌های خارجی بویژه داعشی‌های تونسی الاصل به وقوع پیوست. این روزنامه به نقل از حمدان، یک شاهد عینی این واقعه نوشت، اعضای خارجی داعش پس از آن‌که در مبارزه دو روزه خود با محافظان بغدادی شکست خوردند و نتوانستند از سد محافظان بگذرند و رهبر داعش را بکشند، همگی اعدام شدند. این شاهد عینی 53 ساله به گاردین گفت، درگیری‌های داخلی نیروهای داعشی در ماه سپتامبر در روستای کشما در مجاورت روستای باغوز رخ داد و بغدادی در ماه سپتامبر در این روستا بود. من با چشمان خودم او را دیدم. درگیری‌ها خیلی شدید بود. خیلی‌ها [داعشی ها] کشته شدند. سپس بغدادی به روستای باغوز منتقل و در اوایل ژانویه از آنجا به جای دیگری برده شد.
به گفته یک مقام نظامی ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه، اواسط سپتامبر بود که درگیری‌های داخلی داعش شدت گرفت و تلاش‌های بسیاری برای کشتن یا دستگیری بغدادی انجام شد که ناکام بود.  وی تأکید کرد: ما فکر نمی‌کنیم که بغدادی اکنون در روستای باغوز باشد. جمله آخر این مقام نظامی کرد در واقع پاسخ به رسانه‌ها بود که به نقل از یک منبع مطلع نیروهای کرد «سوریه دمکراتیک» نوشته بودند: ابوبکر بغدادی هم‌اکنون تحت محاصره شدید نیروهای ویژه امریکا در شرق فرات است.
هشدار  آنگلا مرکل
مجموع این تحولات میدانی نشان می‌دهد هنوز تا شکست کامل داعش فاصله زیاد است. برخلاف ترامپ که می‌خواهد با اعلام زودهنگام شکست داعش بهره برداری‌های انتخاباتی خود را بکند، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خوب می‌داند، داعش هنوز یک خطر جدی است. از این رو، او در مراسم افتتاحیه مقر آژانس اطلاعات خارجی این کشور در برلین گفت، داعش شکست نخورده و پس از آن‌که سرزمین‌های تحت کنترل خود در سوریه را از دست داده، در حال تبدیل شدن به یک نیروی نامتراکم است که بی‌تردید یک تهدید محسوب می‌شود. آنگلا مرکل در حالی از تهدید داعش سخن گفته که ژنرال جوزف ووتل، فرمانده فرماندهی مرکزی امریکا اعلام کرد، احتمالاً عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه طبق دستور ترامپ ظرف هفته‌های آینده آغاز می‌شود. او پیشتر خبر داده بود شمار نیروهای داعش در سوریه و عراق ممکن است به نزدیک به دو هزار نفر هم برسد.
نشست مهم پنجشنبه
ترامپ در حالی به دنبال بهره‌برداری انتخاباتی از شکست داعش است که به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، از زمان اعلام عقب نشینی نیروهای امریکایی از سوریه از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، تماس‌ها میان طرف‌های بحران سوریه برای اتخاذ اقداماتی جهت پر کردن خلأ بعد از عقب نشینی امریکا افزایش یافته است و در همین ارتباط قرار است روز پنجشنبه سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در سوچی نشستی با سه پرونده مهم پر کردن خلأ بعد از عقب نشینی امریکا از سوریه، سرنوشت «مثلث شمال» سوریه و کمیته قانون اساسی برگزار کنند. مسکو، آنکارا و تهران درباره اوضاع ادلب، حلب، لاذقیه و حماة که به «مثلث شمال» معروف است دیدگاه‌های متفاوتی دارند اما این سه کشور ناظر روند آستانه درباره الحاق این مناطق به توافقنامه مناطق کاهش تنش اتفاق نظر دارند. در مورد کمیته قانون اساسی سوریه نیز کشورهای ضامن آستانه همچنان گزینه اصلاح قانون اساسی را به عنوان آغازی برای حل سیاسی بحران در این کشور در نظر دارند. رویکردهای مختلف روسیه، ترکیه و ایران در قبال هر کدام از این سه پرونده احتمالاً منجر به انجام معامله‌هایی میان این سه طرف خواهد شد. یکی از سناریوها این است که مسکو به عملیات محدودی در ادلب و دادن وقت بیشتر به آنکارا در ازای انعطاف پذیری ترکیه درباره کمیته قانون اساسی اکتفا کند اما مسأله مهم‌تر این است که آنکارا گزینه توافق آدانا را به جای منطقه امن بپذیرد.
آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/22/500846/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر