بریگاد زنان دموکرات

لاله مهرزاد
خبرنگار
با اعلام نامزدی «ایمی کلوباچر» و رسیدن شمار نامزد‌های زن حزب دموکرات امریکا برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا، چشم‌انداز این حزب زنانه‌تر از هر زمانی در تاریخ آن دیده می‌شود و این سؤال را در ذهن هر مخاطبی ایجاد می‌کند که: آیا در فضای سیاسی مردانه امریکا، انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور را باید انتخاباتی زنانه دانست؟
از روزی که دونالد ترامپ نامزدی خود را برای انتخابات 2016 اعلام کرد، تاکنون همواره زنان جبهه‌ای قوی علیه او تشکیل داده‌اند که در این بین زنان دموکرات پرچم چنین مبارزه‌ای را با قدرت تمام در دست گرفته‌اند. اکنون در شروع رقابت‌ها برای انتخابات 2020 امریکا و در حالی که اعضای برجسته احزاب حداقل تا تابستان آینده فرصت دارند، نامزدی خود را اعلام کنند، 5 زن از حزب دموکرات نامزدی خود را به‌طور رسمی برای این انتخابات اعلام کرده‌اند؛ جدیدترین آنها «ایمی کلوباچر»، سناتور مینه‌سوتا است. به گزارش سایت خبری «وکس»، «کلوباچر» در حالی نامزدی خود را برای انتخابات اعلام کرده که پیش از او «کاملا هریس»، «االیزابت وارن»، «کرستن گلیبرند» و «تولسی گابارد»، خبر از ورود خود به انتخابات داده‌بودند. با این حال در بین این زنان شانس «الیزابت وارن»، سناتور ایالت ماساچوست بیش از دیگران است. او که دو روز پیش به‌طور رسمی کمپین‌های انتخاباتی خود را آغاز کرد، در سخنرانی در کمپین خود، وعده داد، مشکل تبعیض اقتصادی را در امریکا حل خواهد کرد. او با اشاره به سیاست‌های دونالد ترامپ اعلام کرد، آنچه باعث شده شکاف طبقاتی در امریکا بروز کند، مشکلات ساختاری است که در خدمت ثروتمندان است. علاقه‌مندی قابل توجه زنان دموکرات برای انتخابات 2020 در حالی است که تاکنون فقط دو مرد برای شرکت در این انتخابات ابراز علاقه کرده‌اند. از همین رو بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند از هم‌اکنون باید سال 2020 را سال زنان در امریکا دانست. به عقیده آنان حضور بالای زنان در انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا در پائیزی که گذشت و همچنین علاقه آنان به حضور در انتخابات 2020 مدیون هیلاری کلینتون است که همچون یک سد شکن در انتخابات 2016 امریکا ظاهر شد و نشان داد در دنیای مردانه سیاست امریکا، زنان نیز حرف های زیادی برای گفتن دارند. و البته زنان امریکایی به نوعی مدیون دونالد ترامپ هم هستند. زیرا او بود که آتش خشم زنان را تند کرد و یک زن خشمگین توان رویارویی با هر فردی ولو دونالد ترامپ را که هنوز خاطره مناظره‌های انتخاباتی او با زنان هم حزبی‌اش و هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 در اذهان است، دارد.
با این حال باید صبر کرد و دید در ماه‌های آینده چه مردانی از حزب دموکرات وارد گردونه انتخابات 2020 می‌شوند. در نظرسنجی هفته پیش شبکه خبری سی‌ان‌ان 90 درصد دموکرات‌ها پیش‌بینی کرده بودند که جو بایدن، معاون اول باراک اوباما، رئیس جمهوری قبلی امریکا و برنی سندرز، سناتور ورمونت، بیشترین شانس را برای رسیدن به مرحله نهایی انتخابات 2020 دارند. اما از سویی تجربه انتخابات میان‌دوره‌ای 2018 نشان می‌دهد، رأی دهندگان زن که در این انتخابات شمار آنها رکورد شکن بود، علاقه دارند به نامزدهای زن رأی دهند.آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/22/500847/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر