تیر خطای تازه دونالد ترامپ


‌جسی گریفیتس
رئیس بخش استراتژی رشد در انستیتوی توسعه بین‌الملل
مترجم: وصال روحانی
از جنگ جهانی دوم که بانک جهانی تأسیس شد، تاکنون امریکا همیشه ریاست این نهاد بین‌المللی را در دست داشته و اروپایی‌ها نیز که به نوبه خود حکومت بر صندوق بین‌المللی پول را برعهده داشته‌اند، از آن حمایت کرده‌اند اما جدید‌ترین کاندیدای انتخابی امریکا برای ریاست بانک‌ جهانی کسی است که می‌تواند معادلات موجود را تغییر بدهد و روال همکاری فوق را دگرگون سازد.
این که امریکا تا این لحظه تمامی 12 رئیس قبلی بانک جهانی را برگزیده، ضمانتی بر توفیق و ماندگاری فرد انتخابی دونالد ترامپ برای این پست نیست و اگر به نشانه‌های فعلی بنگریم شاید پایان احترام متقابل بین امریکا و اروپا در مورد بده‌بستان‌های فوق آشکار باشد. ترامپ در سال‌های اخیر، امریکا را از روند چند پیمان بین‌المللی خارج کرده و انزوای امریکا بر اثر این روند تبدیل به یکی از ضایعات بزرگ در صحنه سیاست خارجی این کشور شده است. این نیز یک روند بدون سابقه نیست که امریکا فردی را کاندیدای سمتی کند و آن فرد بعداً در پروسه انتخاب نهایی توسط آدم‌ها و عوامل دیگر حذف شود. یکی از این موارد به سال پیش بر می‌گردد که امریکا، کن ایزاکس را کاندیدای احراز هدایت سازمان بین‌المللی مهاجران کرد. اما وی در دور دوم رأی‌گیری بازنده و حذف شد و برای نخستین بار از سال 1951 به بعد یک مرد غیر امریکایی یعنی آنتونیو ویتورینو از پرتغال به این سمت رسید.
به‌این‌ها بیفزایید این نکته را که پست ریاست بانک جهانی در سال‌های اخیر پیوسته رقابتی‌تر و دارای فرآیند پیچیده‌تر شده است. در سال 2012 در حالی با جیم یونگ کیم در این باره صحبت و تعامل شد که وی از هر دو نامزد بالقوه دیگر کوچک‌تر و کم توان‌تر نشان می‌داد و فقط با حمایت وسیع باراک اوباما رئیس‌جمهوری وقت امریکا از رقبایش عبور کرد و صاحب این مسند شد. اینک نیز فرد انتخابی ترامپ برای این پست دیوید مالپاس است که دلایلی روشن نشان می‌دهد گزینه‌ای مناسب و قوی برای هدایت بانک جهانی نیست و به تبع آن مخالفت با پروسه انتخاب وی شدت خواهد گرفت. وی نتوانسته حتی مانع سقوط تجاری شرکت Bear Stearns که ریاست آن را برعهده داشت، شود و از راه رسیدن بحران اقتصادی بزرگ سال 2008 را هم از قبل در افق ندیده و پیش‌بینی نکرده بود. عامل دومی که می‌گوید مالپاس گزینه‌ای صاحب شانس موفقیت نیست، این‌ نکته است که وی پیشینه هیچ نوع حضور و کار در صحنه اقتصادی کشور‌های جهان سوم و رو به پیشرفت را ندارد و از منتقدان سیاست‌های موسوم به توزیع بین‌المللی پول و سرمایه بوده است. در حالی که بانک جهانی همواره به‌عنوان یکی از دستور کارهای خود به آن بالیده است.
دلایل ناکارآمدی و حذف احتمالی مالپاس یک وجه سوم نیز دارد و آن تشکیل جبهه‌ای واحد بین کشورهای رو به رشد و شماری از قدرت‌های اروپایی با هدف تقویت بازار کالاهای اروپایی در سطح جهان و رسیدن بخشی از سود حاصل از آن به کشورهای جهان سوم با هدف دلگرم کردن آنها به آینده و بسط این‌گونه همکاری‌ها است. با توجه به شکل‌گیری چنین اتحادی بدیهی است این ائتلاف از حذف مالپاس استقبال و گزینه خود را تقویت و در راه احراز سمت ریاست بانک جهانی صاحب پایگاهی قوی‌تر کند.
در صورت خطا رفتن تیر تازه دونالد تامپ و رئیس نشدن دیوید مالپاس، چه کسی عنان کنترل این بانک را در دست می‌گیرد؟ اروپایی‌ها از بیان این قضیه ابا دارند اما به‌نظر می‌رسد شرایط مورد نظر آنها فردی را توصیه می‌کند که بسیار بیشتر از مالپاس با اندوخته‌های چند ملیتی و ثروت‌های ولو اندک کشورهای متعدد سروکله زده باشد و راه داد و ستدهای چندین و چند قاره‌ای را بهتر بشناسد و فراتر از تمامی این‌ها نقش و سهم بارزی را برای سیاست‌های رشد اقتصادی کشور‌های کوچک قائل شود؛ موضوعی که مالپاس به کلی با آن بیگانه است.

آدرس مطلب http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/6996/22/500851/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر